Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Generál Wolters se stal novým velitelem aliančních sil v Evropě

2. května 2019  16:00
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Generál Wolters se stal novým velitelem aliančních sil v Evropě

Spojené státy nově pověřily velením svých sil v Evropě generála Toda Wolterse, čímž se zároveň stává i vrchním velitelem sil NATO na kontinentu. Generál letectva Wolters přebírá pozici od dosavadního amerického velitele generála Curtise Scaparrottiho.

Výměna přichází v době vzrůstajícího napětí mezi spojenci a zvýšeného rizika ruské agrese. Odcházející Scaparrotti označil právě Rusko za zdroj svých největších obav. Wolters se už vyjádřil k tureckému nákupu ruského protiraketového systému a označil ho za nepřijatelný.

Kam dál?
Vrcholní armádní představitelé Ruska a NATO jednali o vzájemných vztazích (29.4. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

NATO bude zveřejňovat méně údajů o Afghánistánu

Mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu přestala zveřejňovat data, která udávají počet afghánských provincií a populace kontrolovaných kábulskou vládou v porovnání s provinciemi ovládanými Tálibánem. NATO uvedlo, že „již považuje tato data za přínosná pro rozhodování“, jelikož často vznikala na základě subjektivního hodnocení situace.

Tento krok kritizuje kancelář amerického zvláštního inspektora pro Afghánistán SIGAR, která monitoruje válku v Afghánistánu. „Američtí daňoví poplatníci mají ještě méně informací, aby zhodnotili, zda je či není jejich investice v Afghánistánu úspěšná,“ prohlásil zvláštní inspektor pro Afghánistán John Sopko.

Kam dál?
Provládní a alianční síly zabily letos v Afghánistánu více civilistů než Tálibán (25.4. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Británie odvolala ministra obrany kvůli úniku utajených informací

Britský ministr obrany Gavin Williamson byl odvolán kvůli úniku informací z utajeného jednání, které se zabývalo poskytnutím přístupu čínské firmě Huawei k budování sítě 5G v Británii. Premiérka Theresa May ministrovi oznámila, že má „přesvědčivé důkazy“, že za únik je zodpovědný právě on. Williamson obvinění popírá a nabídnutou rezignaci odmítl.

Vyšetřování začalo poté, co deník Daily Telegraph přinesl informace o rozhodnutí a rizicích týkajících se dohody s Huawei. Williamsona ve funkci nahradí Penny Mordaunt, která byla do této doby ministryní pro mezinárodní rozvoj.

Kam dál?
NATO řeší, zda Huawei představuje bezpečnostní hrozbu (15.3. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

USA odmítají, že by se armáda připravovala na válku ve Venezuele

Pentagon trvá na tom, že Spojené státy neplánují použít vojenské prostředky k odstranění venezuelského lídra Nicolase Madura. Ministr obrany Patrick Shanahan prohlásil, že USA sice provádějí „kompletní plánování“, které se týká Venezuely, ale měl by být použit diplomatický a ekonomický nátlak. Shanahan uklidňoval situaci po prohlášení ministra zahraničí Mika Pompea, podle nějž jsou USA připraveny k vojenskému zásahu.

Náměstkyně ministra obrany Kathryn Wheelbarger uvedla, že zatím nedostali rozkaz k přípravě vojáků na zásah ve Venezuele. „Samozřejmě vždy zvažujeme dostupné možnosti a plánujeme alternativy,“ prohlásila Wheelbarger. USA situaci monitorují a v případě potřeby jsou připraveny evakuovat své občany.

Kam dál?
Íránští důstojníci dorazili do Venezuely, nebezpečím je však Čína, varují USA (10.4. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Shanahan: Armáda USA se musí z jižní hranice vrátit ke svému „primárnímu úkolu“

Americký ministr obrany Patrick Shanahan se snaží určit, jak dlouho bude ještě potřeba nasazení armády na jižní hranici USA. „Opravdu se potřebujeme vrátit k našim primárním úkolům a pokračovat v budování připravenosti,“ prohlásil ministr, který o tom jedná se šéfem sboru amerických náčelníků generálem Josephem Dunfordem.

Armáda na hranici posiluje Úřad celní a hraniční ochrany, který se potýká s nedostatkem personálu. Armáda v této misi poskytuje logistickou, zdravotnickou i právní podporu, což by podle Shanahana mohlo časem vést ke snížení její bojové připravenosti.

Kam dál?
Kongres USA chce přezkoumat záměr nasazení jednotek u hranic (1.2. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.