Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO vyzývá všechny strany k ukončení konfliktu v Libyi

14. května 2019  16:41
Libyjci oslavují pád Kaddáfího režimu | foto: NATO

NATO vyzývá všechny strany k ukončení konfliktu v Libyi

Generální tajemník Severoatlantické aliance vyzval všechny strany zapojené do konfliktu v Libyi, aby podpořily opětovnou rekonstrukci Libye. Prohlásil to na setkání s vyslancem OSN pro Libyi Ghassanem Salame, přičemž oba zdůraznili důležitost politického procesu, který by ukončil probíhající občanskou válku. Podle Stoltenberga nelze konflikt vyřešit vojensky a současná situace pouze zhoršuje utrpení civilistů.

Kam dál?
Počty mrtvých při střetech v libyjském Tripolisu stoupají (15.4. 2019)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Odchod USA z NATO by stál Evropu více než 350 miliard dolarů

V případě, že by se Spojené státy rozhodly opustit Severoatlantickou alianci, na evropské spojence by dolehl vážný nedostatek vojenského vybavení. Cena za nahrazení amerického vybavení vlastním by se podle odhadů londýnského institutu IISS vyšplhala až do výše 350 miliard dolarů.

Výzkumníci z IISS zkoumali v rámci studie dva scénáře. V prvním by NATO muselo bránit námořní cesty těsně před vypuknutím konfliktu a nahradit americké bojové lodě a letouny v řádech desítek miliard dolarů. V druhém případě probíhající omezené pozemní války s Ruskem by byly náklady ještě vyšší, především kvůli nutnosti nákupu drahých systémů vzdušné obrany.

Kam dál?
USA jsou frustrovány nízkými výdaji Německa na obranu (2.4. 2018)

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

---

Pompeo předal zpravodajské informace ohledně Íránu spojencům v Bruselu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se neočekávaně setkal se svými evropskými protějšky v Bruselu, když zrušil plánovanou cestu do Moskvy. Pompeo „sdílel se spojenci zpravodajské informace a diskutoval s nimi možné výzvy vycházející z Íránu“.

Podle zdrojů CNN ovšem ministr neodpověděl na otázky ohledně strategie současné americké administrativy vůči Íránu. Mezi evropskými spojenci a USA panují odlišné názory na jednání s Teheránem.

Pompeo se také sešel s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. Írán byl hlavním tématem setkání, ale jednalo se i o situaci ve Venezuele, na Ukrajině, v Sýrii, v Libyi a o „záležitostech souvisejících s NATO“.

Kam dál?
Afghánistán pociťuje dopady ekonomické izolace Íránu (26.4. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Tři lodě NATO připlouvají do chorvatského Splitu

Tři lodě Severoatlantické aliance navštíví chorvatské námořnictvo v přístavním městě Split, uvedlo chorvatské ministerstvo obrany. Jedná se o lodě ze Stálé námořní skupiny 2, jejichž cílem je posílit interoperabilitu mezi NATO a chorvatským námořnictvem.

Vlajkovou lodí je nizozemská fregata HNLMS Evertsen, která se plaví spolu s kanadskou lodí HMCS Toronto a britským torpédoborcem HMS Duncan.

Britskou loď navštíví i hrabě z Wessexu, princ Edward, který bude na návštěvě Chorvatska. Návštěva hraběte má připomínat bezpečnostní spolupráci Británie a Chorvatska, jak na bilaterální úrovni, tak v rámci NATO.

Kam dál?
NATO zahájilo námořní cvičení u skotského pobřeží (9.5. 2019)

Zdroj: Total Croatia News (Chorvatsko)

---

Bílý dům aktualizuje bojové plány proti Íránu

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan předložil aktualizovaný vojenský plán pro případ, že by Írán napadl vojáky USA na Blízkém východě či pokračoval ve vývoji jaderných zbraní. Tento plán zahrnuje nasazení až 120 000 amerických vojáků do oblasti Blízkého východu, což odpovídá počtu Američanů nasazených do invaze v Iráku v roce 2003.

Revizi nařídili poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa v čele s poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem, který prosazuje tvrdou linii při jednání s Íránem. Názory na řešení sporů s Íránem se však v současné administrativě liší.

Není jasné, zda by prezident Trump byl ochotný vyslat takové množství vojáků na Blízký východ poté, co usiluje o jejich stažení ze Sýrie i Afghánistánu. „Uvidíme, co se s Íránem stane. Pokud něco udělají, bude to velká chyba,“ prohlásil Trump k napětí s Íránem.

Kam dál?
Íránský parlament označil celou armádu USA za teroristy (24.4. 2019)

Zdroj: New York Times (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.