V roce 2016 došlo k výraznému nárůstu kyberútoků, hlásí NATO
Kyberbezpečnost a NATOFactbox natoaktual.cz |
V uplynulém roce narostl počet kybernetických útoků na sítě a zařízení Severoatlantické aliance o 60 %, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jen za první polovinu prosince loňského roku došlo k 500 pokusům o narušení alianční infrastruktury. „Útoky by mohly poškodit obranné schopnosti NATO a bránit našim ozbrojeným silám v práci,“ varoval Stoltenberg. Neblahé následky by se mohly projevit například na zásobování léky a energií, nebo při sdílení vojenských dat obecně.
Pokud by došlo k narušení těchto procesů, mohlo by dojít k velkým škodám. V případě rozsáhlého kybernetického útoku na členský stát Aliance proto může dojít k aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy, připomněl generální tajemník. Mnoho členů je znepokojeno možností, že by útočníci mohli zasáhnout do státních volebních kampaní – takový případ by znamenal rozvracení demokracie, varoval Stoltenberg.
Kam dál?
Experti varují Německo kvůli volbám před kyberútoky (12.1. 2017)
Zdroj: Newsweek (USA)
---
Německo zvyšuje výdaje na obranu a chce slyšet jasný postoj USA
K vyjasnění zahraničně politické agendy Spojených států vyzvala Bílý dům německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Zatímco bránila Severoatlantickou alianci a transatlantické partnerství, žádala ministryně nastupující administrativu Donalda Trumpa o objasnění její politiky vůči Evropě. Nejdůležitější je pro nás spolehlivost. „Bojujeme za něco, ne proti něčemu,“ připomněla hodnoty demokracie, právního státu a lidských práv ministryně von der Leyen.
Snad poradci nastupujícímu prezidentovi vysvětlí, že Aliance není pouhý obchod, není to firma, zdůraznila ministryně. Německo oznámilo zvýšení výdajů na obranu pro tento rok o téměř 2 miliardy eur. Celkově letos Berlín za obranu utratí 37 miliard eur, což představuje 1,22 % HDP země. Směr je správný, v roce 2020 bychom měli dosáhnout rozpočtu 39 miliard eur, oznámila von der Leyen.
Kam dál?
Mattis nesouhlasí s Trumpovou kritikou Aliance (18.1. 2017)
Trump nastoupí v době posilování NATO v Evropě (11.1. 2017)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Do Pobaltí postupně dorazí spojenecké prapory, včetně Slovinců
Již příští týden budou přijíždět první jednotky mezinárodního praporu Severoatlantické aliance do Litvy, kompletní prapor zde bude do června. Do Estonska dorazí prapor během jara, mezinárodní jednotky NATO v Lotyšsku pak budou kompletní také do června.
Do každé země přijede nejdříve pouze menší množství vojáků, kteří připraví zázemí pro těžkou techniku a zbytek sil praporu. Přípravy na přijetí praporu byly zahájeny v září, jednotky umístěné v Estonsku se během května zapojí do cvičení Spring Storm, uvedl mluvčí estonské armády.
Tento týden schválilo vyslání svých vojáků do Pobaltí i Slovinsko. Vláda počítá s nasazením až padesáti vojáků do jednotky pod kanadským velením.
Kam dál?
Poláci uvítali americké jednotky na svém území (16.1. 2017)
Zdroj: ERR News (Estonsko), STA (Slovinsko)
---
Turecko spouští „agresivní“ kampaň vývozu obranných technologií
Na výroční schůzce velvyslanců v Ankaře turecká vláda zahájila „agresivní“ kampaň za posílení vývozu obranného průmyslu na stávající i nové trhy. Rozvíjejte obchodní vztahy v zemích, kde sloužíte, zejména „s ohledem na obranný průmysl,“ prohlásil během konference turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu. Zpráva je jasná, kromě našich obvyklých povinností se od nás očekává, že budeme nyní sloužit jako agentury pro podporu exportu zbrojního průmyslu, uvedl jeden z velvyslanců.
V roce 2011 vláda „znárodnila“ zbraňové systémy a spustila několik vlastních programů, zahrnujících helikoptéry, drony, bojová plavidla, tanky, raketové systémy i stíhací letouny. Od té doby vývoz vzrostl z 883 milionů dolarů na 1,68 miliardy dolarů v loňském roce. V roce 2016 ovšem vývoz zaznamenal pouze 1,4% nárůst.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Bombardéry B-2 letěly kvůli náletům na IS v Libyi přes celý svět
Komentář natoaktual.czLibye: chaos, bezvládí a IS pět let po intervenci NATO (24.5.2016) |
Tábory organizace Islámský stát (IS) u libyjského města Syrta zasáhly dva „stealth“ bombardéry B-2. Stalo se tak necelý měsíc poté, kdy Pentagon ohlásil ukončení vojenských operací v této oblasti. Letouny shodily více než 100 bomb a zasáhly dva tábory vzdálené zhruba 30 km od Syrty, uvedl tiskový mluvčí Pentagonu Peter Cook. V táborech se nacházeli ozbrojenci „aktivně připravující“ útoky v Evropě, nálety byly „klíčové,“ uvedl ministr obrany Ashton Carter.
Kam dál?
Americká armáda oficiálně ukončila operace v Syrtě (21.12. 2016)
Zdroj: The Washington Post (USA)