natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Stíhačky mohou vystartovat nad Libyi za pár hodin, Kaddáfí uzavřel nebe

    18. března 2011  12:45
    Nebe nad Libyí začnou pravděpodobně během několika hodin střežit letouny Francie a Velké Británie. Režim Muammara Kaddáfího uzavřel nad severoafrickou zemí vzdušný prostor, dále ostřeluje povstalce v Misurátě a hodlá obklíčit baštu rebelů Benghází.  

    Prohlédněte si fotogalerii

    Jako nejbojovnější se zatím jeví Francie, která minulý týden uznala legitimnost povstalecké Národní rady v Benghází. Podle mluvčího francouzské vlády Françoise Baroina se letecké údery uskuteční během několika hodin a Francie se jich samozřejmě zúčastní. 

    Libyjská krize

    Příměří: Libyjská vláda vyhlásila příměří a okamžité zastavení všech vojenských operací v zemi

    Rezoluce: OSN schválila bezletovou zónu nad Libyí a údery proti Kaddáfímu

    Bezletové zóny: Nebeské patroly v Iráku a Bosně masakrům nezabránily

    Libyjská obrana: Rezavějící stíhačky i protivzdušné "tři prsty smrti"

    Reakce ČR: Gripeny zůstanou doma, Česko do války v Libyi nepůjde

    "Británie rozmístí letouny typu Tornado a Typhoon, tankovací a pozorovací letadla," prohlásil britský premiér David Cameron v parlamentu. "Přípravy už začaly a v nejbližších hodinách se letouny přepraví na základny, odkud mohou odstartovat k nutným akcím," dodal Cameron.

    Podle ČTK budou pravděpodobně prvním cílem západních stíhaček především radary a systémy protiletecké obrany. Operace se může také zaměřit na dopravní, komunikační a zpravodajské cíle.

    Účast na očekávaných leteckých úderech již přislíbily například Norsko a Austrálie, počítá se s účastí Velké Británie a Spojených států, Kanada přislíbila vyslat šest letounů F/A-18. Itálie slíbila poskytnout své letecké základny, z arabských států se do akce hodlá zapojit Katar. Naopak Německo účast v operaci proti osmašedesátiletému despotovi odmítlo.

    Podle evropského úřadu pro leteckou dopravu Eurocontrol Libye do odvolání uzavřela svůj vzdušný prostor pro všechna letadla. Tímto krokem se režim libyjského diktátora Muammara Kaddáfího zřejmě pokoušel předejít vyhlášení bezletové zóny.

    Během prvních dnů budou nad severoafrickou zemí zmítané od poloviny února nepokoji proti Kaddáfího režimu zřejmě hlídkovat letouny Francie a Velké Británie, poté se do akce zapojí Severoatlantická aliance.

    Francie podpoří zavedení bezletové zóny stíhačkami Rafale, schopnými operovat z letadlových lodí, a Británie letouny Eurofighter Typhoon F2. "V případě Eurofighterů by šlo o první bojové nasazení vůbec," řekl publicista Lukáš Visingr.

    NATO se nejspíš omezí na dohled nad bezletovou zónou
    NATO bude kvůli situaci v Libyi jednat na úrovní velvyslanců dnes dopoledne v Bruselu. Vojenští plánovači by měli během několika hodin dokončit plány pro dohled nad dodržováním bezletové zóny a velvyslanci členských zemí se jimi budou zabývat zřejmě v sobotu.

    Aliance ale zřejmě nepůjde vojensky dále za rámec dohledu nad bezletovou zónou. Jakékoliv další vojenské operace na libyjském území tak budou podle diplomatického zdroje otázkou jednotlivých zemí. "NATO je připraveno k ochraně civilního obyvatelstva, pokud to bude prokazatelně nutné," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

    Rada bezpečnosti OSN schválila nasazení vojenské síly proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva včetně vytvoření bezletové zóny nad touto zemí. Pro příslušnou rezoluci, která otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů včetně Číny a Ruska se hlasování zdrželo.  

    Podle prohlášení českého ministerstva zahraničních věcí ČR vítá přijetí rezoluce RB OSN a plně podporuje opatření směřující k ukončení násilí proti libyjskému obyvatelstvu. Černínský palác považuje za důležité, aby přijatá opatření měla mezinárodní podporu a významnou úlohu při jejich naplňování hrála Liga arabských států. České stíhačky se ale do hlídkování nad Libyí nezapojí (více čtěte zde).

    Kaddáfí obkličuje Benghází a ostřeluje Misurátu
    Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se připravují na dobývání hlavní bašty povstalců - města Benghází. Avizovaný útok ale zatím nezačal a Kaddáfí pohrozil, že v případě intervence zaútočí ve Středomoří.

    Syn libyjského vůdce Sajf al-Islám prohlásil, že libyjská armáda Benghází obklíčí, ale do bašty povstalců nevstoupí. Do milionového města na východě Libye prý budou vyslány "protiteroristické jednotky", které rebely odzbrojí.

    Kaddáfího jednotky pokračují v ostřelování města Misuráta přibližně 200 kilometrů východně od Tripolisu. Povstalci ve městě uvedli, že vládní vojska na ně střílí z tanků a děl, podle televize al-Arabíja poslední povstalecké město na západě města hlásí čtyři mrtvé a sedmdesát zraněných. Povstalci v Misurátě ve čtvrtek odmítli vládní výzvy, aby se vzdali.

    Povstalcům dodává podle listu The Wall Street Journal zbraně s vědomím Pentagonu egyptská armáda. Jde zřejmě o první případ, kdy zahraniční vláda vyzbrojuje povstalecké bojovníky v Libyi. Dodávky většinou malých zbraní - jako pušek - nebo munice potvrdil listu nejmenovaný vysoký americký činitel, podle něhož nejde o oficiální politiku USA.

    Adam Hájek, inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media