Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Zpráva: Ruský vojenský systém velení a řízení překonává schopnosti NATO

22. listopadu 2019  17:53
Ruská armáda | foto: MORF

Zpráva: Ruský vojenský systém velení a řízení překonává schopnosti NATO

Pokračující vývoj ruského pokročilého systému vojenského velení a řízení, využívající sofistikovanou umělou inteligenci (AI), překonal stávající kapacity Severoatlantické aliance, uvádí analýza amerického think-tanku Jamestown Foundation.

Systém automatického velení a řízení využívá „technologie AI a Big Data k analýze situace na bojišti a skrze automatizovaný systém rychle poskytuje velitelům v poli několik možných řešení,“ konstatuje analýza. Přelomové řešení, které oznámilo ruské ministerstvo obrany, přináší ruským velitelům v poli schopnost učinit v reálném čase vojenské rozhodnutí rychleji, než jejich potenciální protivník.

Kam dál?
RAND: Rusko je pro NATO významnou hrozbou (7.11. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Zeman: NATO by si mělo uvědomit svou roli

Severoatlantická aliance by se měla soustředit na boj proti mezinárodnímu terorismu, hlavnímu nepříteli civilizovaných států, prohlásil prezident Miloš Zeman na velitelském shromáždění české armády.

„Nemá-li být NATO ve stavu klinické smrti, mělo by se stát poněkud ofenzivnější a uvědomit si, jaká je jeho skutečná role v současném světě,“ uvedl prezident. Podle něj je na vině tohoto stavu zaměření Aliance na odstrašení protivníků v konvenčním konfliktu. Zeman, stejně jako ministr obrany Lubomír Metnar, odmítl možnost stažení aliančních vojáků z Afghánistánu.

Kam dál?
Z klinické smrti se může NATO dostat, řekl Zeman vojákům (20.11. 2019)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

---

Nemám informace o údajném obranném plánu B, říká lotyšský ministr obrany

Lotyšsko nemá informace o údajném plánu B na kolektivní obranu pro případ, kdy by Severoatlantická aliance selhala, a to navzdory tvrzení estonského ministra vnitra Marta Helme, že obě země na plánu spolupracují, oznámil zpravodajský portál Delfi.

„Zástupci lotyšského ministerstva obrany nedostali žádné návrhy takového plánu z kteréhokoliv členského státu NATO,“ ujistil lotyšský ministr obrany Artis Pabriks. „Vývoj obranných plánů tří pobaltských států je pokračující proces, stejně jako vývoj společných plánů obrany Pobaltí. Veškeré plánování probíhá ve spolupráci s Aliancí,“ uzavřel Pabriks.

Kam dál?
Estonská vláda nechce při obraně spoléhat výhradně na NATO. Chystá plán B (21.11. 2019)
NATO nelze nahradit, shoduje se Pobaltí (19.11. 2019)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Německý voják půjde před soud pro plánování teroristického útoku

Na základě obvinění z přípravy krajně pravicového teroristického útoku stane před soudem důstojník německé armády Franco A., uvedl mluvčí federálního soudu. Obviněný měl vystupovat coby syrský uprchlík, který údajně organizoval teroristický útok, o němž doufal, že bude považován za islamistický extremismus. Nyní mu hrozí až deset let vězení.

Devětadvacetiletý muž strávil v roce 2017 měsíce ve vazbě, avšak nižší zemský soud ve Frankfurtu žalobu zamítl. Federální vyšetřovatelé ovšem pokračovali v projednávání případu a vyšší soud nyní souhlasil s jeho vyslechnutím.

Kam dál?
Elitní jednotku bundeswehru vyšetřuje kontrarozvědka kvůli pravicovému extremismu (11.9. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Americká armáda může být průkopníkem v prevenci a péči o duševní zdraví

Zaměstnavatelé jsou stále více odpovědní za svůj dopad nejen na životní prostředí a společnost, ale také na vlastní zaměstnance. S ohledem na více faktorů čelí komunity veteránů a lidí sloužících v armádě obzvláště vysokému riziku, co se týče duševního zdraví a sebevražd. Jen za posledních šest let spáchalo sebevraždu 45 000 amerických veteránů a aktivních vojáků, což je více než celkový počet mrtvých v bojích v Iráku a Afghánistánu dohromady.

Tato výzva v oblasti péče o duševní zdraví vojáků a veteránů představuje nebývalou příležitost pro jejich komunity, které by se měly ujmout vedoucí role. Americká armáda je největším zaměstnavatelem na světě a její vliv na zaměstnance je prakticky bezkonkurenční. Ministerstva obrany a záležitostí veteránů navíc učinily zásadní pokrok v navyšování schopností svých pracovníků v oblastech duševního zdraví, zjišťování depresí a prosazování léčebných metod založených na důkazech.

Kam dál?
Tisícům válečných veteránů se v Británii nedostalo dostatečné péče (8.10. 2019)

Zdroj: Forbes (USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.