USA vyřadily Turecko z programu stíhaček F-35
Spojené státy oficiálně vyřadily Turecko z programu stíhaček F-35. Došlo k tomu kvůli tureckému nákupu raketového systému S-400 z Ruska, který je podle Pentagonu nekompatibilní se stíhačkami F-35. Bílý dům prohlásil, že turecký nákup podrývá závazky Severoatlantické alianci, přesto však USA a Turecko zůstanou spojenci.
Turecko se naopak brání, že zastavení jeho účasti na programu F-35 postrádá legitimní základ. „Žádáme USA, aby napravily tento omyl, který nenávratně naruší naše vztahy,“ uvedlo turecké ministerstvo obrany.
Kam dál?
První várka ruských raket dorazila do Turecka. Zbytek NATO to příliš netěší (15.6. 2019)
Zdroj: Wall Street Journal (USA)
---
Post zástupce generálního tajemníka NATO získal bývalý rumunský ministr
Novým zástupcem generálního tajemníka Severoatlantické aliance se stane bývalý rumunský ministr zahraničí Mircea Geoana. Ten nahradí stávající zástupkyni Rose Gottemoeller v polovině října. Geoana je zkušeným politikem a diplomatem, funkce v NATO je však pro něj první mezinárodní pozicí.
Pro Rumunsko se jedná o velký úspěch. Generální tajemník Jens Stoltenberg neuvedl důvod pro volbu svého zástupce, ani další zvažované kandidáty. O místo se měli také ucházet šéf kabinetu polského prezidenta Krzysztof Szczerski a estonský ministr obrany Juri Luik.
Zdroj: Polityka (Polsko), NATO
---
Stoltenberg: Pokud skončí smlouva INF, NATO musí udržet věrohodné odstrašení
Pokud dojde k ukončení klíčové jaderné smlouvy INF, Severoatlantická aliance musí především udržet věrohodné odstrašení vůči Rusku, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Spojené státy daly Rusku lhůtu do 2. srpna, aby se vrátilo k plnění podmínek vzájemné jaderné dohody.
Podle Stoltenberga ještě není pozdě smlouvu INF zachránit. Rusko však zatím, i přes výzvy NATO, neprojevuje zájem začít smlouvu opět dodržovat. V případě, že se do dané lhůty nic nezmění, Aliance bude reagovat „koordinovaně“, uvedl Stoltenberg.
Kam dál?
NATO schválilo opatření proti novému raketovému systému Ruska (27.6. 2019)
Zdroj: Al-Džazíra (Katar)
---
NATO musí zlepšit čas reakce, říká odcházející estonský velitel
Odcházející velitel estonských vzdušných sil plukovník Riivo Valge se obává, že v případě konfliktu s Ruskem nebude Severoatlantická aliance schopná včas zareagovat. „Víme, že NATO bude jednat. Tečka. Ale, ano, existují obavy, jak rychlá bude první reakce, vzhledem k povaze spolupráce těchto nezávislých zemí,“ prohlásil Valge.
Plukovník by tento problém řešil zvýšením počtu cvičení se Spojenými státy a dalšími spojenci, aby došlo k větší integraci sil. Zásadní je podle něj společný postup a vzájemná komunikace.
Kam dál?
Litva z obav před Ruskem modernizuje svou obranu (17.7. 2019)
Zdroj: Defense News (USA)
---
SACEUR navštívil Srbsko, souhlasil se zavedením krizové linky s KFOR
Vrchní velitel sil Severoatlantické aliance generál Tod Wolters se setkal se srbskými představiteli v Bělehradě. „Mluvili jsme o mnoha tématech a jsem vděčný, že skrze tvrdou práci a odhodlanost Srbsko podporuje mír a stabilitu na západním Balkáně,“ prohlásil po setkání Wolters.
Generál také souhlasil se zavedením krizové linky mezi srbskou armádou a mezinárodními jednotkami KFOR v Kosovu pod vedením NATO. „Jedná se o bezpečnostní garanci pro Srby v Kosovu,“ prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić ke krizové lince.
Zdroj: Voice of America (USA)