USA naléhají na spojence, aby zvýšili výdaje na obranu
Spojené státy neustávají ve snaze přimět evropské členy Severoatlantické aliance ke zvýšení obranných výdajů. Na zasedání Severoatlantické rady v tomto duchu jasně hovořil americký viceprezident Joe Biden. "Doufáme, že do summitu ve Walesu všichni členové NATO zvýší své závazky k Alianci," uvedl Biden. Americký ministr zahraničí John Kerry byl ještě přímočařejší: "Nemůžeme dovolit, aby se alianční rozpočet nadále ztenčoval. Je zřejmé, že ne všichni členové NATO budou schopni dosáhnout hranice dvou procent HDP přes noc nebo příští rok. Ale nadešel čas, aby spojenci, kteří jsou pod dvouprocentní hranicí, učinili kroky ke zvýšení vojenských výdajů během nadcházejících pěti let."
Na slova amerických partnerů reagovali zástupci mnoha států NATO. Český ministr obrany Martin Stropnický si nutnost zvýšení obranného rozpočtu velmi dobře uvědomuje: "V mém programu je to úkol číslo jedna, musíme rozpočet zvýšit." Podle Stropnického pomohly k přesvědčení české vlády o nutnosti zvýšení obranného rozpočtu nedávné návštěvy bývalého a současného generálního tajemníka NATO George Robertsona a Anderse Fogha Rasmussena.
Kam dál?
Máme armádu pro mír, v boji vydrží týden, tvrdí analytici (29.4. 2014)
Priority NATO: Zvýšení výdajů na obranu a snížení energetické závislosti na Rusku (25.3. 2014)
Británie: Státy NATO by měly kvůli Ukrajině více investovat do obrany (10.3. 2014)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Do Litvy dorazily alianční minolovky
Pětice plavidel Severoatlantické aliance dorazila do litevského přístavu Klaipeda. Zde se posádka lodí setkala s některými vojenskými i civilními představiteli Litvy. Mezi plavidly je čtveřice minolovek z Nizozemska, Belgie, Norska a Estonska a také norská doprovodná loď. Všechny tyto lodě jsou součástí První stálé skupiny minových protiopatření NATO (SNMCMG1). Plavidla v průběhu května navštíví několik přístavů a zúčastní se do mnoha aktivit včetně operace "Open Spirit", jejímž cílem je zneškodnit a odstranit nevybuchlé miny pod vodou.
"Operace stejně jako návštěva Klaipedy vysílá jasnou zprávu, že NATO je připraveno reagovat a zastrašit jakoukoli hrozbu, která by ohrožovala obyvatele a území Aliance," uvedl viceadmirál Hudson.
Kam dál?
Kanada posílá válečnou loď do východní Evropy (2.5. 2014)
Námořnictvo NATO procvičí reakci na obsazení partnerské země (30.4. 2014)
Zdroj: Lithuanian Tribune (Litva)
---
Ukrajinští separatisté propustili pozorovatele OBSE
Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kteří byli zadrženi ve Slavjansku, byli propuštěni bez jakýchkoli podmínek. Propuštění potvrdila OBSE stejně jako vůdce povstání na východě Ukrajiny Vjačeslav Ponomarjov. "Jak jsem řekl, byli to moji hosté," uvedl k celé záležitosti Ponomarjov. Mezi sedmi zadrženými pozorovatelé byli čtyři Němci, Dán, Polák a také jeden Čech.
Rusko vyslalo kvůli propuštění pozorovatelů také svého zástupce Vladimira Lukina. Ten doufá, že tento dobrovolný akt Kyjev ocení. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina mezitím uvedl, že Moskva nemá nad separatisty žádnou kontrolu: "Od nynějška Rusko v podstatě ztratilo svůj vliv na tyto lidi, protože bude nemožné je přesvědčit, aby složili zbraně, když cítí, že jsou jejich životy v ohrožení."
Kam dál?
Rusko se od hranic s Ukrajinou nestahuje, tvrdí Aliance (30.4. 2014)
Zajatí pozorovatelé na Ukrajině jsou údajně špióni (28.4. 2014)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Japonsko podepíše smlouvu o spolupráci s NATO
Severoatlantická aliance a Japonsko podepíší dohodu, která posílí spolupráci mezi NATO a japonskou armádou. Podpis Programu pro individuální partnerství a spolupráci proběhne během návštěvy japonského premiéra v Bruselu. Podpis dohody umožní spolupráci při cvičení operací proti pirátům, obnovy po katastrofách nebo při kyberobraně. Japonští představitelé chtějí zesílit spolupráci, aby Japonsko bylo schopno snadno spolupracovat se státy NATO při zahraničních misích.
Japonsko se v minulosti zapojilo do operací na udržení míru pod hlavičkou OSN nebo například při odstraňování následků tajfunu, který se prohnal přes Filipíny. Japonsko zároveň od roku 2009 přispívá svým dílem do protipirátských operací kolem Somálska.
Kam dál?
Čína vyzvala USA aby nepodporovaly Japonsko v teritoriálních sporech (13.9. 2013)
Zdroj: The Japan News (Japonsko)
---
NATO začne vnímat Moskvu jako nepřítele
Anexe Krymu ze strany Ruska od základu změnila vztahy mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Myslí si to zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. "Rusko zřejmě prohlásilo NATO za nepřítele, takže my nyní musíme Rusko začít vnímat raději jako nepřítele než partnera. Ve střední Evropě máme zcela zřejmě dvě odlišné vize toho, jak by evropská bezpečnost měla vypadat."
Podle Simona Saradzhyana z harvardského centra pro vědu a mezinárodní vztahy však není pravděpodobné, že by postoj NATO zaujaly jeho důležité mocnosti jako je Německo nebo Franci, které mají v sázce své ekonomické zájmy. Navíc dodal, že pokud by NATO oficiálně prohlásilo Rusko za nepřítele, Moskva by pravděpodobně přistoupila k protiúderu přerušením spolupráce jako je například využívání ruského území ze strany NATO při přesunu válečného materiálu z a do Afghánistánu.
Kam dál?
NATO: Rusko ohrožuje globální bezpečnost (2.5. 2014)
Zdroj: B92 (Srbsko)