USA schválily peníze na zahraniční operace
Americká Sněmovna reprezentantů i Senát schválily rozpočet 74, 5 miliard eur na financování operací v Afghánistánu a Iráku. Toto rozhodnutí znamená konec čtyřměsíčním tahanicím mezi oběma komorami a prezidentem Georgem W. Bushem. Bush minulý návrh zákona vetoval, protože obsahoval časový harmonogram stahování sil z Iráku.
Tentokrát byl zákon spojován více s domácími tématy, jako jsou peníze na péči o děti, rekonstrukce země po hurikánu a zvýšení minimální mzdy. „V nadcházejících týdnech očekáváme těžké boje a více ztrát jak na americké, tak na irácké straně. Musíme našim jednotkám poskytnout dostatek financí, aby mohly získat převahu,“ prohlásil Bush. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů nicméně oznámili, že znovu oživí snahy poslat americké jednotky domů pomocí nové legislativy.
Čtěte také:
Demokraté chtějí prosadit nový válečný rozpočet
Bush vetoval zákon o stažení z Iráku
Válka v Iráku: Americký kongres proti Bushovi
Zdroj: Euronews (Francie)
---
Rusko žádá NATO o ratifikaci smlouvy CFE
Bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov prohlásil, že Rusko neodstupuje od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), ale vyčkává, až ostatní země tuto dohodu ratifikují.
Prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že Moskva by mohla pozastavit svoje závazky vyplývající z této smlouvy, pokud rozhovory s členskými zeměmi NATO neukáží žádné jasné pokroky v její implementaci. Později ruský vicepremiér Sergej Ivanov upřesnil, že Rusko by už dále nemuselo přijímat zahraniční inspekce nebo posílat oznámení o pohybu svých jednotek tak, jak to určuje smlouva CFE.
„Neřekl bych, že od smlouvy odstupujeme. Čekáme na další signatáře smlouvy, až ji ratifikují,“ prohlásil Michail Gorbačov. Dodal, že pokud členské státy NATO s ratifikací smlouvy otálejí, mohly by mít nějaké tajné úmysly. Podle Gorbačova politika dvojích standardů mezi Západem a Ruskem podkopává vzájemnou důvěru.
Smlouva CFE, jež byla dosud ratifikována pouze Ruskem, Kazachstánem, Běloruskem a Ukrajinou, je zaměřena na snížení konvenčních ozbrojených sil států, které ji přijaly.
Čtěte také:
Rusko přestane hlásit NATO pohyb svých vojsk
Putinův projev překvapil ministry NATO
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
Polsko a USA jsou blíže k dohodě o základně
Polsko a Spojené státy americké se ve čtvrtek přiblížily k uzavření dohody o vybudování protiraketového deštníku na polském území. Prohlásili to představitelé obou zemí po prvním kole vyjednávání. Zástupce americké ministryně zahraničí John Rood přijel do Polska diskutovat o umístění deseti protiraketových systémů, které by měly být namířeny proti státům, které Washington nazývá „darebáckými", tedy především proti Íránu a Severní Koreji. „Stále je mnoho témat k debatě, ale po dnešku jsem velmi optimistický a myslím, že dojdeme k dohodě,“ prohlásil Rood na tiskové konferenci.
Polský premiér Jaroslaw Kaczynski i jeho bratr, prezident Lech Kaczynski, jsou pro postavení základny na polském území. Oba ovšem chtějí ujištění ze strany Spojených států o politickém a vojenském partnerství a pomoci polské armádě. „Toto setkání přineslo optimismus, protože mnoho z našich návrhů se setkalo s pochopením od americké strany,“ dodal zástupce polského ministra zahraničí Witold Waszczykowski.
Čtěte také:
Polsko: Americký štít bude chránit všechny
Polsko a ČR asi kývnou na protiraketový systém USA
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Scheffer uvítal rozhodnutí ruské dumy
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer uvedl ve svém prohlášení, že jako předseda Rady NATO-Rusko vítá rozhodnutí ruské dumy ratifikovat Status dohody o zbraních programu Partnerství pro mír.
Tato dohoda zvýší schopnost Ruska a členských zemí NATO účastnit se společných vojenských cvičení, umožní rozvinout interoperabilitu ozbrojených sil a pokračovat v konkrétních formách praktické spolupráce, která zvýší společnou bezpečnost.
Čtěte také:
Scheffer: Rusko je „klíčové“ při řešení konfliktů
Zdroj: NATO
---
NATO: Opustit Afghánistán by bylo nezodpovědné
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer prohlásil, že Afghánistán je pro NATO „dlouhodobým závazkem“ a že by od Aliance bylo nezodpovědné, kdyby teď zemi opustila. Tato slova pronesl v Tarantu v Itálii, kde navštívil námořní cvičení NATO.
V Bruselu mluvčí Severoatlantické aliance James Appathurai potvrdil, že poslední útoky na alianční vojáky v severním Afghánistánu neovlivní rozhodnutí NATO. Podle něj jsou jen důkazem, že ještě nikde v Afghánistánu není bezpečnostní situace plně stabilizovaná.
Čtěte také:
Němci požadují odchod z Afghánistánu
Scheffer: Afghánskou situaci nelze vyřešit silou
Zdroj: PakTribune (Pákistán)
---
Arménie vymění své vojáky v Kosovu
Arménie posílá do Kosova nový kontingent. Jedná se o pravidelnou rotaci jejího malého počtu vojáků sloužících v zemi pod velením NATO. Četa třiceti čtyř vojáků se připojí k řeckému armádnímu praporu, který je rozmístěn na východě bývalé jugoslávské provincie.
Jednotka opustila Jerevan po rozlučkové ceremonii, které se účastnil i ministr obrany Mikael Harutiunian a další vysocí vojenští činitelé. Mnoho z vojáků jedoucích do Kosova již v této zemi sloužilo, další bojovali v Iráku, kde má Arménie od ledna 2005 čtyřicet šest vojáků. „Jak v Kosovu, tak v Iráku jsme získali pověst spolehlivého partnera,“ prohlásil na ceremonii ministr Harutiunian.
Rozmístění arménských jednotek v Kosovu v únoru roku 2004 znamenalo začátek první arménské zahraniční mise v historii. Tento vývoj zdůraznil posilování pouta mezi Arménií a NATO, zejména pak se Spojenými státy. I přes prohlášení Harutiuniana, že vyslání arménských sil do Afghánistánu není na pořadu dne, Spojené státy doufají, že i k tomu nakonec dojde.
Čtěte také:
V Arménii skončilo cvičení NATO
Scheffer spokojen s prací Arménie
Zdroj: Armenia Diaspora (Arménie)