natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Západ: Kaddáfího smrt je pro Libyi milníkem

  21. října 2011  12:51

  Libyjsci oslavují pád Kaddáfího režimu | foto: NATO

  Západ: Kaddáfího smrt je pro Libyi milníkem
  Bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí zemřel poté, co podlehl střelným zraněním poblíž svého rodného města Syrty. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uvedl, že se jedná o historický moment a začátek nového období demokracie, svobody a obnovy země.

  Ke Kaddáfího smrti se vyjádřili i zástupci EU. Podle nich se nyní Libyjci mohou po více než 40 letech vlády plné utlačování "dívat do budoucnosti" a konečně "otočit na novou stránku". EU má navíc zůstat silným partnerem Libye i v budoucnu. Polské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že smrt Kaddáfího by měla být varováním pro diktátory v ostatních částech světa. V prohlášení však také stojí, že by Polsko upřednostnilo souzení Kaddáfího v Libyi či Haagu.

  Skeptický k otázce Kaddáfího smrti zůstal ruský politik Vladimir Žirinovsky, který Kaddáfího nazval "africkým Karlem Marxem" a prohlásil, že jeho smrti nevěří. Jiný ruský představitel dodal, že Kaddáfího smrt bude v mnoha státech přijata se smutkem a že si lidé poté uvědomí, že nebojoval pouze proti rebelům, ale i proti NATO.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Válka v Libyi úspěšná, ale za jakou cenu?
  Smrt Muammara Kaddáfího konečně ukončila jeho osmiměsíční konflikt s NATO. Avšak zatímco Aliance a nová libyjská vláda oslavují, neznámý počet civilních obětí kampaně vrhá na celé vítězství temný stín. Neexistují žádné přesné počty obětí, ale podle libyjského ministra zdravotnictví bylo za šest měsíců války zabito nejméně 30 tisíc lidí a 50 tisíc jich bylo zraněno.

  Za smrtící letecké útoky byla mimo jiné mnohokrát kritizována Severoatlantická aliance. Nejkrvavějším incidentem byl nejspíše srpnový útok na vesnici Majar, při kterém podle vlády zemřelo 85 lidí. NATO takový počet obětí odmítlo, avšak nevyloučilo, že k úmrtí určitého počtu civilistů došlo.

  Mimo počet obětí je nyní v Libyi klíčovou otázkou obnova země. Podle některých odborníků zapříčinila alianční kampaň, že se Libye ocitla zpět v době kamenné. Upozorňují na to, že Libyjci budou mít nižší životní standard než před konfliktem.

  Čtěte také:
  Lavrov: Zásah v Libyi způsobil smrt mnoha civilistů

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Turecko spustilo masivní operaci v Iráku
  Turecko spustilo na severu Iráku masivní ofenzívu proti Straně kurdských pracujících (PKK). Operace zaměřené proti teroristické PKK se má zúčastnit až deset tisíc vojáků. Jedná se tak o největší útok proti PKK za poslední tři roky. Turecký premiér Tayyip Erdoğan odmítl k ofenzívě sdělit jakékoliv podrobnosti, informoval však, že o pomoc byly požádány úřady na severu Iráku.

  Operace byla spuštěna po útocích PKK na turecko-irácké hranici, při kterých bylo zabito 24 tureckých vojáků. "Po těchto teroristických útocích byla spuštěna masivní pozemní ofenzíva podpořená leteckými útoky. Součástí operace jsou i komanda a speciální jednotky, které mají za cíl najít členy PKK, kteří jsou za útoky zodpovědní, a zneškodnit je," stojí v prohlášení turecké armády.

  Zdroj: Today's Zaman (Turecko)  

  ---

  Protipirátská mise NATO slaví úspěch
  Alianční protipirátské misi se podařilo lokalizovat a zastavit pirátskou "mateřskou" loď, která byla zodpovědná za únos italské obchodní lodě MV Montecristo. Tu se podařilo osvobodit a díky koordinaci vojenských prostředků a sdílení informací se podařilo zastavit i pirátskou loď na její plavbě k somálským břehům.

  Tým z alianční lodi RFA Fort Victoria obsadil plachetnici, která patřila pirátům. Při inspekci byly na palubě nalezeny důkazy, že se loď podílela na pirátských útocích, zabaveny byly zbraně i jiné nástroje sloužící k pirátství. Při vyšetřování vyšlo najevo, že posádka plachetnice byla piráty pouze využívána, loď byla tudíž propuštěna, zatímco zajati byli čtyři piráti.

  "Obě události demonstrovaly naše odhodlání bojovat s pirátstvím," uvedl alianční admirál Gualtiero Mattesi. Admirál pochválil i spolupráci s dalšími státy uvnitř NATO.

  Čtěte také:
  NATO a Seychely bojují proti pirátům
  NATO varuje před pirátskými útoky
  EU zasáhla proti údajným pirátům

  Zdroj: NATO

  ---

  Slováci otevřeli v Bruselu výstavu o humanitární pomoci
  Náměstkyně generálního tajemníka NATO Kolinda Grabar-Kitarovič v aliančním sídle v Bruselu slavnostně otevřela slovenskou fotografickou výstavu "Slováci pomáhají světu". Slavnostního otevření se zúčastnily delegace členských států, ale i vysocí představitelé Evropské unie a Severoatlantické aliance.

  Příklad Slovenska v poskytování pomoci je následováníhodný, uvedla Grabar-Kitarovič. Výstava šestnácti uměleckých fotografií slovenských autorů Andreja Bána a Martina Bandžáka má podat svědectví o Slovácích, kteří v rámci rozvojové a humanitární pomoci pomáhají lidem v krizových částech světa.

  Zdroj: Ministerstvo obrany Slovenské republiky

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media