natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

  27. listopadu 2017  17:02
  Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka dvojnásobek oproti loňsku. Maková pole se znovu objevují i v dříve „čistých“ afghánských provinciích. Pro pěstování drogy slouží území o rozloze například Libereckého nebo Karlovarského kraje.  

  Makové pole v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Když americké letouny Raptor a bombardéry B-52 před týdnem znenadání zaútočily v Afghánistánu na sedm drogových laboratoří Talibanu, byla to doslova jen kapka v moři. Podle vrchního velitele spojeneckých sil v zemi Johna Nicholsona je na afghánském území dalších 400 až 500 podobných zařízení na zpracování opia. (O amerických úderech jsme psali zde.)

  Za alarmující označuje situaci zvláštní zpráva OSN. Produkce opia je letos na historicky rekordní úrovni. Zatímco loni získal především Taliban pro financování svých akcí z makových polí přibližně 4 800 tun opia, letos už je to 9 000 tun.

  Rekordní produkce podle OSN „pravděpodobně povede k dalšímu nárůstu nestability, ozbrojených útoků a vyšším příjmům teroristických skupin v Afghánistánu“.

  Pěstování máku v jednotlivých provincích Afghánistánu

  Celková plocha, kde se pěstuje mák pro opium, letos zabírá 328 tisíc hektarů, to je o 63 procent více než loni. Jen pro představu, rozlohou jde o území o velikosti Libereckého nebo Karlovarského kraje.

  Z máku heroin

  Ze surového opia, tedy zaschlé šťávy z nezralých makovic máku, se nejprve extrahují morfin a další alkaloidy. Teoreticky lze ze 100 kilogramů získat asi 12,3 kilogramu čistého morfinu. Ve druhém kroku se morfinová báze převede na heroinovou bázi přidáním prekurzorových látek jako je například anhydrid kyseliny octové. Během tohoto kroku, kdy vzniká čistá heroinová báze, molekula morfinu získá dvě další "acetylové skupiny". Výsledná molekula je těžší a v ideálním laboratorním případě lze tak z jednoho kilogramu morfinu získat až 1,29 kilogramu čistého heroinu. Vzhledem ke ztrátám při obou procesech a laboratorní účinnosti 70 procent se však uvádí výsledný poměr opium - heroin zhruba 18,5-9:1.

  „Na trh se dostane zvýšený objem vysoce kvalitního heroinu s nízkými náklady a nízkou cenou na spotřebitelských trzích po celém světě a pravděpodobně se tak také zvýší spotřeba,“ varuje zpráva OSN.

  Taliban je podle OSN zodpovědný za produkci 85 procent opia na světě. Odhady hovoří, že zisky prodejců heroinu, který se z opia vyrábí, se loni vyšplhaly na 60 miliard dolarů a zhruba 200 milionů dolarů z toho činí zisky Talibanu.

  Hlavní oblastí produkce je neklidná jižní provincie Hílmand, kde podle zprávy OSN je až třetina zemědělské půdy vyčleněna pro produkci máku. Afghánská vláda tam prakticky ztratila kontrolu nad odlehlými oblastmi provincie poté, co se z oblasti na sklonku roku 2014 stáhly britské a americké jednotky.

  Nová a nová pole s mákem se objevují také v provinciích Kandahár, Nimrúz nebo Uruzgán, tedy tradičních baštách povstalců Talibanu. Pěstování máků pro opium se ale vrátilo i do oblastí, které se v uplynulých letech podařilo vyčistit. Například Gazní, Samangán nebo Núristán. Počet takzvaných „poppy-free“ (bez opia) provincií tak klesl ze 13 na 10. Provincie Gazní byla „čistá“ více jak dvě desetiletí, Samangán a Núristán od roku 2007.

  Afghánským bezpečnostním silám se letos podařilo zlikvidovat asi 750 hektarů s mákem ve čtrnácti provinciích. Loni to byla polovina. Pro vyhledávání používají hlášení ze země i satelitní snímky.

  Fotografie

  Rostoucí plocha makových polí v provincii Hílmand
  Satelitní snímek se zaznačenými makovými poli
  Objem vyprodukovaného opia v Afghánistánu od roku 1994
  Hodnota opia vyprodukovaná v posledních letech v Afghánistánu v milionech dolarů

  Za ohromným nárůstem produkce je podle zprávy OSN hned několik faktorů. Nákladné a ze zahraničí financované programy pro farmáře, aby pěstovali jiné plodiny, nedokázaly zastavit sérii „velkých sklizní“ z posledních let. Ty naopak navnadily s vidinou výdělku další zemědělce. Pomohla tomu podstatně levnější pracovní síla vzhledem k nezaměstnanosti, dosah centrální vlády v Kábulu a všudypřítomná korupce.

  Pěstitelé také nově využívají pokročilejší způsoby pěstování včetně pesticidů nebo zavlažovacích čerpadel poháněných solárními panely. Mák je také obecně pro afghánské zemědělce daleko méně náročnější plodinou, kterou je snadné pěstovat, sklízet, skladovat i přepravovat. Rekordní růst produkce také přímo souvisí s tím, že naprostou většinu oblastí s makovými políčky ovládají povstalci Talibanu a další teroristické a kriminální skupiny.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media