natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Výzkum: Finové do NATO stále nechtějí

  1. března 2005  17:34
  Finové odmítají členství v NATO... Makedonské reformy rozhodující pro pozvánku do NATO... Ministr obrany ocenil záchranáře... Somálsko je ráj pro teroristy... Čína kvůli Taiwanu navyšuje vojenské výdaje... Takové události přinesla média v úterý 1. března.  

  Výzkum: Finové stále do NATO nechtějí
  Většina Finů se staví proti členství své země v Severoatlantické alianci. I přes intenzivní veřejné debaty o zahraniční a bezpečnostní politice je stále 57 % Finů rozhodně proti vstupu do NATO. Pro je pouze 23 % obyvatel. Čísla z nedávného průzkumu se přitom téměř neliší od údajů z průzkumu konaného před rokem. Proti členství se též více staví ženy než muži.

  Hlavní argument odpůrců je obava, že finští vojáci mohou být vysláni do vzdálených konfliktů, které se Finska netýkají. 74 % Finů přitom tento argument považuje za důvod proti vstupu do aliance a uznávají ho i mnozí přívrženci členství. Stále více lidí si též myslí, že Finsko má dostatečné bezpečnostní záruky plynoucí ze členství v EU. Mnozí se rovněž obávají, že se po vstupu do NATO zhorší vztahy s Ruskem a zvýší se výdaje na obranu.

  Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

  ---

  Makedonie potřebuje před pozváním do NATO více reforem
  Makedonský premiér Vlado Buckovski doufá, že jeho země dostane pozvánku do Severoatlantické aliance v roce 2006. Makedonie už provedla významné reformy v armádě, a přibližuje se tak standardům aliance. V roce 2007 by měla být makedonská armáda plně profesionalizovaná.

  Představitelé NATO však upozorňují, že obranné reformy nejsou jediným kritériem pro vstup. Vláda se musí též zaměřit na reformu soudnictví a další opatření zaměřené na posílení demokracie a práva.

  Pro členství jsou všechny politické strany v zemi a podporuje ho i 64 % obyvatel, zatímco 20 % je proti. Připojení dalších zemí k alianci by mělo být na programu jednání na příštím summitu NATO.

  Zdroj: Southeast European Times 

  ---


  Ministr obrany ocenil záchranáře
  Ministr obrany Karel Kühnl přijal 21 záchranářů, které ocenil za odvahu a lidskost projevenou při záchraně lidských životů. Kühnl letos převzal záštitu nad udělováním Zlatých záchranářských křížů pořádaném časopisem Rescue report, jenž před šesti lety s oceňováním lidského hrdinství přišel.

  Z řad vojenských profesionálů byli oceněni ti, kteří pomáhali při povodních na Moravě v roce 1997 a v Čechách v roce 2002 nebo po zemětřesení v Turecku. Mezi oceněnými civilisty byli gymnazista Tomáš Maule z Plzně, který pomohl lidem ve vykolejeném vlaku, či Jan Baláš a Eva Mazurová, kteří z ledové řeky zachránili kojence.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR  

  ---


  Somálsko je ráj pro teroristy
  Somálsko je příhodné místo pro rozkvět teroristických aktivit. Tento muslimský stát už 14 let nemá ústřední vládu, žádnou zákonnou ekonomiku a ani státní armádu či policii.

  Představitelé USA uvádí, že od 90. let je zde aktivní Al-Kajda, která přinejmenším podporuje místní radikální islamistické skupiny a zakládá výcvikové základny. Po útocích z 11. září výzvědné služby USA v Somálsku identifikovali více než 100 členů Al-Kajdy. Bohužel však nikdo od začátku válek v Afghánistánu a Iráku Somálsku nevěnuje pozornost.

  Zdroj: Jane's (USA)

  ---

  Čína kvůli Tchajwanu navyšuje vojenské výdaje
  Čínský armádní rozpočet na příští rok by měl být o více než deset procent vyšší než ten letošní. Hlavním důvodem má být modernizace armády. Tchajwan se tak dostává pod stále větší tlak a rostou obavy z možné invaze. USA se též obávají o stabilitu v regionu. Analytici nicméně upozorňují, že oficiální údaje nejsou spolehlivým ukazatelem výdajů. Skutečné výdaje na armádu mohou být dvakrát či až čtyřikrát vyšší než čísla udávaná vládou.

  Zdoj: Defense News (USA)

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media