natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V Afghánistánu letos zemřelo již 600 vojáků ISAF

  25. října 2010  14:20
  V Afghánistánu letos zemřelo již 600 vojáků ISAF
  Příslušník mezinárodních sil ISAF působících v Afghánistánu, který byl včera zabit při povstaleckém útoku ve východním Afghánistánu, byl šestistým aliančním vojákem, jenž letos v této zemi přišel o život. Aliance zatím neuvedla jeho národnost.

  Od roku 2001 v Afghánistánu zemřelo již 2 170 aliančních vojáků, z nich bylo 1 350 Američanů. Loni zde padlo 521 vojáků NATO, letošní rok tedy bude v tomto ohledu držet smutný rekord. V současnosti v Afghánistánu působí 150 000 amerických a dalších aliančních vojáků.

  Čtěte také:
  V Afghánistánu padl tisící Američan
  Osm vojáků ISAF zahynulo během jednoho dne

  Zdroj: AFP(Francie)

  ---

  Holbrooke: Talibanci chtějí vyjednávat o míru
  Nejvyšší vůdci Talibanu mají zájem na vyjednávání s Američany podporovanou centrální afghánskou vládou v Kábulu, uvedl zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke. Podle něj je to výsledek zintenzivněné alianční vojenské kampaně proti Talibanu, kterou vede velitel jednotek ISAF generál David Petraeus.

  Holbrooke se domnívá, že zatím jde spíše o navazování kontaktů a diskuzí než o vyjednávání o míru, jenž by ukončil bezmála desetiletou válku v Afghánistánu. Afghánský prezident Hamid Karzáí vytvořil orgán s názvem Vysoká rada pro mír, jehož úkolem je usilovat o dialog s Talibanci a dalšími povstaleckými skupinami.

  Vůdcům Talibanu alianční jednotky nabídly zajištění bezpečné cesty z jejich úkrytů v Pákistánu do Kábulu, někteří z nich byli dokonce do hlavního města Afghánistánu přepraveni aliančním letounem. Holbrooke nicméně varoval před očekáváními, že by válka v Afghánistánu mohla být ukončena mírovými rozhovory, jako se stalo ve Vietnamu nebo v Bosně, protože afghánští povstalci nemají jednoho velitele, se kterým by NATO a afghánská vláda mohly vyjednávat.

  Čtěte také:
  Afghánci chtějí při rozhovorech s Talibanem pomoc od Saudů
  Sedwill přiblížil mírové rozhovory v Afghánistánu

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Rusko chce být plně zapojeno do protiraketového deštníku NATO
  Rusko je ochotné jednat o plánovaném aliančním evropském protiraketovém deštníku pouze za předpokladu, že bude při jeho vývoji hrát stejně důležitou roli jako alianční země, oznámil ruský ministr obrany Anatolij Serďukov.

  "Nejdůležitější je pro nás definovat, co jsou opravdové hrozby pro Evropu, a potom aby Rusko mělo ve vývoji protiraketového systému stejné postavení jako ostatní země," vysvětlil Serďukov. Ruský prezident Dmitrij Medveděv se v listopadu zúčastní summitu NATO v Lisabonu a je připraven o protiraketovém deštníku s Aliancí jednat.

  Čtěte také:
  USA: Na Turecko kvůli protiraketovému štítu netlačíme
  Francie protiraketový deštník NATO podporuje
  NATO a Rusko propojí své protiraketové systémy

  Zdroj: The Times of India (Indie)

  ---

  Rasmussen: NATO má v Afghánistánu převahu nad povstalci
  Afghánští povstalci jsou pod velkým tlakem. "Náš úkol pro tento rok byl získat v Afghánistánu převahu. Nyní ji máme," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po setkání s německou kancléřskou Angelou Merkel. Aliance se již připravuje na předání zodpovědnosti za bezpečnost v Afghánistánu do rukou místních bezpečnostních sil.

  Rasmussen dále hovořil o cílech Aliance po nadcházejícím aliančním summitu v Lisabonu. Podle jeho slov by NATO mělo i nadále zůstat základem transatlantické bezpečnosti a mělo by vytvořit protiraketový štít chránící Evropu, do jehož příprav by mělo být zapojeno také Rusko.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Írán si kupuje vliv ve vládě Karzáího
  Írán posílá do Afghánistánu miliony dolarů, aby tak probudil anti-americké nálady. Peníze jdou do rukou Umara Daudzaie, předsedy kanceláře prezidenta Hamida Karzáího. Podle nejmenovaného zdroje z výzvědných služeb NATO si tak Teherán kupuje vliv v centrální afghánské vládě.

  Íránský velvyslanec v Afghánistánu Feda Hussein Maliki pomocí íránských peněz získává přednostní přístup k prezidentu Karzáímu a snaží se poškodit jeho vztahy se Spojenými státy americkými. Karzáí by se však bez pomoci a podpory Washingtonu u moci neudržel.

  Íránští diplomaté byli pozváni na rozhovory na vysoké úrovni o Afghánistánu, které se minulý týden konaly v Římě. "Uznáváme, že Írán má svoji roli v mírovém vyřešení situace v Afghánistánu," uvedl Richard Holbrooke, zvláštní vyslanec USA v Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Írán podle odtajněných zpráv podporuje Taliban
  Írán dodává zbraně Talibanu

  Zdroj: CBS (USA)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media