natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA odmítly výzvu ke stažení z Afghánistánu

  26. července 2007  14:32

  USA odmítly výzvu ke stažení z Afghánistánu
  Washington odmítl italskou výzvu, aby ukončil svou misi v Afghánistánu. Řím svůj návrh zdůvodňoval „morálně nepřijatelnými“ civilními ztrátami. Podle italského ministra zahraničí Massima D'Alemy za tato úmrtí může nedostatečná koordinace mezi silami USA a NATO v zemi. D'Alema varoval, že ztráty, které si vyžádala americká mise Enduring Freedom, jsou „politickým neštěstím“ a vytvářejí významné napětí mezi afghánskou vládou a mezinárodními silami.

  Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack ale namítl, že vinu za civilní ztráty nesou afghánští povstalci, kteří „často používají civilisty včetně dětí jako lidské štíty.“ Podle McCormacka se americká a alianční mise, přestože mají odlišné povinnosti a působí v odlišných částech země, navzájem doplňují. Jednotky zapojené do operace Enduring Freedom, která byla zahájena v říjnu roku 2001 s cílem porazit Taliban a al-Káidu, prý dělají vše pro to, aby se civilním úmrtím vyhnuly.

  Operace se účastní asi 11 tisíc vojáků, z velké většiny Američanů. Alianční misi ISAF naproti tomu tvoří necelých 40 tisíc vojáků z 37 zemí.

  Čtěte také:
  USA zpochybňují počet zabitých civilistů

  Zdroj: DPA / The Raw Story (USA)

  ---

  Evropa: Afghánistán stojí na obchodu s opiem
  Válkou zničený Afghánistán zřejmě tento rok vytvoří další rekord v produkci opia, USA proto hodlají zvýšit úsilí o zničení makových polí ještě před podzimní sklizní. Razantní plány Washingtonu ale čelí opozici ze strany afghánské vlády i spojenců z NATO. Evropané a Afghánci se obávají, že agresivní postupy, jako například letecké postřiky prosazované Washingtonem, poškodí místní ekonomiky a donutí farmáře, aby se přidali k Talibanu.

  Představitelé evropských států nicméně uznávají nutnost jisté míry postřiků – ty by ale měly být prováděny pozemně a pěstitelům by měla být nabídnuta realistická ekonomická alternativa. USA zase plánují vyrovnat negativní důsledky postřiků rozsáhlou rozvojovou pomocí. Podle představitelů evropských států to ale nestačí, neboť, jak řekl jeden z nich, „ekonomika Afghánistánu je na obchodu s opiem závislá.“

  Zisky z prodeje opia putují k povstalcům z Talibanu a rozličným regionálním vůdcům. Tyto skupiny přispívají k rostoucí nestabilitě v jižních částech země.

  Čtěte také:
  NATO uvažuje o legalizaci afghánského opia

  Zdroj: Wall Street Journal (USA)

  ---

  Bělehrad: Kosovo nebude nikdy samostatné
  Srbsko varovalo USA a EU, že pokud uznají nezávislost Kosova bez souhlasu OSN, Bělehrad nebude nečinně přihlížet. Srbský parlament totiž přijal rezoluci, která odpovědné autority zavazuje k „okamžité a energické odpovědi na snahy kteréhokoliv mezinárodního činitele ohrozit svrchovanost a územní nedělitelnost státu.“ Rezoluce také zdůrazňuje, že „jakékoliv jednostranné uznání kosovské nezávislosti by mělo nepředvídatelný dopad pro regionální stabilitu.“ Americká ministryně zahraničí již ale oznámila kosovským představitelům, že Washington je odhodlaný uznat nezávislost Kosova i bez souhlasu Rady bezpečnosti. 

  Srbský parlament se vyjádřil jen několik dnů poté, co USA a EU stáhly návrh rezoluce o Kosovu z jednání Rady bezpečnosti OSN, protože Rusko, držitel práva veta, se vyslovil proti přijetí dokumentu. Otázka tak bude muset být projednávána v rámci takzvané Kontaktní skupiny pro Kosovo, které se účastní zástupci západních mocností a právě Ruska. Srbský premiér Vojislav Koštunica označil stažení rezoluce za „vítězství“ srbské a ruské politiky a řekl, že Kosovo nebude nikdy samostatné.

  Podle Vladana Batiče, člena liberální srbské strany, která jako jediná není proti nezávislosti srbské provincie, jsou Koštunicovy výroky „antiamerikanistické“ a podněcují k válce. Koštunica podle něj vede Srbsko zpět k izolacionismu 90. let.

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  Jednání NATO s Ruskem zatím bezúspěšná
  Současné rozhovory mezi státy NATO a Ruskem, které se týkaly rozhodnutí Moskvy odstoupit od dohody limitující konvenční zbrojení (CFE), nepřinesly zatím žádný pokrok.

  „Diskuse ale byla velmi konkrétní a Rusové vysvětlili mnoho věcí,“ řekl ovšem mluvčí Aliance Robert Pszczel, který věří, že hovory budou pokračovat. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer údajně schůzku uzavřel slovy „pokračování příště“.

  Čtěte také:
  Scheffer vyzval k dialogu s Ruskem

  Zdroj: Anatolian Times (Turecko)

  ---

  Londýn výrazně navýší výdaje na obranu
  Velká Británie oznámila, že navýší svůj vojenský rozpočet během příštích tří let o 7,7 miliard liber (15,9 miliard dolarů). Příští rok tak rozpočet britských ozbrojených sil dosáhne 34 miliard liber a v roce 2010 téměř 37 miliard.

  Britové také podle vyjádření ministerstva obrany vyrobí dvě letadlové lodě a ponechají aktivní všechny tři hlavní námořní základny. Dříve se totiž uvažovalo o uzavření jedné z lokalit.

  Navýšení zbrojního rozpočtu je překvapením pro většinu analytiků, kteří čekali umírněnější nárůst.

  Čtěte také:
  Scheffer členům NATO: Navyšte vojenské výdaje
  Naši spojenci odzbrojují, stěžují si USA
  Členové NATO si nedělí výdaje rovnoměrně

  Zdroj: Defense News (USA)

   

   

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media