natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Unified Protector
  Operace Severoatlantické aliance v Libyi:
  Grafika operace Unified Protector

  Od března do října 2011 provádělo NATO vojenské operace týkající se Libye. Pod mandátem rezolucí Rady bezpečnosti OSN vynucovalo NATO a jeho partneři dodržování zbraňového embarga a bezletové zóny a prováděly všechna nezbytná opatření na ochranu civilního obyvatelstva před útoky nebo hrozbou útoků.

  Po útocích režimu libyjského vůdce Kaddáfího na civilní obyvatelstvo, které následovaly po vypuknutí lidového povstání v Libyi na jaře 2011, přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluce č. 1970 a 1973. Tyto rezoluce mimo jiné požadovaly uvalení zbraňového embarga a zřízení bezletové zóny. Rezoluce 1973 navíc zmocnila členské státy a regionální organizace, aby podnikly "všechna nezbytná opatření" na ochranu civilního obyvatelstva před hrozbou útoku. Mezinárodní koalice začala brzy tento mandát Rady bezpečnosti uplatňovat.

  Související odkazy:

  V březnu 2011 spojenci v NATO rozhodli, že převezmou všechny vojenské operace pod mandátem OSN týkající se Libye. Cílem alianční operace Unified Protector (Jednotný ochránce) je implementovat všechny vojenské aspekty rezolucí RB OSN č. 1970 a 1973. Spojenci rychle přistoupili k vynucování zbraňového embarga a bezletové zóny podle zmíněných rezolucí a začali podnikat další opatření na ochranu civilního obyvatelstva, na něž bylo útočeno nebo jemuž útok hrozil.

  K vynucování zbraňového embarga hlídkovala plavidla a letouny NATO v oblastech přístupu k libyjským teritoriálním vodám. NATO prověřovalo námořní provoz v oblasti a oddělovalo legitimní obchodní nebo humanitární dopravu od podezřelých plavidel, která vyžadují bližší kontrolu. 

  Za účelem ochrany civilního obyvatelstva provádělo NATO průzkumné, sledovací a informační operace, aby identifikovalo ty jednotky, které představují hrozbu pro libyjské obyvatelstvo. Námořní a vzdušné prostředky NATO pak mohly zaútočit na vojenské cíle na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

  Zde najdete texty portálu natoaktual.cz související s operací Unified Protector:

  Analýzy portálu natoaktual.cz k zásahu v Libyi:

   Zprávy portálu natoaktual.cz k zásahu v Libyi:

  Fotogalerie k zásahu v Libyi:
  NATO PŘEBÍRÁ VELENÍ
  Aliance převzala postupně velení nad všemi operacemi v Libyi. Válečné lodě střeží pobřeží, bojové letouny hlídají bezletovou zómnu a podnikají údery na pozemní jednotky
  FOTOGRAFIE
  PRVNÍ ÚDER
  Spojenci v sobotu 19. března v 17:45 SEČ zahájili vojenskou akci proti režimu Muammara Kaddáfího. První se nad Libyí objevily francouzské stíhačky. Americké a britské síly zaútočily z válečných lodí a ponorek střelami Tomahawk.
  FOTOGRAFIE

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media