natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Výzkum: Většina Chorvatů do NATO nechce

  5. května 2006  23:46

  Výzkum: Většina Chorvatů do NATO nechce
  Proti členství v Severoatlantické alianci se staví 54 procent obyvatel Chorvatska. Ukázal to nedávný průzkum veřejného mínění. Pro vstup se vyslovilo 24 procent dotázaných, nerozhodnuto je 17 procent. Ještě v roce 2003 přitom bylo při podobném průzkumu pro členství v alianci okolo 60 procent respondentů.

  Tato nová čísla značně znepokojují chorvatskou vládu, která doufá v pozvání do NATO na listopadovém summitu v Rize. Členství v alianci a Evropské unii je také už od roku 2000 prioritou zahraniční politiky Chorvatska.

  Zdroj: Malaysia Sun (Malajsie) 

  ---

  Japonsko a NATO budou spolupracovat
  Představitelé Severoatlantické aliance a Japonska přislíbili bližší spolupráci v otázkách bezpečnosti. Na setkání se Severoatlantickou radou ji podpořil japonský ministr zahraničí Taro Aso. Ve stejném smyslu se vyjádřil i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  "Máme toho tolik společného, že nám to umožní překonat zeměpisné odloučení a pracovat společně", uvedl Scheffer, když vítal ministra Asa v centrále aliance v Bruselu. NATO s Japonskem od počátku 90. let pořádalo každé dva roky rozhovory pro diskutování o bezpečnostních otázkách.
   
  Zdroj: Xinhua (Čína)  

  ---

  NATO se těší na Ukrajinu
  Všechny členské země Severoatlantické aliance podporují členství Ukrajiny v této organizaci. Uvedl to Michel Duray, šéf Informačního a dokumentačního centra NATO na Ukrajině. Alianci však nebudou stačit pouze odhodlaná prohlášení, ale Ukrajina bude muset prokázat i plnění svých závazků, aby měla šanci stát se členem NATO.

  Už samotné přípravy na členství podle Duraye poskytují mnoho výhod a obecně oživují rozvoj v zemi. Cílem tak nemusí být vstup do aliance, ale třeba pouze strategické partnerství. Duray ale rovněž zdůraznil, že NATO posílí kontrolu plnění ukrajinských závazků vyplývajících z akčního plánu členství.

  Zdroj: Ukrayinska pravda (Ukrajina)   

  ---

  Rozhovory o Dárfúru krachují
  Přijatelná mírová dohoda pro súdánský region Dárfúr je po dvou letech vyjednávání stále v nedohlednu. Poslední návrh totiž odmítly dvě ze tří povstaleckých skupin. Během tří let konfliktu zahynulo několik desítek tisíc lidí a přes dva miliony obyvatel byly vyhnány z domovů.

  Jedna ze skupin rebelů odmítá dohodu a vznáší nesplnitelné požadavky, mezi kterými je ustavení oblastní vlády, větší zastoupení v národních institucích či odškodnění pro oběti konfliktu. Africká unie, která zprostředkovává vyjednávání, však již odmítá mírový návrh podstatněji změnit a trvá na výsledcích dvouletého vyjednávání z nigerijského hlavního města Abuji.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

  ---

  Srbsko vzneslo další požadavky ke Kosovu
  Ve Vídni se konalo čtvrté kolo rozhovorů o budoucí podobě srbské provincie Kovovo. Jednalo se o hranicích samospráv pro zbývajících 100 tisíc srbských obyvatel. Představitelé Srbska navrhli rozdělení města Mitrovica, ve kterém docházelo k největším etnickým střetům, na srbskou a albánskou část. Albánci však chtějí Mitrovici ponechat v celku, protože se obávají případného odtržení celé severní části Kosova.

  Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Od února se ve Vídni jedná o jeho budoucím statusu, ačkoli dohoda je, stejně jako v předchozích kolech rozhovorů, nepravděpodobná. Srbové nyní pro sebe požadují 17 samospráv, které vycházejí ze stavu v roce 1999. Albánci jim však nabízí pouze pět z celkového počtu třiceti samospráv.

  Zdroj: Aljazeera (Katar)   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media