natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA: NATO v Afghánistánu zadrželo íránské zbraně

  14. června 2007  19:33

  USA: NATO v Afghánistánu zadrželo íránské zbraně
  Jednotkám Severoatlantické aliance se podařilo v Afghánistánu odhalit a zachytit zásilku íránských zbraní určených pro povstalecké hnutí Taliban. Bylo tak dokázáno, že Írán porušuje mezinárodní právo. Podporuje navíc skupinu, kterou dříve považoval za svého nepřítele. Prohlásil to náměstek amerického ministra zahraničí Nicolas Burns. Zbraně pocházejí od íránských revolučních gard, což jsou jednotky spadající pod teheránskou vládu.

  Aliance se nyní musí snažit zastavovat tyto zásilky. To, že povstalci v Afghánistánu používají zbraně pocházející z Íránu, je známé už dlouho. Írán byl již několikrát obviněn z podpory Talibanu, avšak dosud nebylo zcela jasné, zda tyto zbraně dodává přímo teheránská vláda.

  Čtěte také:
  NATO: Írán pomáhá afghánské vládě, možná i Talibanu

  Zdroj: Cay Compass (Kajmanské ostrovy)

  ---

  NATO čeká na upřesnění ruské nabídky
  Ministři členských zemí Severoatlantické aliance by měli na svém dnešním setkání v Bruselu zvážit, zda-li vůbec a jak začlenit plánovanou americkou protiraketovou obranu do systémů NATO. Očekávají též, že od svého ruského protějšku Anatolije Serdyukova uslyší upřesnění nabídky na vybudování společného protiraketového radaru v Ázerbájdžánu.

  Podle diplomatů by jednání ministrů mohlo také vést k budoucímu rozhodnutí o vybudování vlastní protiraketové obrany. Alianční obrana by pokryla území členských států NATO, které neochrání před raketovým útokem americký systém. Jednalo by se tedy o Turecko a země na Balkánském poloostrově.

  Čtěte také:
  NATO vítá Putinovu nabídku základny
  SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

  Zdroj: NDTV (Indie)

  ---

  Voják ISAF unesen v Afghánistánu
  Talibanu se podařilo zajmout vojáka Severoatlantické aliance. Prohlásil to mluvčí afghánských povstalců Yousuf Ahmadi. Pokud se tato zpráva potvrdí, bude se jednat o prvního zahraničního vojáka uneseného povstalci v Afghánistánu. Povstalci používají pojem "voják NATO" pro všechny zahraniční vojáky. Aliance uvedla, že žádný z jejích vojáků nechybí. Major Chris Belcher, mluvčí koalice vedené USA, ale prozradil, že má nepotvrzené zprávy o uneseném vojákovi a že se celá věc vyšetřuje.

  Jedná se zřejmě o člena zdravotnického týmu ze Spojených arabských emirátů. Zdroj z vlády Emirátů potvrdil, že je pohřešován doktor působící u afghánské jednotky, odmítl ale sdělit, zda a kde byl unesen.

  Zdroj:Times (Velká Británie)

  ---

  Vojenské centrum EU prospěšné i pro NATO
  Evropská unie odmítla kritiku, že její rostoucí vojenská úloha představuje hrozbu pro Severoatlantickou alianci. Z nového operačního střediska by totiž mělo mít prospěch právě i NATO. "Není to otázka soutěžení nebo podkopávání. Je to otázka dobrého a opravdového rozdělení práce, které je důležité pro takové množství krizí, které se snažíme zvládnout," uvedl šéf zahraniční politiky EU Javier Solana.

  Středisko, které začalo pracovat na počátku roku, si vysloužilo kritiku, protože některé státy ho považovaly za vzkříšení plánů na vybudování vojenského velitelství EU odděleného od NATO. Solana však trvá na tom, že větší vojenská role EU pomůže Alianci tím, že umožní vyšší přispění Evropy ke zvládání krizí. Ve prospěch nového střediska EU se minulý týden vyslovil i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Turecku by měl proti teroru pomoci Irák
  Turecko by se mělo zdržet vpádů do severního Iráku a místo toho s Irákem na potlačení teroristické Kurdské strany pracujících (PKK) spolupracovat. Prohlásil to italský ministr zahraničí Massimo D'Alema během své dvoudenní návštěvy Turecka, při níž se setkal se svým protějškem Abdullahem Gülem, prezidentem Ahmetem Necdetem Sezerem či premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem.

  Podle D'Alemy přeshraniční operace povedou k větší nestabilitě regionu, která není v zájmu nikoho. Odsoudil ale též teroristické útoky, jež PKK z Iráku na Turecko podniká.

  Čtěte také:
  Členové NATO prý podporují terorismus v Turecku

  Zdroj: Turkish Daily News (Turecko)

   

   

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media