natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Vztahy NATO s Ruskem jsou na bodu mrazu

  21. srpna 2008  14:19

  Vztahy NATO s Ruskem jsou na bodu mrazu
  Vztahy mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem jsou na nejnižším bodu za poslední roky. Ke zhoršení došlo kvůli konfliktu v Gruzii a ruské neochotě stáhnout své vojáky z této bývalé sovětské republiky.

  Poté, co ministři zahraničí členských zemí NATO oznámili, že nemůžou pokračovat v normální spolupráci s Ruskem, zajaly ruské jednotky v Gruzii několik gruzínských vojáků a ruské námořnictvo odstoupilo ze společného cvičení s Aliancí.

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer obvinil Rusko z nerespektování mírového plánu zprostředkovaného Francií, který požaduje, aby obě strany stáhly své jednotky na pozice před vypuknutím konfliktu v Jižní Osetii. Ruští velitelé trvají na tom, že se stahováním bojových jednotek již začali. Podle mírové dohody musí Gruzii opustit ruské bojové jednotky, v Jižní Osetii však mohou zůstat „mírové síly“, které již jsou v Abcházii.

  Jako gesto dobré vůle vyměnilo Rusko s Gruzií patnáct gruzínských vězňů za pět Rusů.

  Čtěte také:
  Rusko obvinilo NATO z podpory „kriminálního režimu“
  Američané a Britové zrušili cvičení s Ruskem

  Zdroj: India Times (Indie)

  ---

  Rusko ruší vojenskou spolupráci s NATO
  Rusko plánuje zastavit veškerá vojenská cvičení s Norskem a dalšími aliančními zeměmi. Rozhodlo se tak zřejmě po aliančním odsouzení současných ruských vojenských akcí v Gruzii. Ruští představitelé informovali norské ministerstvo zahraničí, že Moskva okamžitě zastavuje, ruší nebo odkládá jakoukoli plánovanou vojenskou spolupráci s členskými státy NATO. Rusko znovu zváží svůj vztah k Alianci.

  Ruské varování signalizuje další zhoršení vztahů mezi Moskvou a západními zeměmi. Přichází den po setkání aliančních ministrů zahraničí v Bruselu, kteří kritizovali ruskou agresi v Gruzii.

  Ruské rozhodnutí bude mít velké dopady. Do konce letošního roku bude pravděpodobně muset být zrušeno deset společných rusko-aliančních vojenských cvičení. Zastavení spolupráce se možná dotkne i společných záchranných týmů, hraničních kontrol a rybářských inspekcí.

  Čtěte také:
  Švédsko zmrazilo vojenskou spolupráci s Ruskem
  Američané a Britové zrušili cvičení s Ruskem
  Rusko: Vztahy s NATO se změní

  Zdroj: Aftenposten (Norsko)

  ---

  Rusko: USA již nevedou Alianci
  Severoatlantická aliance uštědřila Spojeným státům americkým políček. Jejich spojenci ukázali, že nehodlají omezit svoji spolupráci s Moskvou. Vyjádření Aliance ukazuje, že USA již nejsou jejím vůdcem a že Washington není jediným městem, kde se dělají významná rozhodnutí.

  Spojené státy doufaly, že Aliance podpoří jejich odsouzení Ruska za „invazi Gruzie“, nicméně i věrný spojenec Američanů, Velká Británie, prohlásila, že NATO by nemělo izolovat Rusko. Později se ukázalo, že Velká Británie nepodpořila návrh na vyloučení Ruska ze skupiny G-8.

  „Američané pokračují ve své informační válce proti Rusku, nyní k ní využívají Gruzii. Až na pár východoevropských zemí, které finančně podporují, nemají žádné skutečné spojence,“ komentovala situaci Natalia Boyarskikh, expertka na rusko-alianční vztahy.

  Také Česká republika, Řecko, Slovensko a Francie vyjádřily podporu Rusku. Za této situace musí Moskva vysvětlit evropským členům Aliance, že členství Gruzie v NATO by bylo vysoce nevhodné.

  Zdroj: Pravda (Rusko)

  ---

  Rogozin v Bruselu nemohl uspořádat tiskovku
  Poprvé od začátku spolupráce mezi Aliancí a Ruskem bylo v pondělí ruskému stálému zastoupení v NATO odepřeno použití aliančního prostoru ke svolání tiskové konference.

  „Kancelář ruského stálého vyslance při NATO se právě dozvěděla, že tiskové oddělení NATO nám odmítlo poskytnout prostor pro uspořádání tiskové konference, která by následovala po zítřejším setkání aliančních ministrů zahraničí. Podivným důvodem je to, že všechny místnosti budou použity pro potřeby Aliance. Jde o neslýchanou událost,“ řekl ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. 

  „Doufám, že to bylo jen chaotické rozhodnutí tiskové služby NATO,“ dodal Rogozin.

  Zdroj: Interfax (Rusko)

  ---

  NATO otestuje nové technologie na ochranu přístavů
  Německo bude na přelomu srpna a září hostit Aliancí sponzorované cvičení TechDemo08, které je součástí Programu obrany proti terorismu. Událost se bude konat na námořní základně Eckernförde na pobřeží Baltského moře.

  Belgie, Německo a Itálie spojí své schopnosti, aby otestovaly nové technologie průzkumu v přístavním prostředí. Cílem je ohodnotit efektivitu systému vyhledávání, identifikaci a zneškodnění jakékoli potenciální teroristické hrozby nebo nepřítele snažícího se dostat do přístavu.

  Cvičení poskytne možnost zharmonizovat iniciativy Programu obrany proti terorismu a zajistí komplexní přístup k ochraně sil NATO, vybavení a důležitých infrastruktur. V Eckernförde se také budou prezentovat nové technologie a možné příspěvky od partnerských zemí Aliance.

  Zdroj: NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media