natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Sítě 5G nesmí být hrozbou, varuje NATO. Pro své členy má nová pravidla

  27. října 2019  15:01
  Severoatlantická aliance se dohodla na souboru základních požadavků, které by měly členské státy včetně Česka splnit ohledně zabezpečení civilních telekomunikačních systémů včetně budoucích 5G sítí. Ačkoliv Aliance nejmenovala konkrétní zemi nebo firmu, řada členů v čele s USA za rizikové označila čínské technologické giganty Huawei a ZTE.  

  Kybernetické cvičení Locked Shield 2019 v Estonsku | foto: CCDCOE

  „Všichni spojenci potřebují spolehlivé komunikační systémy, provést důkladné posouzení rizik a zranitelnosti a zvážit důsledky zahraničního vlastnictví, kontroly nebo přímých investic,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po jednání ministrů obrany v Bruselu.

  Aliance jako celek takové pokyny, kterými se pak členské země na národní úrovni při rozhodování o kritické civilní infrastruktuře mají řídit, používá už řadu let. Kvůli překotnému technologickému pokroku však již soubor nutně potřeboval aktualizaci. Například dosud vůbec nepočítal se vznikem budoucích 5G sítí.

  Revoluční 5G

  Sítě 5G mají být příští generací bezdrátových mobilních technologií poskytujících vyšší rychlost přenosu dat, lepší odezvu a možnost současného připojení k více zařízením.

  To podle odborníků rapidně urychlí pokrok v robotice a automatizaci, virtuální a rozšířené realitě, umělé inteligenci a strojovém učení a dnes ještě v nepředstavitelné podobě také promění celou scénu inteligentních osobních zařízení a aplikací.

  Vyšší využití virtualizace v 5G sítích současně však povede k dalšímu vývoji bezpečnostních hrozeb. Spojením miliard vzájemně propojených zařízení může znamenat exponenciální nárůst počtu možných cílů i prostředků pro špionáž, masivní sběr zpravodajských informací nebo analýzu telemetrických údajů.

  „Nejčernější“ varování expertů hovoří o možném vzniku globální „sledovací sítě“.

  „Telekomunikace příští generace ovlivní všechny aspekty naší společnosti. Od dopravy přes zdravotní péči až po vzdělání. Stejně jako naše vojenské operace,“ konstatoval Stoltenberg.

  Řada spojeneckých zemí na varování a naléhání z USA letos pozastavila nebo zakázala budování nových hypersítí prostřednictvím čínských technologických firem.

  Ty podle Američanů kvůli svému napojení na čínský stát představují bezpečnostní hrozbu, když by jejich komponenty mohly sloužit například ke špionáži. A Washington například na Huawei kvůli tomu uvalil přísné sankce.

  Čínský Huawei se sídlem v Šen-čenu je kromě výroby koncových zařízení včetně mobilních telefonů světovou jedničkou v dodávkách telekomunikačních zařízení a světovým lídrem v technologii vysokorychlostní mobilní sítě 5G nové generace.

  Varování před čínskými společnostmi ale před časem vydal také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ uvedl už loni v prosinci ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

  Aktualizovaný soubor opatření zemí NATO sice konkrétní zemi nebo firmu nezmiňuje. Podle Stoltenberga ale stanoví některé požadavky, které Aliance jako celek očekává, že budou všichni spojenci dodržovat.

  „Jsou dosti podrobné a velmi technické, ale hlavní zprávou je, že staré pokyny se vůbec netýkaly 5G. Jako vojenská aliance jsme všichni závislí na tom, že civilní infrastruktura, včetně 5G, funguje správně v době míru, během krize i konfliktu,“ řekl.

  Konkrétní znění pravidel šéf NATO neuvedl. Budou se jimi nyní zabývat jednotlivé členské státy.

  Upozornil ale přitom na Článek 3 zakládající Washingtonské smlouvy, který jasně stanoví, že spojenci musí být odolní. „Částečně se jedná o potřebnou vojenskou sílu, ale také o odolnost a ochranu civilní infrastruktury,“ dodal.

  Sítě budoucnosti patří mezi strategické

  NATO věnuje v posledních měsících problematice nových technologií a především vysokorychlostních sítí 5G a takzvané odolnosti civilní infrastruktury velkou pozornost.

  Zvláštní expertní zpráva aliančního Centra pro kybernetickou bezpečnost v Estonském Tallinu (CCDCOE) například uvádí, že technologické inovace jsou sice na místě, ale každý stát by měl velmi pečlivě a racionálně zvážit i rizika a v případě 5G požadovat nejvyšší možné bezpečnostní záruky především v souvislosti s kritickou komunikací.

  „Možná ztráta nebo přerušení dostupnosti, integrity nebo důvěrnosti v kritických sítích by mohla mít významný nepříznivý dopad na společnost,“ konstatuje se v dokumentu.

  Výstavba takových prvků by tak podle expertů měla spadat spíše do kategorie „strategické než jen technologické volby“ a získat kritickou závislost na vybavení jediné společnosti, která může být potenciálně zneužívána a ovládána čínskými zpravodajskými službami a armádou.

  „Čínská vláda a vojenské kybernetické entity patří mezi nejschopnější hráče světa,“ píše se v dokumentu s tím, že se Peking své ambice přetvořit západní světový systém nesnaží tajit.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media