Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vojenští velitelé se obávají, že Trump využije oslavy 4. července k vlastní propagaci

4. července 2019  16:18
Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

Vojenští velitelé se obávají, že Trump využije oslavy 4. července k vlastní propagaci

Velitelé amerických ozbrojených sil vyjádřili obavy z politizace oslav Dne nezávislosti. Ozbrojené síly zde mají patřit hlavní účastníky a předvést širokou škálu zbraní včetně tanků M1 Abrams. Americký prezident Donald Trump, který již zahájil kampaň za své znovuzvolení, požádal přední americké velitele, aby při oslavách stáli po jeho boku. Hrozí však, že by se mohl pokusit využít jejich přítomnosti pro svou předvolební kampaň, což předpisy ministerstva obrany vojákům přísně zakazují.

Obavy vojenských velitelů ostře kontrastují s Trumpovým tvrzením, že „Pentagon a naši skvělí vojenští velitelé jsou nadšeni“, že se zúčastní jím přepracovaných oslav 4. července, jejichž součástí budou „úžasné průlety letadel“, ohňostroj a prezidentský proslov.

Kam dál?
Demokratičtí kandidáti na prezidenta USA by zlepšili vztahy s NATO i Čínou (28.6. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Může keto dieta zlepšit výkony amerických vojáků?

Americké ozbrojené síly zkoumají, zda může keto dieta snížit výskyt obezity a zvýšit psychickou a fyzickou výkonnost amerických vojáků. Podle studie Státní univerzity Ohio, do níž se vojáci zapojili, přinesla keto dieta u účastníků znatelný úbytek váhy a zlepšení tělesné konstituce. Studie porovnávala 15 účastníků na keto dietě s 14 účastníky stravujícími se běžným způsobem. I přes znatelný úbytek váhy u ketoskupiny zůstaly výkony obou skupin při zátěži obdobné.

Předchozí studie ukázaly příznivé účinky keto diety na výkon potápěčů. Jedním z důsledků ketózy, tedy zvýšení hladiny ketonů v krvi, je lepší zvládání nedostatku kyslíku. Keto dieta ovšem může přinést i negativa. Dochází k nárůstu cholesterolu a dostavují se potíže s trávením. Problémem může být také etická otázka – tedy zda je možno nutit vojáky držet dietu i v době, kdy nejsou ve službě.

Kam dál?
Američtí vojáci tloustnou a málo spí, tvrdí studie (5.10.2018)

Zdroj: New York Post (USA)

---

Německá Tornada dostanou nové protiradarové střely

Americká vláda schválila prodej raket AGM-88E Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM) firmy Northrop Grumman do Německa. Do výzbroje by je měly dostat nadzvukové letouny Panavia Tornado. Celkové náklady na 91 ostrých a osm cvičných střel se odhadují na 122,86 milionu dolarů.

Střely AARGM mají nahradit rakety AGM-88 HARM, které jsou v německé výzbroji od konce osmdesátých let, a pro německá letadla by měly být k dispozici v roce 2023.

Kam dál?
Německá Tornada již nevyhovují standardům NATO (3. 4. 2018)

Zdroj: Jane’s 360 (Velká Británie)

---

Příslušník Navy SEAL do vězení za válečné zločiny nepůjde. Byl však degradován

Velitel čety speciální jednotky amerického námořnictva SEAL Edward Gallagher si vyslechl osvobozující rozsudek v případě vraždy zajatého bojovníka organizace Islámský stát. Za fotky s jeho mrtvým tělem však přijde o svou hodnost a s ní související platové ohodnocení. V případě, že by byl z vraždy shledán vinným, by mu hrozil až trest smrti.

Gallagher, který před soudem nevypovídal, trval na tom, že soud je výsledkem nespokojenosti s jeho nezkušenými podřízenými. Ve vazbě strávil sedm měsíců a byl z ní propuštěn až po zásahu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump následně na svém Twitteru osvobozující rozsudek přivítal.

Kam dál?
Válku s Íránem nechceme, ujistil šéf Pentagonu spojence z NATO (27.6. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Americká armáda nabízí novým pěšákům bonus až 40 000 dolarů

Personalisté americké armády nabízí novým rekrutům, kteří se do 30. září přihlásí k pěchotě, bonusy v hodnotě až 40 000 dolarů. Jde o reakci na nedostatek příslušníků pěchoty, kterým armáda v letošním roce trpí. Do konce září musí armáda v pěchotních útvarech zaplnit 3 300 prázdných pozic. Před tímto rozhodnutím byla výše bonusů pro stejnou délku závazku 15 000 dolarů.

Zvýšení bonusu pro pěšáky je však jen malou součástí armádních snah o získání 68 000 nových vojáků v letošním roce. Krom finančních bonusů čeká vojáky také rozšířený pěchotní výcvik, ve kterém si budou noví rekruti moci procvičit dovednosti jako navigace, střelba, boj beze zbraní, přesuny či první pomoc.

Kam dál?
USA: Počet admirálek a generálek se od roku 2000 zdvojnásobil (18.4. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.