natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V říjnu se uskuteční největší cvičení NATO na norském území od konce studené války

  18. dubna 2018  23:33

  Britská námořní pěchota na zimním cvičení v Norsku | foto: Forsvaret

  V říjnu se uskuteční největší cvičení NATO na norském území od konce studené války

  Aliančního cvičení v Norsku se zúčastní až třicet pět tisíc vojáků, což z něj dělá největší cvičení v zemi od konce studené války. Norsko bude v rámci pravidelného cvičení Trident Juncture hostit vojáky a techniku z třiceti zemí světa. Armády budou operovat především v blízkosti Severního a Baltského moře, na Islandu a ve vzdušném prostoru Finska a Švédska.

  Cvičení se koná v době narůstajícího napětí mezi Západem a Ruskem. „Jedná se o úžasnou příležitost ke cvičení pro všechny zúčastněné strany. Myslím, že to také vysílá jasnou zprávu ostatním, kteří by chtěli Alianci ohrozit,“ uvedl velitel amerického námořnictva v Evropě admirál James G. Foggo.

  Kam dál?
  Rusko poslalo 20 vojenských lodí na cvičení do Baltského moře (22.2. 2018)

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Letecká společnost Volga-Dněpr ukončí přepravu pro NATO

  Ruská letecká společnost Volga-Dněpr, která zajišťuje přesuny vojenského vybavení NATO a EU, oznámila konec svého působení na letišti v Lipsku. Společnosti skončila smlouva a nedošlo k dohodě o jejím prodloužení. Jako důvod uvádí, že se přeorientovává z dopravy vojenského nákladu na civilní. Spekuluje se však, že by se mohlo jednat o reakci na současné geopolitické změny a sankce vůči Rusku, které zasáhly i společnost Volga-Dněpr.

  Nákladní letadla AN-124 se v rámci programu SALIS podílela na dopravě vybavení do misí v Afghánistánu či Mali. Severoatlantická aliance ani Evropská unie nemají za letouny náhradu, protože ruská letadla mohla přesouvat náklad i mezi letišti bez moderního vybavení. Je však možné, že se AN-124 na letiště v Lipsku vrátí pod hlavičkou jiné firmy. Již nyní využívá Západ i přepravní kapacity ukrajinské společnosti Antonov Airlines.

  Kam dál?
  Německý prezident varuje před zhoršením vztahů mezi Ruskem a Západem (16.4. 2018)

  Zdroj: Airliners (Německo)

  ---

  Alianční letouny nad Pobaltím vzlétaly kvůli neohlášeným ruským letadlům

  Letouny Severoatlantické aliance byly nuceny vzlétnout čtyřikrát v jednom týdnu, aby doprovodily letadla Ruské federace. Informaci zveřejnilo litevské ministerstvo obrany. Ruská letadla v mezinárodním vzdušném prostoru na trase z Kaliningradu do Ruska nepoužila transpondér, který pomáhá při identifikaci letadel.

  Kam dál?
  Ruský letoun narušil vzdušný prostor Estonska (14.3. 2018)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  ---

  Spojené arabské emiráty přestanou cvičit somálskou armádu

  Spojené arabské emiráty oznámily ukončení výcviku somálské armády poté, co jim somálští vojáci zabavili 9,6 milionů dolarů na letišti v Mogadišu. „SAE odsoudily tento incident, který je v rozporu s diplomatickými tradicemi a pouty mezi státy světa a protiřečí dohodám podepsaným oběma zeměmi,“ prohlásilo ministerstvo zahraničí Spojených arabských emirátů. Podle somálského ministerstva obrany byla zavazadla plná nehlášených amerických dolarů, a proto musela být prošetřena.

  Armáda SAE cvičila somálské vojáky od roku 2014 a vystavěla v zemi výcviková centra a nemocnici. Emiráty se také podílely na protipirátské operaci a dávaly plat somálským vojákům. Napětí mezi zeměmi narůstalo kvůli diplomatické krizi týkající se Kataru, ke které Somálsko i přes tlak SAE a Saúdské Arábie zůstalo neutrální.

  Kam dál?
  NATO a Spojené arabské emiráty diskutují o posílení spolupráce (12.1. 2018)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Čínské vojenské cvičení je jen „řinčení zbraněmi“, tvrdí Tchaj-wan

  Peking používá „levné slovní zastrašování a řinčení zbraněmi“ proti Tchaj-wanu, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. Napětí mezi ostrovem a pevninskou Čínou zvýšilo čínské vojenské cvičení, které je podle čínských zdrojů velkého rozsahu a probíhá přímo v Tchajwanském průlivu. Ministerstvo obrany Tchaj-wanu tato prohlášení odmítá jako zastrašování a tvrdí, že se jedná jen o malé cvičení u čínského pobřeží.

  Podle čínských státních medií cvičení přímo odpovídá na „provokace“ tchajwanských představitelů, kteří požadují formální nezávislost ostrova. To je pro Čínu jednou z nejcitlivějších otázek. Tchaj-wan naopak reagoval vlastním cvičením na ostrovech v blízkosti Číny.

  Kam dál?
  Čína pořádá historicky největší cvičení v Jihočínském moři (13.4. 2018)

  Zdroj: Reuters (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media