natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Velvyslanci NATO jsou na návštěvě Gruzie

  15. září 2008  16:44

  Velvyslanci NATO jsou na návštěvě Gruzie
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer oznámil, že povede tým šestadvaceti velvyslanců členských států Aliance, kteří dnes navštíví Gruzii. Severoatlantická aliance tak chce ukázat svoji podporu Tbilisi poté, co Rusko použilo „nepřiměřenou sílu“ k útoku na tuto malou zemi.

  Skupina aliančních velvyslanců navštíví město Gori a setká se s gruzínskou vládou, členy opozice a zástupci humanitárních organizací. „Mezi námi a Ruskou federací existují zásadní rozdíly. Existovaly již před jejich zásahem v Gruzii, ale nepovažujeme Rusko za hrozbu,“ řekl Scheffer po rozhovoru s lotyšským prezidentem Valdisem Zatlersem.

  Minulý týden gruzínský prezident Michail Saakašvili žádal Severoatlantickou alianci, aby neodsunula jeho zemi na vedlejší kolej, a varoval, že ukázat slabost by způsobilo „nekončící příběh“ ruské agrese. Podle něj Rusko podniklo invazi do Gruzie, aby zabránilo jejímu vstupu do NATO.

  Čtěte také:
  NATO si vytváří opěrný bod v Gruzii
  Saakašvili varuje NATO před Ruskem

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  ---

  Scheffer kritizuje rusko-gruzínský mírový plán
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer odsoudil mírový plán na stažení ruských jednotek z Gruzie zprostředkovaný Evropskou unií s tím, že je „nepřijatelný“, protože ponechává příliš prostoru Moskvě. Podle jeho slov v něm není místo na obnovení vztahů se Severoatlantickou aliancí.

  Podle Scheffera sice Rusko slíbilo stáhnout své vojáky z nárazníkových zón mezi Abcházií, Jižní Osetií a zbytkem Gruzie, ale je mu dovoleno nechat vojáky na území těchto dvou separatistických regionů. To je však v přímém rozporu s předchozím šestibodovým plánem navrženým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který žádal návrat do statu quo před vypuknutím konfliktu. Přítomnost ruských sil v Jižní Osetii a Abcházii je podle Scheffera nepřijatelná.

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden oznámil, že Moskva rozmístí v gruzínských separatistických regionech 7 600 vojáků, což je dvakrát více, než kolik jich tam bylo před srpnovým konfliktem.

  Čtěte také:
  Sarkozy triumfuje mírovým plánem

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Lavrov na návštěvě Abcházie kritizuje Scheffera
  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera vyrazil na cestu po gruzínských separatistických regionech. Tbilisi jeho jednání ostře odsoudilo. V Suchumi, hlavním městě regionu Abcházie, Lavrov řekl: „Samozřejmě jsem slyšel prohlášení generálního tajemníka NATO, prohlášení, která nejsou vhodná pro předsedu tak vážné organizace.“

  Vedle Lavrova sedící vůdce Abcházie Sergej Bagapš prohlásil, že odmítá rozmístění pozorovatelů z Evropské unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve svém regionu. Rusko již uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie a slíbilo jim spolupráci a vybudování vojenských základen.

  Čtěte také:
  Experti NATO jsou na návštěvě Gruzie
  Rusko: Abcházie a Osetie jsou něco jiného než Kosovo

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  NATO je připraveno cvičit irácké jednotky
  „Severoatlantická aliance je připravena cvičit a modernizovat irácké bezpečnostní síly,“ oznámil náměstek generálního tajemníka NATO Sir John McColl během setkání s iráckým poradcem pro národní bezpečnost Muwafaqem al-Rubaeim.

  Al-Rubaei prezentoval detailní plán na zlepšení bezpečnosti v Iráku a žádal evropské země o přispění k obnově Iráku prostřednictvím účasti jejich firem na investičních a rekonstrukčních projektech.

  Čtěte také:
  Irák žádá NATO o výstroj a výcvik pro své vojáky
  Promoce na Akademii národní obrany v Iráku
  Irácké hospodářství a infrastruktura se rekonstruuje 

  Zdroj: Adnkronos (Španělsko)

  ---

  Cvičení NATO připravuje vojáky na Afghánistán
  Nové alianční velení, které od listopadu bude působit v jižním Afghánistánu, doufá, že úspěšná generálka znamená také úspěšnou premiéru. Okolo 150 členů jednotek ISAF z dvaceti zemí totiž minulý týden v Německu ukončilo přípravné cvičení před odletem na afghánská bojiště.

  Cvičení, které hostilo americké velitelství pro mezinárodní výcvik v Grafenwöhru, se zaměřilo na integraci sil pro misi, simulace bojů a počítačová cvičení.

  Zdroj: USA Today (USA)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media