natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA děkují NATO za nabídnutou pomoc

  6. září 2005  22:55

  USA děkují NATO za nabídnutou pomoc
  Americká velvyslankyně v bruselském sídle aliance Victoria Nulandová poděkovala evropským členům za jejich štědrou nabídku pomoci při odstraňování následků hurikánu Katrina. Tento hurikán zasáhl americké území kolem Mexického zálivu a především město New Orleans, připomíná internetová verze australského deníku Herald Sun.

  „Spojené státy jsou nesmírně vděčné za obrovskou podporu, a to jak emoční, tak i zcela konkrétní, které se nám dostává od našich spojenců,“ řekla Nulandová. „Dostali jsme konkrétní nabídku pomoci prakticky od každého našeho spojence. Tyto události znovu dokazují význam této aliance a jejích hodnot pro americký lid a všechny naše spojence,“ dodala velvyslankyně.

  NATO aktivovalo svou zvláštní centrálu pro boj s přírodními katastrofami (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Center), aby koordinovala nabízenou pomoc pro Ameriku. Aliance se tento rok již podobného úkolu zhostila hned dvakrát, a to během záplav v Rumunsku a Bulharsku.

  Zdroj: Herald Sun (Austrálie)

  ---

  EU chce zrušit embargo na Čínu
  Evropská unie je stále odhodlána zrušit embargo na vývoz zbraní do Číny, řekl Javier Solana, zvláštní představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Dodal však, že Unie nehodlá zvýšit prodej zbraní do této země. Zbrojní embargo trvá od roku 1989, kdy bylo uvaleno v reakci na brutální potlačení demonstrací čínskými úřady.

  „Myslíme si, že embargo je věcí minulosti,“ sdělil Solana reportérům v Šanghaji a dodal: „Embargo není vojenská záležitost. Je to politické rozhodnutí.“ Avšak Velká Británie, která dnes předsedá EU, se nechce otázkou čínského embarga zabývat. Evropská komise také požaduje po čínské vládě zlepšení dodržování lidských práv.

  Solana během své návštěvy Číny dále řekl, že Evropská unie očekává spolupráci s Čínou při řešení sporu ohledně íránského jaderného programu. Spojené státy a členské státy EU chtějí, aby se íránskými jadernými aktivitami zabývala Rada bezpečnosti OSN. Nicméně Rusko a Čína se takovémuto postupu brání.   

  Čtětě také analýzu natoaktual.cz:
  (06.09.2005) Iránský jaderný program existuje téměř padesát let

  Zdroj: Swissinfo (Švýcarsko)

  ---

  Indie zvažuje stažení vojáků z Kašmíru
  Indie zvažuje stažení svých vojenských sil z  Kašmíru, pokud zde dojde k zastavení násilností, prohlásil indický premiér Manmonhan Singh. Premiér promluvil na setkání se zástupci umírněných kašmírských politických stran usilujících o nezávislost na Indii.

  Region Kašmíru představuje jediný indický svazový stát, kde převládají muslimové. Od roku 1989 dochází v oblasti k násilným útokům proti indickým bezpečnostním složkám. Indie v této souvislosti obviňuje Pákistán z materiální podpory kašmírských povstalců, avšak pákistánská vláda takováto nařčení odmítá s tvrzením, že povstalcům poskytuje jen politickou a morální podporu.

  Zástupci Pákistánu a Indie se mají sejít u příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN, píše the New York Times. Zástupci separatistů hodnotili setkání s indickým premiérem jako pozitivní krok při řešení kašmírské otázky.     

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Rusko a Čína chtějí posílit vojenskou spolupráci
  Čína a Rusko hodlají posílit vojenskou spolupráci, včetně pořádání společných vojenský cvičení, prohlásil ruský ministr obrany Sergej Ivanov. Podle Ivanova to však neznamená, že by oba státy chtěly svou spolupráci stvrdit vznikem nové vojenské aliance. Ministr své prohlášení učinil po schůzce se svým čínským protějškem Cao Gangchuanem v Moskvě.

  Oba ministři se také vyjádřili pochvalně o průběhu nedávného vojenského cvičení, kterého se účastnili čínští a ruští vojáci. Úsilí bývalých rivalů ještě z dob studené války Číny a Ruska o užší spolupráci je prý podle analytiků motivováno obavami z růstu vlivu Spojných států ve světě, upozorňuje internetový server Radio Free Europe.   

  Čtěte také na natoaktual.cz:
  (24.08.2005)
  Moskva vylučuje utváření rusko-čínského vojenského bloku
  (23.08.2005) V Číně vrcholí společné čínsko-ruské cvičení

  Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

  ---

  Srážka ponorky s obchodní lodí
  Ponorka amerického námořnictva USS Philadelphia se srazila s tureckou obchodní lodí v oblasti Perského zálivu. Podle vyjádření amerického velitelství se sídlem ve státě Bahrajn se ponorka plavila vynořená, když se srazila s tureckým plavidlem. K incidentu mělo dojít kolem druhé hodiny po půlnoci místního času, píše internetový server Ireland On-Line. Námořnictvo dále uvedlo, že během srážky nedošlo k žádným ztrátám na životech. Americká ponorka byla na cestě do přístavu v Bahrajnu.

  Zdroj: Ireland On-Line (Irsko)

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media