Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vojenští velitelé USA a Turecka debatovali o Sýrii a Iráku

7. listopadu 2016  16:28
Turecká armáda (ilustrační foto)
Turecká armáda (ilustrační foto) | foto: Turkish General Staff

Vojenští velitelé USA a Turecka debatovali o Sýrii a Iráku

Nejvyšší představitelé ozbrojených sil Turecka a Spojených států se sešli v Ankaře, aby diskutovali o společných strategiích proti organizaci Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii. Náčelník tureckého generálního štábu generál Hulusi Akar během setkání s americkým protějškem generálem Josephem Dunfordem hovořil také o činnosti kurdských milic YPG a riziku sektářských bojů. USA skupinu YPG podporují, zatímco Turecko ji chápe jako nepřátelskou sílu.

Kam dál?
Turecká armáda na hranicích s Irákem zhoršuje napětí mezi oběma zeměmi (3.11. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Regionální tajné služby rozdmýchávají válku v Afghánistánu, uvedlo afghánské MO

Likvidace samotných povstalců z hnutí Tálibán by netrvala déle než měsíc, prohlásil mluvčí afghánského ministerstva obrany (MO) generál Daulat Wazírí. Válku v zemi však rozdmýchává podpora, které se protivládním ozbrojencům dostává od regionálních zpravodajských služeb, tvrdí Wazírí. Z tohoto důvodu afghánští představitelé podrobují dlouhodobé kritice pákistánskou tajnou službu ISI.

Vedení Tálibánu a dalších ozbrojených skupin, včetně Hakáního teroristické sítě, se podle Afghánců ukrývá v Pákistánu, kde mohou připravovat útoky proti Afghánistánu. Afghánské síly v provincii Bádghis nedávno zadržely 430 pákistánských zbraní i s municí, které se povstalci snažili dodat bojovníkům.

Kam dál?
Afghánský viceprezident: Míru dosáhneme dialogem a spoluprací, Tálibán ale musíme zničit (21.9. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Mezi vojáky Bundeswehru bylo odhaleno 20 islamistů

Německá vojenská zpravodajská služba (MAD) objevila v řadách armády 20 islamistů, vyšetřováno je dalších 60 potenciálních případů. Od července roku 2017 plánuje německá vláda zavedení bezpečnostních prověrek pro všechny uchazeče o službu v armádě. Dosud zákon umožňoval prověřovat jen přijaté rekruty, před možným zneužitím služby v armádě však varovala MAD již loni. Rekrutační střediska Bundeswehru obdržela dotazy od zájemců o službu v ozbrojených službách pouze na krátkou dobu, během níž by se naučili ovládat zbraně, uvedl mluvčí MAD.

Po dvou útocích, které islamisté provedli během léta, jsou německé bezpečnostní složky ve vysokém stupni pohotovosti. Loni přijelo do Německa zhruba 900 000 migrantů, možná přítomnost islámských extremistů dále zvyšuje obavy. Návrh zákona předložený ministryní obrany Ursulou von der Leyen upozorňuje na případy z jiných zemí, kdy teroristé přiměli vojáky k útoku proti vlastním kolegům a spojencům.

Kam dál?
Operace v Mosulu zvyšuje riziko útoků IS v Německu, tvrdí šéf tamní kontrarozvědky (31.10. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO chystá zásadní posílení pozemních sil

Do vyššího stupně pohotovosti budou převedeny stovky tisíc vojáků, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Aliance se připravuje na „největší posílení“ kolektivní obrany od konce studené války. Zhruba na dva měsíce by se měl snížit čas reakce na hrozbu až u 300 000 vojáků, uvedl bývalý představitel Velké Británie při NATO sir Adam Thomson. V současnosti by nasazení takových sil trvalo asi 180 dní, odhaduje list The Times.

Tyto „následné síly“ doplní 5 000 vojáků, kteří mohou být v rámci Sil rychlé reakce (NRF) mobilizováni do pěti dnů. Členské státy NATO dále odsouhlasily, že počet vojáků pohotovostních jednotek NRF bude navýšen až na 40 000. Jedná se o součást koncepce odsouhlasené v únoru tohoto roku, nejsem si ovšem jist, že si všichni plně uvědomují náročnost celého kroku, upozornil sir Adam.

Kam dál?
Aliance se posouvá vpřed a posiluje svoji odolnost (21.9. 2016)

Zdroj: International Business Times (Velká Británie)

---

V Afghánistánu umírá více civilistů vinou vládních sil a náletů NATO

V letošním roce bude patrně zaznamenán nejvyšší počet zabitých afghánských civilistů za posledních sedm let. Stále více civilistů umírá rukou vládních sil nebo vojáků spojenecké koalice. Minulý týden zabil koaliční letecký úder omylem nejméně 26 civilistů. Cílem útoku měli být bojovníci hnutí Tálibán, kteří se snažili znovudobýt město Kundúz. „Veškeré civilní ztráty budou vyšetřeny,“ uvedla americká armáda.

Od ledna do září bylo zabito nejméně 2 562 civilistů, součet za celý loňský rok se rovnal 2 681 civilistům, uvádí statistiky Organizace spojených národů. Oproti loňskému roku poklesla odpovědnost Tálibánu a protivládních sil o 12 %, na současných 61 %. O celých 42 % ovšem vzrostla odpovědnost „provládních sil“, nejčastěji vinou špatně navedených leteckých úderů.

Kam dál?
Afghánistán: nejméně 30 civilistů zabito při náletu NATO (4.11. 2016)
Německo není odpovědné za bombardování v Kundúzu (7.10. 2016)
Afghánské jednotky vytlačují Tálibán z Kundúzu (4.10. 2016)

Zdroj: The Washington Post (USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.