natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA pošlou do Afghánistánu posily

  10. ledna 2008  15:48

  USA pošlou do Afghánistánu posily
  Spojené státy americké plánují poslat do Afghánistánu dalších 3000 vojáků námořní pěchoty z důvodu očekávané  jarní ofenzívy Talibanu. Vojáci by měli dorazit do země v dubnu na dobu sedmi měsíců. Výrazný nárůst násilí vedl amerického prezidenta Bushe k přehodnocení afghánské strategie, nové posily by měly tento nárůst zastavit. USA mají dnes v zemi 26 000 z celkového počtu 54 000 koaličních vojáků. 

  Rozhodnutí přišlo v době, kdy se USA a Severoatlantická aliance marně snaží přesvědčit své evropské spojence, aby se intenzivněji angažovali v Afghánistánu. „Velitelé potřebují další jednotky a naši spojenci je nehodlají poslat“, řekl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell.

  Ještě nedávno americký ministr obrany Gates tvrdil, že neuvažuje o vyslání dodatečných jednotek do Afghánistánu a bude nadále tlačit na spojence z NATO, aby svou přítomnost posílili. To se nyní změnilo, když ministr uznal, že další výrazné posily z Evropy z politických důvodů nepřijdou.

  Čtěte také:
  Zpráva NATO: Málo vojáků v Afghánistánu
  Gates: Vůči spojencům změníme taktiku

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Slovensko má bojovou jednotku pro NRF
  Slovenský 11. mechanizovaný pluk z Martina je v příštích šesti měsících připraven zasáhnout v bojové, mírové i humanitární misi v rámci NATO Response Force. Je to vůbec první slovenská jednotka splňující veškeré standardy NATO.

  „Toto je poprvé, co jsme schopní v takovéto míře a na úrovni pluku připravit svoji jednotku na působení v rámci mezinárodních sil,“ řekl slovenský náčelník armádního štábu Lubomír Bulik. Pokud bude vyslána do operace, bude slovenská jednotka přičleněna do německé brigády.

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Srbsko se vzdaluje Alianci
  V interview sarajevského deníku Dnevni Avaz řekl srbský ministr obrany Šutanovac, že euroatlantická orientace jeho země se změnila poté, co se ze Severoatlantické aliance stal zastánce kosovské nezávislosti. Podle něj si srbský parlament nepřeje žádné další sblížení s Aliancí.

  Na otázku zda-li budou v Srbsku rozmístěni ruští vojáci a ruské rakety odpověděl, že všichni vojáci jsou vítáni v rámci mezinárodních cvičení se srbskou armádou, ale rakety nejsou v Srbsku vítané žádné. Ministr také popřel, že by části srbské armády pomáhaly hledaným válečným zločincům nebo že by k tomu byly zneužívány státní peníze.

  Čtěte také:
  NATO je připraveno na nepokoje v Kosovu
  NATO chce Srbsko ve svých řadách

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  NATO souhlasí s ruským kontroverzním vyslancem
  Severoatlantická aliance souhlasila se jmenováním bývalého ruského poslance Dmitrije Rogozina na post stálého ruského vyslance při NATO. Rogozina jednohlasně jmenovala ruská Duma, nový vyslanec má ale kontroverzní historii.

  Do veřejného povědomí se dostal v roce 2004 jako lídr nacionalistického politického bloku Vlast, který byl zakázán, když naváděl své voliče k „vyčištění Ruska od špíny“. Jeho kolegové ho ale charakterizují jako zkušeného a pružného diplomata.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Polsko chce větší roli v Afghánistánu
  Polsko dosáhlo předběžné dohody se svými aliančními partnery v otázce rozšíření své role v Afghánistánu, řekl to polský ministr obrany Bogdan Klich. Poláci chtějí poslat do Afghánistánu dalších 400 vojáků a potřebné helikoptéry, dnes má v zemi už 1200 vojáků. Dále chtějí převzít kontrolu a velení nad východní částí Afghánistánu, která sousedí s Pákistánem a odkud přicházejí bojovníci Talibanu do země.  

  Polsko zatím uzavřelo předběžná jednání a podle ministra obrany Klicha bude dohoda definitivně potvrzena po schůzce s americkým protějškem Robertem Gatesem příští týden.

  Polský ministr obrany si představuje, že by měl polský velitel zaujmout vedoucí pozici v mezinárodních koaličních silách. „Jestliže Polsko převezme odpovědnost za určitou oblast v Afghánistánu, kde bude vlát polská vlajka, polský generál by se pak měl stát zástupcem operačního velitele ISAF,“ řekl ministr.

  Čtěte také:
  Polsko vyšle do Afghánistánu dalších 400 vojáků

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

     

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media