natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Změny klimatu ohrožují globální bezpečnost, varuje Scheffer

  4. června 2008  16:34

  Změny klimatu ohrožují globální bezpečnost, varuje Scheffer
  Severoatlantická aliance se musí připravit na novou éru globálního ohrožení způsobeného změnami klimatu a nedostatkem energetických zdrojů, varoval generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a dodal, že soupeření o zdroje pravděpodobně způsobí v příští dekádě globální napětí.

  Scheffer zdůraznil, že Aliance musí sledovat nový "strategický horizont", v němž nedostatek vody a jídla, globální oteplování a migrace způsobí mezinárodní napětí. "Zostří se soupeření o zdroje, obzvláště o vodu. Vzroste riziko pro pobřežní regiony. Vyvolá to spory o území a zemědělskou půdu. Způsobí to migraci a křehké státy to učiní ještě křehčími," řekl Scheffer.

  Čtěte také:
  Oteplování si vyžádá více mírových operací

  Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Austrálie: Válka v Afghánistánu potrvá ještě deset let
  Válka v Afghánistánu pravděpodobně potrvá ještě deset let a zapotřebí k ní bude dalších deset tisíc vojáků, prohlásily australské vojenské a politické špičky. Navzdory některým úspěchům speciálních sil, Taliban dosud kontroluje část jižního Uruzganu, provincie, v níž je rozmístěna většina z tisíce australských vojáků, řekl maršál Angus Houston.

  Ministr obrany Joel Fitzgibbon prohlásil, že nejméně dalších deset tisíc vojáků je zapotřebí k boji s povstalci, ale je nepravděpodobné, že je evropské státy poskytnou. Okolo sedmdesáti tisíc vojáků Spojených států a Severoatlantické aliance pomáhá afghánským silám proti Talibanu. "Obávám se, že vše spadne na Spojené státy, které toho budou muset hodně udělat na vojenské frontě, a já cítím na jejich straně k tomu ochotu. USA však mají významné konkurenční problémy. Jsou přetíženy," řekl Fitzgibbon.

  Ministr Fitzgibbon se také odmítl zavázat k vyslání dalších posil do Afghánistánu. "Jsme největší přispěvatel, který nepatří do NATO. Jsme celkově desátý největší přispěvatel a my nejsme připraveni udělat více, když jsou tu podle našeho názoru jiní, kteří by měli dělat víc."

  Čtěte také:
  Austrálie nevyšle posily do Afghánistánu
  Austrálie žádá NATO o další jednotky pro Afghánistán

  Zdroj: Herald Sun (Austrálie)

  ---

  NATO tvoří novou Berlínskou zeď, řekl Putin
  Prvně ve své funkci premiéra navštívil Vladimir Putin Paříž, kde se setkal se svým francouzským protějškem Francois Fillonem a prezident Nikola Sarkozy ho pozval na soukromou večeři. Je pravděpodobné, že Putin nejednal v Paříži jen o problematice hospodářské spolupráce, ale také o zahraniční politice, která nespadá pod pravomoci ruského premiéra.

  Na tiskové konferenci Putin hovořil i o Severoatlantické alianci. "Rozšíření NATO je budováním nové berlínské zdi v Evropě - neviditelné zdi, která je však stejně nebezpečná."

  Putin připomněl, že NATO bylo založeno v době soupeření se Sovětským svazem. Sovětský svaz se rozpadl před dlouhou dobou, ale NATO ve své existenci pokračuje. "Proti komu toto přátelství nyní přetrvává? Jaké jsou současné globální hrozby? Proliferace jaderných zbraní, terorismus, epidemie, mezinárodní kriminalita, drogy. Může být toto řešeno v rámci politického bloku? Ne. NATO svou expanzí buduje v Evropě nové hranice," řekl Putin reportérům.

  Zdroj: Pravda (Rusko)

  ---

  Generální tajemník NATO míří na Ukrajinu
  Delegace NATO vedená generálním tajemníkem Jaap de Hoop Schefferem přijede 16. a 17. června na Ukrajinu. Kromě rozhovorů v Kyjevě navštíví delegace města Dnětropetrovsk, Lvov a Charkov. Další detaily návštěvy nebyly zveřejněny.

  Na konci května byla na Ukrajině odstartovaná propagační kampaň se sloganem "NATO - Ano". Ukrajinská vláda přijala speciální národní program s cílem informovat veřejnost o různých aspektech euroatlantické integrace. Kampaň by měla skončit do roku 2011. Ukrajinská vláda věří, že do této doby přesvědčí k podpoře členství v NATO 55 % obyvatel. Nyní má členství jen dvacetiprocentní podporu.

  Čtěte také:
  Misionář: Ukrajina "vykastruje" Alianci
  Juščenko: NATO je klíčem k suverenitě Ukrajiny

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  Ozbrojenci vyhodili do povětří tržnici s hudbou
  Ozbrojenci vyhodili do povětří dva tucty stánků s videem a hudbou v pákistánském regionu poblíž hranic s Afghánistánem, kde se příznivci al-Káidy a Talibanu snaží zavést přísná muslimská pravidla. Oblast Severního Waziristanu na severozápadě Pákistánu, kde se útok odehrál, se nikdy nedostal pod kontrolu jakékoli vlády.


  V severozápadních pohraničních regionech již islamisté podnikli velké množství útoků na obchody s videem a hudbou. Šířeních takových útoků probíhá v rámci procesu nazývaného talibanizace. Nová pákistánská vláda se snaží s ozbrojenci vyjednávat s cílem ukončit násilí, při němž byly v minulých letech zabity stovky lidí. Analytici však tvrdí, že mírové dohody nemohou zastavit snahy ozbrojenců prosadit svou extrémní podobu islámu.

  Čtěte také:
  Pákistán uzavřel dohodu s protalibanskými povstalci
   
  Zdroj: Reuters (Indie)

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media