natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Afghánistán má zájem o české bitevníky L-159

  15. dubna 2013  6:03
  Afghánistán má zájem o české podzvukové letouny L-159 Alca, které se snaží ministerstvo obrany řadu let prodat. O možném obchodu jednal premiér Petr Nečas s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.  
  Letoun L-159 Alca českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Nečas o víkendu navštívil české vojáky v Afghánistánu a setkal se také s afghánksými představiteli včetně prezidenta Hamída Karzáího.

  Podle Nečase projevil nejvyšší afghánský představitel zájem o české podzvukové bitevníky L-159, o spolupráci v průmyslu, dopravě či vzdělání.

  Premiér Nečas nečekaně navštívil vojáky v Afghánistánu

  "Například naše letadla L-39 jsou používána tady v Afghánistánu, včetně možnosti používání nových letadel L-159, která jsou vyvinuta v posledních letech," uvedl premiér.

  Afghánská vláda však sama nemá dostatek finančních prostředků, aby si mohla letouny opatřit. Prakticky všechny nákupy techniky pro afghánské bezpečnostní síly probíhají s pomocí USA.

  Česko se snaží letouny L-159 prodat už let. Zájemců se objevilo hodně, ale z obchodu vždy nakonec sešlo. Nevyšel ani poslední plán ministerstva obrany prodávat letouny soukromým firmám. Za stroje totiž nenabídly dost peněz.

  Sám premiér Petr Nečas o prodeji vyjednával s Irákem a loni na podzim Bagdád souhlasil s nákupem 28 letounů přibližně za jednu miliardu dolarů. Celkem 24 strojů ale bude zbrusu nových, zbylé čtyři dodá ministerstvo obrany z nepotřebných zásob. Armáda by se však ráda zbavila právě nepotřebných letounů ze skladů.

  České ministerstvo obrany jich v roce 1997 objednalo 72. Obchod tehdy stál 52 miliard korun. Později se zjistilo, že letectvo využije jen část strojů. Zbytek je zakonzervován ve skladech.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu