natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Utajená operace proti Bagdádímu ukázala nedůvěru USA k Turecku

  30. října 2019  15:58

  Ilustrační foto. Vojenská letecká základna Incirlik v Turecku. | foto: EUCOM

  Utajená operace proti Bagdádímu ukázala nedůvěru USA k Turecku

  Tajný postup americké armády při operaci, která vedla k zabití lídra skupiny Islámský stát Abú Bakra al-Bagdádího, ukázal na nedůvěru Spojených států vůči svému aliančnímu spojenci Turecku. Přestože se Bagdádí ukrýval nedaleko turecké hranice v provincii Idlíb, USA o této operaci Turecko předem neinformovaly.

  Zároveň americké helikoptéry s bojovými komandy vzlétaly ze západního Iráku, nikoliv z blízké základny Incirlik v Turecku, ačkoli představuje druhou největší leteckou základnu v rámci Severoatlantické aliance.

  K utajení operace před Tureckem došlo podle expertů hlavně proto, že se USA obávaly vyzrazení plánů. „Pokud čteme mezi řádky výroky amerických představitelů, je jasné, že nevěříme Turecku dostatečně na to, abychom s ním blízce spolupracovali,“ míní bezpečnostní analytik Nicholas Heras.

  Kam dál?
  Evropa by měla být vděčná turecké armádě, říká Erdoganův mluvčí (24.10. 2019)

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  Nový Zéland posílí obranu v Pacifiku, aby ochránil své zájmy

  Nový Zéland oznámil plány na posílení obranných kapacit v Tichém oceánu, kvůli ochraně svých zájmů. „Nový Zéland má za cíl být spolehlivým a ceněným obranným a bezpečnostním partnerem a být v oblasti maximálně přítomný,“ uvádí zpráva ministerstva obrany. Zpráva výslovně nezmiňuje Čínu, přestože její vzrůstající vliv v regionu bývá považován za hrozbu.

  Jako hlavní nebezpečí v Pacifiku označuje Nový Zéland klimatickou změnu, nadnárodní organizovaný zločin, soupeření o zdroje a vzrůstající přítomnost vnějších aktérů. Země chce proto na posílení bezpečnosti spolupracovat se „stejně smýšlejícími partnery“.

  Kam dál?
  Nový Zéland utratil za opravy letounů téměř 100 milionů za 3 roky (2.10. 2019)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Americká armáda posiluje přítomnost u ropných polí v Sýrii

  Americká armáda začala posilovat vojenskou přítomnost ve východní Sýrii, kde se nacházejí ropná pole, tvrdí američtí obranní představitelé. Vojáci přijíždějí v konvoji do syrské provincie Dajr az-Zaur ze severního Iráku. Údajně by se jich mělo podle plánu na ochranu ropných polí vrátit až několik set.

  Posily mají za úkol „předejít tomu, aby ropná pole padla zpět do rukou organizace Islámský stát nebo dalším destabilizačním aktérům“, uvedl jeden z anonymních zdrojů. Americká přítomnost v blízkosti ropných polí také ztíží ovládnutí oblasti ruskými silami nebo syrským režimem.

  Kam dál?
  Spojené státy chtějí chránit syrská ropná pole (25.10. 2019)

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  Trumpova neúčast na summitu ASEAN zhoršuje pověst USA v regionu

  Nepřítomnost amerického prezidenta Donalda Trumpa na setkání lídrů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) přidává podle analytiků k obavám o spolehlivost USA jako regionálního strategického partnera. „Bude to v regionálních titulcích, že žádný vysoký americký představitel nepřijede na summit s dalšími sedmnácti lídry z indicko-pacifického regionu,“ uvedla bezpečnostní poradkyně Amy Searight.

  Americký prezident vynechal již druhý ročník tohoto summitu, kde se řeší ekonomické a bezpečnostní výzvy, jako je Čína. Členové ASEAN se již přes patnáct let snaží vyřešit spory o ostrovy v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje.

  Kam dál?
  Neproplouvejte skrze sporné vody, varuje Británii Čína (11.9. 2019)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Letectvo USA má novou medaili pro piloty dronů

  Americké letectvo představilo nové medaile, které jsou určeny k ocenění pilotů dronů a dalších letců, kteří podporují bojové operace ze vzdálených pozic. Vyznamenáním mohou být dále oceněni příslušníci letectva v odvětvích jako kyberbezpečnost, vesmír, průzkum a získávání informací. Medaile dostanou jen ti, kdo se přímo podíleli na nasazení zbraně, která měla okamžitý efekt na bojovou operaci.

  Pentagon se roky potýkal s nedostatečným oceněním příslušníků armády, kteří ovlivňují operace na dlouhou vzdálenost.

  Kam dál?
  Američané přišli nad Jemenem o další dron (22.8. 2019)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media