natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

  13. září 2019  8:29
  Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého nástupce legendárního stroje Albatros. Letoun se divákům představí na statické ukázce i s podvěšenými zbraňovými systémy.  

  Nový letoun L-39NG | foto: Aero Vodochody

  Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR budou mít o víkendu 21. až 22. září jedinečnou možnost vidět prakticky finální stroj. Navíc v atraktivní podobě s podvěšenými zbraňovými systémy v podobě maket protiletadlových střel Sidewinder a pumou Mk. 82.

  Fotografie

  Představení nového letounu L-39NG
  Představení nového letounu L-39NG
  Představení nového letounu L-39NG
  Nový letoun L-39NG

  Doposud výrobce představoval na veřejnosti pouze takzvaný technologický demonstrátor nového stroje, označovaný jako L-39CW.

  Ten se v Ostravě objeví rovněž a poslouží jako doprovod nového letounu během příletu na mošnovské letiště.

  „Letoun L-39NG symbolizuje budoucnost českého leteckého průmyslu a jeho veřejné představení je tak pro Dny NATO velice prestižní záležitostí,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které největší bezpečnostní přehlídku v Evropě organizuje.

  Vývoj přímého nástupce legendárního stroje Albatros trval deset let a stál přes miliardu korun. Firma už má objednávky na 40 kusů. První generaci L-39 lze přitom označit za vůbec nejúspěšnější proudový cvičný letoun světa.

  L-39NG

  • Posádka: 2
  • Pohon: dvouproudový motor Williams International FJ44-4M
  • Max. rychlost: 777 km/h ve výšce 6000 m
  • Dolet: 2 590 km
  • Dostup: 11 580 m
  • Stoupavost: 23 m/s

  Zdroj: Aero Vodochody

  V Aeru od konce šedesátých let vyrobili přes tři tisíce strojů Albatros, zhruba 650 jich stále létá. Letoun sloužil v šedesátce zemí. Používá je i řada špičkových akrobatických týmů.

  Nová generace stroje je koncipována jako lehký proudový cvičný letoun schopný plnit i roli lehkého bitevníku. Do výzbroje je brzy dostane také české letectvo. Obrana plánuje nákup až šesti těchto strojů.

  „Ke konci roku 2020, začátkem roku 2021 by měly být letouny L-39NG zařazeny do výcviku mladých pilotů v centru leteckého výcviku v Pardubicích,“ konstatoval velitel Vzdušných sil Petr Hromek.

  Podotkl, že nový stroj sice vychází z původní aerodynamické koncepce, ale je vybavena moderními přístroji a novou pohonnou jednotkou. Stroj je lehčí, když část dílů je vyrobena z kompozitních materiálů.

  „V podstatě celé vybavení letounu je úplně nové. Reaguje na současné trendy v letectví, takže už tam nebudou klasické kulaté přístroje, ale displeje pro zobrazení všech informací pro pilota,“ dodal Hromek.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media