natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Větší zapojení NATO v Dárfúru
  se Súdánu nelíbí

  2. února 2006  23:43

  Větší zapojení NATO v Dárfúru se Súdánu nelíbí
  Zapojení mezinárodních jednotek do mírové mise v súdánském Dárfúru je nevyhnutelné, i když možnost zapojení NATO by mohlo podle analytiků vyvolat nové třenice mezi západem a Chartúmem.

  Situace v oblasti ze ale za tři roky, co konflikt trvá, příliš nevyvíjí. "Když jsem navštívil Dárfúr loni v květnu, byl jsem optimistický. Dnes situaci vidím pesimisticky, pokud se během následujících týdnů mezinárodní společenství v oblasti výrazně neangažuje," řekl generální tajemník OSN Kofi Annan. Podle něj je také nevyhnutelné, aby mise přešla z jednotek Africké unie na síly OSN, což se ale nelíbí súdánskému prezidentovi.

  I když o zapojení NATO se otevřeně nemluví, podle diplomatických zdrojů se o takové možnosti jedná. "Zapojení NATO by jistě nějaké problémy vyvolalo a Súdán se tomu bude snažit všemožně zabránit," řekl evropský diplomat v Chartúmu. Podle súdánského analytika Suleimana Baldo ovšem i přes tyto snahy bude zapojení Severoatlantické aliance nakonec asi nutné. Takový návrh by ovšem vyvolal diplomatické přestřelky mezi západem a súdánskou vládou.

  Zdroj: The Daily Star Lebanon (Libanon)

  ---

  NATO bude střežit olympijské hry
  Mluvčí Severoatlantické aliance ve středu oznámil, že NATO bude střežit vzdušný prostor nad italským Turínem v průběhu zimních olympijských her, které začnou tento měsíc.

  Do Itálie budou přesunuta dvě letadla systému AWACS (Sil včasné výstrahy), ale za celkovou bezpečnost zůstává odpovědná italská vláda. „NATO nebude zodpovědné za odpověď na jakoukoliv hrozbu či incident," dodal mluvčí.

  Zdroj: People's Daily Online (Čína)

  ---

  NATO ukončilo svou operaci v Pákistánu
  NATO v úterý ukončilo v Pákistánu záchranné práce. „Rozhodli jsme se, že záchranné operace budou trvat devadesát dnů," sdělil odpovědný zástupce NATO Maurits Jochems.  „NATO nemá na starost rekonstrukční práce, které začaly později," dodal. „Byla to první velká záchranná operace, v níž byli zapojeni vojáci, mimo vlastní území NATO," připomněl Joachems.

  Mluvčí pákistánské armády vyjádřil Severoatlantické alianci velkou vděčnost. „Odezva od místních obyvatel, kteří jsou vděční za pomoc, kterou NATO poskytlo," dodal. „Šlo opravdu o projev lidskosti v praxi bez ohledu na rasu, náboženství, víru a kulturu," ocenil spolupráci vysoký pákistánský úředník v Kašmíru.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Ukrajina doufá v pozvání do NATO v roce 2008
  Ukrajina doufá, že bude na aliančním summitu v roce 2008 přizvána k přistoupení do NATO. K pozvání Ukrajiny do Akčního plánu členství NATO (Membership Action Plan - MAP), formálního předstupně plného členství, by podle ukrajinského ministerstva zahraničí mohla být využita schůzka Ukrajiny a zástupců NATO v Sofii letos v dubnu.

  Ukrajinský prezident Viktor Juščenko nařídil v prosinci vytvoření přípravné skupiny pro členství v NATO. Juščenko deklaroval již v průběhu tzv. Oranžové revoluce, že hodlá přerušit vazby na Moskvu a vydat se cestou integrace do struktur NATO a EU.

  V Akčním plánu členství NATO je již zapojená Albánie, Chorvatsko a Makedonie.

  Zdroj: Defense News  (USA)

  ---

  Delegace NATO na návštěvě Arménie
  Cílem třídenní oficiální návštěvy představitelů NATO v Arménii je projednání detailů kooperace v rámci Partnerství pro mír. Delegace pod vedením ředitele Odboru plánování sil NATO Frankem Bolandem  se setká s arménskými zástupci ministerstva obrany a ministerstva zahraničních věcí.

  Zdroj: Prime News (Gruzie)

  sta, pz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media