natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA údajně zvažují „zmrazení“ statusu Kosova

  29. října 2007  14:26

  USA údajně zvažují „zmrazení“ statusu Kosova
  Americké ministerstvo zahraničí uvažuje o novém přístupu k problematice Kosova. Konkrétně se jedná o myšlenku, že by politický status provincie byl na 12 let „zmražen“ – po uplynutí této lhůty by následovalo referendum. Do té doby by kosovská ekonomika byla stimulována investicemi ze zahraničí – EU a USA by každoročně poskytly 7 miliard eur pro kosovský rozpočet.

  „Amerika má dvě možnosti. Zaprvé, společně s několika dalšími státy uznat Kosovo, a tím způsobit mnoho globálních a regionálních problémů. Nebo může formální nezávislost provincie odložit o několik let, což by snížilo napětí v regionu a nastartovalo kosovskou ekonomiku,“ řekl jeden z pracovníků ministerstva.

  Organizace Balkan Investigative Reporting Network, která informaci přinesla, nicméně oznámila, že nebylo možné ji ověřit z jiných zdrojů.

  Zdroj: BIRN (Bosna a Hercegovina)

  ---

  Afghánistán: desítky zabitých a zraněných povstalců
  Jednotky NATO a afghánské armády při masivní operaci na jihu Afghánistánu zabily a zranily více než padesát členů Talibanu. Oznámilo to afghánské ministerstvo obrany. Aliance použila k porážce rebelů i letecké údery. „Nevíme přesně, kolik povstalců bylo zabito. Jejich těla se pořád nacházejí na bojišti,“ řekl mluvčí ministerstva, který podotkl, že 13 bojovníků bylo zajato. Mluvčí alianční mise ISAF hovořil o „několika desítkách“ zabitých.

  Většinu zahraničních sil v provincii Uruzgan, kde se boje odehrály, tvoří Nizozemci a Australané. V sousední provincii Hílmand se o víkendu odehrála jiná bitva, během které americké a afghánské jednotky zabily více než 80 ozbrojenců. K bojům došlo v blízkosti města Musa Qala, které se nachází pod kontrolou rebelů.

  Čtěte také:
  Afghánistán: dalších 16 zabitých povstalců

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Turecko zabilo 20 kurdských rebelů
  Turecká armáda v rámci velké operace proti separatistům na východě země zabila dvacet povstalců. Na akci se podílelo osm tisíc vojáků a letectvo. Provincie Tunceli, která byla cílem celé operace, se nachází několik stovek kilometrů od hranice s Irákem. Armádní zdroje neposkytly žádné detaily ohledně případných ztrát na své straně.

  Turecko se cítí být ohroženo kurdskými separatisty, obzvláště těmi, kteří ke svým útokům využívají základny v hornatém severním Iráku. Ankara nadále připomíná, že k řešení tohoto problému může použít vojenskou sílu – u hranic s Irákem je rozmístěno již na 100 tisíc vojáků, které doplňují stíhačky, helikoptéry a tanky. Na irácké půdě podle odhadů působí zhruba tři tisícovky kurdských militantů.

  V ilegalitě působící Kurdská strana pracujících (PKK) tento měsíc usmrtila již 40 lidí a tvrdí, že zajala osm osob. V Istanbulu se uplynulých dnech policie střetla s aktivisty, kteří demonstrovali za propuštění uvězněného šéfa PKK a proti tomu, aby Turecko vpadlo do Iráku.

  Čtěte také:
  Scheffer: Turecko je „zdrženlivé“ ohledně útoku na Kurdy

  Zdroj: Edmonton Journal (Kanada)

  ---

  Putin: Chceme kontrolovat lidská práva v EU
  Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že má v plánu zřídit organizaci, která by dohlížela na dodržování lidských práv v EU. Organizace by podle Putina mohla být zřízena v Bruselu nebo v jiné evropské metropoli. Prezidentovy výroky zazněly na summitu EU-Rusko v Portugalsku a mezi jeho účastníky vyvolaly překvapení.
   
  Putin prozradil, že tento úmysl je motivován snahou vyrovnat vliv západních nevládních organizací v Rusku. „EU v rámci svých grantů umožnila vznik takovýchto institucí v Rusku,“ řekl prezident novinářům. „Myslím, že nastal čas, aby také Rusko, vzhledem k růstu jeho finančních možností, přispělo k této oblasti,“ dodal. Jeden z Putinových zástupců dále upozornil, že plánovaná instituce nebude společným projektem Ruska a EU. „Bude to čistě ruský institut,“ ujistil Sergej Yastrzhembsky.

  Kreml v minulosti obvinil západní nevládní organizace z toho, že se vměšují do vnitřních záležitostí Ruska a také z toho, že stály za „barevnými“ revolucemi na Ukrajině i v Gruzii.

  Zdroj: Moscow Times (Rusko)

  ---

  Irán: USA měří teroristy „dvojím metrem“
  Americká okupace Iráku je klíčovou příčinou současných tureckých problémů s kurdskými rebely útočícími ze severního Iráku. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád to řekl během telefonického rozhovoru s tureckým prezidentem Abdulláhem Gulem. Washington prý nedokáže zakročit proti kurdským rebelům na severu Iráku.

  USA tak podle Íránu „podporují teroristy prostřednictvím svého dvojího měřítka.“ Ahmadínežád dále nabídl, že by Írán mohl zprostředkovat jednání mezi Tureckem a Irákem. Podle odborníků se Teherán snaží vrazit klín mezi USA a Turecko.

  Čtěte také:
  Scheffer: Turecko je „zdrženlivé“ ohledně útoku na Kurdy

  Zdroj: Bloomberg (USA)

   

   

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media