natoaktual.cz

USA varují před projektem společné evropské armády

15. května 2019  15:54
 
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

USA varují před projektem společné evropské armády

Širší vojenská spolupráce mezi zeměmi Evropské unie by znamenala „dramatický zvrat“ ve tři desítky let trvající transatlantické obranné integraci, varovaly Spojené státy Evropskou unii. Washington v dopise pohrozil odvetnými kroky, pokud Evropané prosadí pravidla, která by dle názoru USA zamezila účasti amerických společností v panevropských vojenských projektech.

Evropané „dělají přesně to, co po nás naši američtí přátelé chtějí již roky. Naším úkolem je přesvědčit své spojence, že Severoatlantická aliance bude ze snah o vytvoření Evropské obranné unie pouze profitovat,“ uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen.

Kam dál?
Odchod USA z NATO by stál Evropu více než 350 miliard dolarů (14.5. 2019)

Zdroj: The Financial Times (USA)

---

Zvýšená přítomnost USA v Perském zálivu je „znepokojující“, říká Stoltenberg

„Všichni jsme samozřejmě znepokojeni, protože konflikt nebo situace, které by se v regionu Perského zálivu rozvinuly, by měly následky pro všechny spojence v Severoatlantické alianci,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pro agenturu Sky News.

Zvýšená přítomnost sil Spojených států v Perském zálivu by mohla vést k náhodnému konfliktu, obává se Stoltenberg. „Pokud vezmeme v úvahu vojenské síly, jaké v regionu vidíme, je zde vždy riziko chybného úsudku, proto je důležité, aby všechny zúčastněné strany vysílaly velice jasné signály pro zabránění tomuto,“ varoval Stoltenberg.

Kam dál?
Pompeo předal zpravodajské informace ohledně Íránu spojencům v Bruselu (14.5. 2019)

Zdroj: Sky News (USA)

---

Britská ministryně obrany chce amnestovat zločiny spáchané v boji

Amnestovat historická stíhání vojenských veteránů sloužících v Iráku, Afghánistánu a kdekoliv na světě, vyjma Severního Irska, přislíbila nová ministryně obrany Velké Británie Penny Mordaunt. Návrhy pro zrušení trestního stíhání za zločiny spáchané před více než 10 lety bude ministryně konzultovat. Mordaunt dále podporuje plány na výjimku z Evropské úmluvy o lidských právech (EHCR) v budoucích ozbrojených konfliktech.

„Je nejvyšší čas změnit systém a poskytnout právní ochranu, která zajistí, že rozhodnutí příslušníků ozbrojených sil v boji nepovedou k řadě opakovaných nebo nespravedlivých vyšetřování,“ uvedla ministryně.

Kam dál?
Británie odvolala ministra obrany kvůli úniku utajených informací (2.5. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Armáda USA prověřuje „sabotáže“ na ropných tankerech u pobřeží SAE

Údajné sabotáže na čtyřech ropných tankerech u pobřeží Spojených arabských emirátů vyšetřuje armáda Spojených států.

„Na žádost SAE armáda pomáhá s jejich vyšetřováním,“ uvedl představitel Velitelství Střed (CENTCOM) pro server Al-Džazíra. K incidentům došlo na pozadí narůstajícího napětí v Perském zálivu, kdy se rozhořela slovní válka mezi USA a Íránem. Události označilo za „znepokojivé a hrozné“ i íránské ministerstvo zahraničí, které také požádalo o jejich vyšetření. Sabotáže se týkaly dvou saúdských lodí, jedné norské a jedné ze Spojených arabských emirátů.

Kam dál?
Bílý dům aktualizuje bojové plány proti Íránu (14.5. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

USA: 71% mladých je nezpůsobilých služby v armádě

Čísla jsou ohromující – 71 % mladých lidí v USA je nezpůsobilých pro vstup do armády, jak uvádí data Pentagonu z roku 2017. Důvodem jsou obezita, chybějící diplom ze střední školy nebo záznam v trestním rejstříku.

Tento problém se však netýká pouze armády, ale také podniků, protože většinová část věkové skupiny 17 až 24 let není schopna vykonávat mnoho zaměstnání, uvedl admirál ve výslužbě Thomas Wilson.

Kam dál?
Zákaz služby transsexuálů v armádě USA bude platit (27.3. 2019)

Zdroj: USA Today (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek