natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA kvůli Rusku tlačí spojence do zvyšování výdajů na obranu

  26. dubna 2018  19:14

  Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  USA kvůli Rusku tlačí spojence do zvyšování výdajů na obranu

  Spojené státy americké budou tlačit na spojence v Severoatlantické alianci, zvláště na Německo, aby zvýšili své výdaje na obranu, a to z důvodu rostoucí hrozby ze strany Ruska. Uvedl to vysoce postavený úředník z ministerstva zahraničí USA před páteční schůzkou Aliance v Bruselu, která může leccos prozradit i o programu červencového summitu představitelů států Severoatlantické aliance.

  Šest členských států NATO už předložilo své plány k dosažení dvouprocentní hranice výdajů na obranu do roku 2024. „Teď je čas, aby se rozhýbali i ostatní členové Aliance, zvláště Německo, největší a nejbohatší evropský stát NATO,“ řekl úředník, podle něhož bylo toto téma zřejmě i předmětem nedávného setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a německé kancléřky Angely Merkel ve Washingtonu.

  Kam dál?
  Německo není férové ve výdajích na obranu, říká Donald Trump (9.3. 2018)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Slovensko vyšle vojáky do alianční mise v Pobaltí

  Vyslání 152 vojáků do Pobaltí v rámci tzv. předsunuté přítomnosti NATO ve druhé polovině roku 2018 potvrzuje pozici Slovenska uvnitř NATO coby důvěryhodného, aktivního a plnohodnotného člena, řekl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš v návaznosti na schválení vyslání příslušníků slovenské armády do Lotyšska vládou.

  Slovenští vojáci budou přiděleni pod kanadské velení do výcvikového kempu v lotyšském Adazi s tím, že budou připraveni na přesun do Litvy, Estonska a Polska. Cílem mise NATO, do níž jsou vojáci zapojeni, je obrana východní hranice Aliance. „Chtěl bych zdůraznit, že tímto vysíláním vojáků (do Lotyšska) potvrzujeme, že jsme důvěryhodným partnerem NATO a zodpovědným způsobem plníme své povinnosti,“ uvedl Gajdoš.

  Kam dál?
  Stoltenberg: NATO neplánuje navyšovat počty jednotek v Pobaltí (20.4. 2018)

  Zdroj: The News Agency of the Slovak Republic (Slovensko) 

  ---

  V Tallinu probíhá cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields

  Centrum kybernetické obrany Severoatlantické aliance (CCD COE) hostí cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2018, kde účastníci nacvičují ochranu různých klíčových služeb a vojenských systémů pro případ rozsáhlého kybernetického útoku. Cvičení se podle místních médií účastní více než 1 000 odborníků z 30 států.

  Každoroční cvičení Locked Shields poskytuje příležitost odborníkům nacvičit si ochranu systémů státní informační infrastruktury a kritické infrastruktury pod náporem závažných kybernetických útoků. Podle ředitelky CCD COE Merle Maigre cvičení ukazuje, jak rozsáhlé kybernetické incidenty ovlivňují velmi různé systémy a oblasti, jak v civilní tak ve vojenské doméně. „Vedle řešení technických výzev je velmi důležité pochopit dopad kybernetických operací na strategické a politické úrovni,“ uvedla Maigre.

  Kam dál?
  Austrálie se připojuje k centru kybernetické obrany NATO (24.4. 2018)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO posiluje výcvikovou misi a vyhlíží mír v Afghánistán

  Přes 3 000 vojáků z řad NATO by mělo brzy přijet do Afghánistánu s úkolem cvičit a radit příslušníkům afghánských bezpečnostních složek. Výsledem této mise má být zlepšení schopností těchto složek a obnovení jejich důvěry u afghánských obyvatel. Zvýšení vojenského tlaku na Tálibán by mohlo podle vyššího civilního představitele Severoatlantické aliance Corneliuse Zimmermanna pomoci k donucení Tálibánu k mírové dohodě.

  Velitel ozbrojených sil NATO v Afghánistánu generál John Nicholson zase vyzdvihl, že vedle posilování afghánských bezpečnostních složek lze vidět v Afghánistánu také pozitivní atmosféru v zemi, která je nakloněná uzavření míru: „Jak všichni víte, po celé zemi se pořádají spontánní společenské sešlosti na podporu mírového procesu. A to všechno poté, co prezident Ghání nabídl Tálibánu pozvání na mírovou konferenci v Kábulu.“

  Kam dál?
  Stoltenberg jednal v Iráku o spolupráci na výcviku armády (6.3. 2018)

  Zdroj: Pajhwok Afghan News (Afghánistán), TOLOnews (Afghánistán)

  ---

  USA chtějí zlepšit interoperabilitu v NATO

  Vzájemná propojenost techniky je při koordinování plánů a komunikaci na bojišti důležitá, zvláště když je do operací zapojeno několik armád. Americká armáda se potřebuje ujistit, že rozmanité koaliční systémy mohou sdílet lokalizaci a další data důležitá pro orientaci v situaci v rámci tzv. mnohonárodnostního interoperačního programu.

  Během velkého cvičení, které se bude konat příští měsíc v Německu, proto chce americká armáda vyzkoušet technologii, která pomůže vylepšit sdílení dat a komunikaci mezi USA a koaličními partnery. Tato technologie je nezávislá na státních systémech velení a kontroly a umožňuje tak data a informace důležité pro orientaci v situaci sdílet mezi spojenci. Nebude totiž fungovat jako běžné společné operativní zobrazovací technologie. Místo toho bude zajišťovat přenos dat mezi koaličními systémy tak, aby se mohlo vytvořit společné operativní zobrazení na bázi amerického systému.

  Zdroj: i-HLS (Izrael)

  abo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media