Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Zpráva SIPRI: Vývoz zbraní z Německa a Ruska roste

14. prosince 2015  13:59
413. tanková jednotka v německém Torgelow. Ilustrační foto. | foto: natoaktual.cz

Zpráva SIPRI: Vývoz zbraní z Německa a Ruska roste

Švédský výzkumný institut SIPRI zveřejnil svou každoroční zprávu o prodeji zbraní. Jedním z jejích hlavních témat je nárůst exportu zbraní z Německa a Ruska. Prodej zbraní ruských zbrojařských firem se výrazně zvýšil, za období 2013 až 2014 se jejich příjmy meziročně zvedly téměř o 50 %. Příjmy západoevropských a amerických zbrojařských společností oproti tomu poklesly. Tomuto trendu se vyhnuly německé zbrojařské firmy díky tomu, že německá vláda ve zkoumaném období navýšila poptávku po zbraních u německých společností. Hlavním důvodem byla krize na Ukrajině.

Na globální trh se zbraněmi přibyli za stejné období také noví hráči, například Jižní Korea nebo Turecko, píše se ve zprávě. Jejich zbrojní vývoz během posledních let stabilně roste. Jako dalšího důležitého aktéra na trhu se zbraněmi vidí analytici institutu SIPRI i Čínu. Ohledně jejího zbrojního vývozu chybějí analytikům data, ale domnívají se, že minimálně devět čínských firem by se vešlo do top 100 zbrojařských forem na světě.

Kam dál?
Německo vydělává na exportu svých zbraní (22.10. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Izrael zvažuje vytvoření aliance zabývající se kyberobranou

Izrael by mohl hrát klíčovou roli ve vytvoření globální aliance kolektivní obrany před kyberzločiny, uvedl hlavní architekt izraelských vojenských kyberjednotek generál Daniel Bren. „Uvažujeme o koalici vojenského typu, která se bude starat o obranu stejně smýšlejících států. Fungovala by zhruba stejně jako NATO a jeho článek 5. Zde by šlo o jakýsi kyber-článek 5,“ dodal Bren. Izraelem navrhovaná kyberaliance by měla za úkol odhalit a zmařit veškeré hrozby ještě před tím, než by její členové aktivovali „kyber-článek 5.“

Oblast kyberprostoru vytyčil izraelský premiér Benjamin Netanyahu jako top prioritu své vlády. Součástí navrhované aliance by se podle Brena měly stát všechny země, které chtějí ve světě zajistit bezpečnou, svobodnou, liberální společnost.

Kam dál?
NATO rozšíří partnerství s průmyslem v oblasti kybernetiky (24.9. 2015)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Kuvajtský šéf bezpečnosti: NATO a Kuvajt úzce spolupracují

Kuvajt úzce spolupracuje s NATO Defence College, uvedl šéf kuvajtských bezpečnostních služeb šejk Thamer Al-Ali Al-Sabah. Spolupráce trvá již od roku 2010 a do budoucna by se měla ještě rozšířit. Aliance v Kuvajtu plánuje v roce 2016 otevřít centrum Istanbulské iniciativy pro spolupráci (ICI), v rámci níž se Aliance soustřeďuje na praktickou spolupráci se zeměmi Zálivu především v oblasti bezpečnosti. Toto centrum se stane prvním centrem ICI na Blízkém východě.

Kam dál?
Stoltenberg: Kuvajt je důležitým hráčem Blízkého východu (6.5. 2015)

Zdroj: Arab Times (Kuvajt)

---

Dva turečtí diplomaté budou zastávat klíčové pozice v NATO

Do dvou klíčových pozic v Severoatlantické alianci byli dosazeni turečtí diplomaté. Velvyslanec Tacan Ildem se brzy stane náměstkem generálního tajemníka NATO pro veřejnou diplomacii a diplomatka Burcu San bude vykonávat funkci ředitelky Divize pro operace na Mezinárodním sekretariátu NATO.

Tacan Ildem dosud pracoval na tureckém ministerstvu zahraničních věcí, zastával post druhého a prvního tajemníka turecké delegace v NATO v Bruselu, nyní je stálým zástupcem Turecka v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. V nové funkci bude pravou rukou generální tajemníka Aliance v oblasti veřejné diplomacie.

Kam dál?
Turecký vědec podporovaný NATO získal Nobelovu cenu za chemii (11.12. 2015)

Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

---

NATO je na Balkáně silnější než Rusko

Když Severoatlantická aliance přizvala Černou Horu, aby se stala jejím členem, její vliv na Balkáně převýšil ten ruský. Podle ruského ministra zahraničí šlo o otevřeně konfrontační krok. Ze strany Ruska přišla dokonce výhrůžka, že budou přerušeny veškeré společné vojenské projekty s Černou Horou. To Černohorce zmátlo, protože žádné takové neexistují.

Rusové mají k regionu dlouholeté vazby, nicméně jejich vliv zde upadá. Většina balkánských států má s Aliancí navázané vztahy a přizváním Černé Hory do této obranné organizace se její vliv v regionu Balkánu rapidně zvýšil.

Některým Černohorcům se ale vstup do Aliance nelíbí. Posledních demonstrací proti vstupu země do NATO se účastnilo na 2 000 lidí. Akce svolaly proruské opoziční strany.

Kam dál?
NATO přizvalo Černou Horu ke vstupu (2.12. 2015)
Černá Hora vysvětluje Rusku, že vstup do EU a NATO je její strategickou prioritou (23.11. 2015)

Zdroj: The Economist (Velká Británie), Euronews (Francie)

gen; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.