Změny klimatu ohrožují globální bezpečnost, varuje Scheffer
Severoatlantická aliance se musí připravit na novou éru globálního ohrožení způsobeného změnami klimatu a nedostatkem energetických zdrojů, varoval generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a dodal, že soupeření o zdroje pravděpodobně způsobí v příští dekádě globální napětí.
Scheffer zdůraznil, že Aliance musí sledovat nový "strategický horizont", v němž nedostatek vody a jídla, globální oteplování a migrace způsobí mezinárodní napětí. "Zostří se soupeření o zdroje, obzvláště o vodu. Vzroste riziko pro pobřežní regiony. Vyvolá to spory o území a zemědělskou půdu. Způsobí to migraci a křehké státy to učiní ještě křehčími," řekl Scheffer.
Čtěte také:
Oteplování si vyžádá více mírových operací
Zdroj: Telegraph (Velká Británie)
Austrálie: Válka v Afghánistánu potrvá ještě deset let
Válka v Afghánistánu pravděpodobně potrvá ještě deset let a zapotřebí k ní bude dalších deset tisíc vojáků, prohlásily australské vojenské a politické špičky. Navzdory některým úspěchům speciálních sil, Taliban dosud kontroluje část jižního Uruzganu, provincie, v níž je rozmístěna většina z tisíce australských vojáků, řekl maršál Angus Houston.
Ministr obrany Joel Fitzgibbon prohlásil, že nejméně dalších deset tisíc vojáků je zapotřebí k boji s povstalci, ale je nepravděpodobné, že je evropské státy poskytnou. Okolo sedmdesáti tisíc vojáků Spojených států a Severoatlantické aliance pomáhá afghánským silám proti Talibanu. "Obávám se, že vše spadne na Spojené státy, které toho budou muset hodně udělat na vojenské frontě, a já cítím na jejich straně k tomu ochotu. USA však mají významné konkurenční problémy. Jsou přetíženy," řekl Fitzgibbon.
Ministr Fitzgibbon se také odmítl zavázat k vyslání dalších posil do Afghánistánu. "Jsme největší přispěvatel, který nepatří do NATO. Jsme celkově desátý největší přispěvatel a my nejsme připraveni udělat více, když jsou tu podle našeho názoru jiní, kteří by měli dělat víc."
Čtěte také:
Austrálie nevyšle posily do Afghánistánu
Austrálie žádá NATO o další jednotky pro Afghánistán
Zdroj: Herald Sun (Austrálie)
NATO tvoří novou Berlínskou zeď, řekl Putin
Prvně ve své funkci premiéra navštívil Vladimir Putin Paříž, kde se setkal se svým francouzským protějškem Francois Fillonem a prezident Nikola Sarkozy ho pozval na soukromou večeři. Je pravděpodobné, že Putin nejednal v Paříži jen o problematice hospodářské spolupráce, ale také o zahraniční politice, která nespadá pod pravomoci ruského premiéra.
Na tiskové konferenci Putin hovořil i o Severoatlantické alianci. "Rozšíření NATO je budováním nové berlínské zdi v Evropě - neviditelné zdi, která je však stejně nebezpečná."
Putin připomněl, že NATO bylo založeno v době soupeření se Sovětským svazem. Sovětský svaz se rozpadl před dlouhou dobou, ale NATO ve své existenci pokračuje. "Proti komu toto přátelství nyní přetrvává? Jaké jsou současné globální hrozby? Proliferace jaderných zbraní, terorismus, epidemie, mezinárodní kriminalita, drogy. Může být toto řešeno v rámci politického bloku? Ne. NATO svou expanzí buduje v Evropě nové hranice," řekl Putin reportérům.
Zdroj: Pravda (Rusko)
Generální tajemník NATO míří na Ukrajinu
Delegace NATO vedená generálním tajemníkem Jaap de Hoop Schefferem přijede 16. a 17. června na Ukrajinu. Kromě rozhovorů v Kyjevě navštíví delegace města Dnětropetrovsk, Lvov a Charkov. Další detaily návštěvy nebyly zveřejněny.
Na konci května byla na Ukrajině odstartovaná propagační kampaň se sloganem "NATO - Ano". Ukrajinská vláda přijala speciální národní program s cílem informovat veřejnost o různých aspektech euroatlantické integrace. Kampaň by měla skončit do roku 2011. Ukrajinská vláda věří, že do této doby přesvědčí k podpoře členství v NATO 55 % obyvatel. Nyní má členství jen dvacetiprocentní podporu.
Čtěte také:
Misionář: Ukrajina "vykastruje" Alianci
Juščenko: NATO je klíčem k suverenitě Ukrajiny
Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)
Ozbrojenci vyhodili do povětří tržnici s hudbou
Ozbrojenci vyhodili do povětří dva tucty stánků s videem a hudbou v pákistánském regionu poblíž hranic s Afghánistánem, kde se příznivci al-Káidy a Talibanu snaží zavést přísná muslimská pravidla. Oblast Severního Waziristanu na severozápadě Pákistánu, kde se útok odehrál, se nikdy nedostal pod kontrolu jakékoli vlády.
V severozápadních pohraničních regionech již islamisté podnikli velké množství útoků na obchody s videem a hudbou. Šířeních takových útoků probíhá v rámci procesu nazývaného talibanizace. Nová pákistánská vláda se snaží s ozbrojenci vyjednávat s cílem ukončit násilí, při němž byly v minulých letech zabity stovky lidí. Analytici však tvrdí, že mírové dohody nemohou zastavit snahy ozbrojenců prosadit svou extrémní podobu islámu.
Čtěte také:
Pákistán uzavřel dohodu s protalibanskými povstalci
Zdroj: Reuters (Indie)