natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V Afghánistánu zadrženy další íránské zbraně

  17. září 2007  17:00

  V Afghánistánu zadrženy další íránské zbraně
  Konvoj s výbušninami, který zadrželi vojáci NATO v Afghánistánu, pocházel z Íránu. Není ovšem jisté, jestli zásilku podporovala vláda v Teheránu, oznámil velitel Aliance v Afghánistánu generál Dan McNeill. „Zeměpisný původ konvoje je nezpochybnitelně íránský, ale netvrdím, že je od íránské vlády,“ řekl generál v interview. „Nebyla to první zásilka pocházející z Íránu, kterou jsme zde zadrželi,“ dodal.

  Šíitský Írán se po dlouhou dobu stavěl vůči sunnitským fundamentalistům z Talibanu nepřátelsky. Nyní je ale spojuje odpor k zahraniční přítomnosti v Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Írán prý cvičí Afghánce na boj proti USA

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Zpráva NATO: Málo vojáků v Afghánistánu
  Síly Aliance v Afghánistánu se potýkají s nedostatkem vojáků, což jim zabraňuje zabezpečit  pokroky, kterých dosáhly proti Talibanu, a úspěšně zakončit svou misi. Takto z ní závěr zprávy vydané Parlamentním shromážděním NATO (NATO PA), která sdružuje zákonodárce ze 42 států.

  Obraný a bezpečnostní výbor NATO PA dospěl po šestidenní návštěvě Afghánistánu k závěru, že „mise NATO nadále trpí nedostatkem personálu i zdrojů.“ Zpráva ale neuvádí, o kolik vojáků je třeba navýšit současný počet 50 tisíc osob v Afghánistánu. Na nedostatek vojáků si v nedávné době stěžovali i velitelé NATO.

  NATO tvrdí, že je při osvobozování měst od nadvlády Talibanu úspěšné, ale povstalci prý tato místa kvůli slabosti afghánské armády a policie pokaždé znovu získají.

  Čtěte také:
  Scheffer: V Afghánistánu by mělo být více spojenců

  Zdroj: Reuters (Indie)

  ---
   
  Austrálie žádá posily pro Afghánistán

  Podle zprávy Parlamentního shromáždění NATO (NATO PA) současný počet vojáků v Afghánistánu neumožňuje dosáhnout jasného vítězství nad povstalci. Podle jejího závěru zahraniční síly v zemi „trpí nedostatkem lidí i zdrojů.“ Tato zpráva znepokojila australskou vládu. Jeden z tamních politiků připomenul, že ačkoliv státy NATO disponují dohromady více než dvěma miliony vojáků, do Afghánistánu vyslaly jen omezené množství osob. Australská i kanadská vláda proto tlačí na státy NATO, především Německo, Francii a Itálii, aby poskytly více posil.

  Canberra se v současnosti podílí na diskusi o osudu takřka dvoutisícového nizozemského kontingentu, který funguje v afghánské provincii Oruzgan jako partner sedmi stovek australských vojáků. Australané již varovali, že pokud by se Nizozemci ze země kvůli domácím politickým tlakům stáhli, australskou účast by to ohrozilo. Australští labouristé oznámili, že pokud zvítězí ve volbách, budou uvažovat o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu a naopak o stažení části sil z Iráku.

  Čtěte také:
  Austrálie je znepokojena ohledně Afghánistánu

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Polsko odškodní Afghánistán za zabité civilisty
  Polsko poskytne Afghánistánu odškodnění za civilní ztráty, které vznikly při přestřelce mezi povstalci a polskými vojáky. Polská hlídka byla napadena členy Talibanu, posléze přešla do útoku, při kterém ale usmrtila několik civilistů.

  Celkem pět zraněných bylo převezeno do Polska na ošetření a rehabilitaci. Náklady na léčbu budou hrazeny ze státního rozpočtu a soukromých příspěvků. Polští vojáci také poskytnou postižené afghánské vesnici základní potřeby, především jídlo a léky.

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Poslankyně: Štít by měl být součástí NATO
  Americký protiraketový systém musí být plně integrován do struktur NATO a musí chránit nejen USA, ale celou Evropu. Na pražské tiskové konferenci to řekla členka dolní komory amerického Kongresu, Demokratka Ellen Tauscherová.

  Tauscherová do Prahy přiletěla v čele tříčlenné kongresové delegace, která má o štítu jednat s českými politiky. Oznámila, že Demokraté se s Republikány shodují ohledně nezbytnosti protiraketového systému. Podle agentury ČTK má na konci října do Prahy přiletět i ministr obrany Robert Gates.

  Čtěte také:
  ČR-USA: Nové rozhovory o radaru

  Zdroj: People's Daily (Čína)

   

   

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media