natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA chtějí větší roli NATO v Afghánistánu

  14. září 2005  23:17

  USA chtějí větší roli NATO v Afghánistánu
  Americký ministr obrany Donald Rumsfeld pobídl Severoatlantickou alianci, aby v Afghánistánu převzala více práce. Kromě obnovy by se měla věnovat i boji proti terorismu a potírání obchodu s drogami. Tato výzva však může obnovit napětí v alianci, protože Francie s Německem již dříve všechny snahy USA o posílení úlohy NATO v Afghánistánu odmítala.

  Američané prosazují větší roli NATO, aby mohli z Afghánistánu stáhnout část svých vojáků. Američtí velitelé počítají se snížením počtu vojáků o čtyři tisíce. Aliance, která má nyní v Afghánistánu okolo 10 tisíc vojáků operujících v hlavním městě Kábulu a na za západě a severu, by musela vyslat další své vojáky.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán), Washington Post (USA)  

  ---

  NATO otevře v Iráku akademii
  Severoatlantická aliance bude cvičit irácké důstojníky v nové akademii. Ta bude umístěna na předměstí Bagdádu v prostoru bývalé vojenské základny. Začít fungovat by měla do půlky října. Představitelé NATO doufají, že akademii ročně absolvuje tisíc důstojníků.

  Na výcviku se však nebudou podílet všechny členské země aliance. Francie a Německo totiž odmítly vyslat své vojáky na irácké území a přispívají pouze k výcviku, který probíhá v jiné zemi.

  Čtěte také na natoaktual.cz:
  (5.5.2005)
  NATO v Iráku ochrání soukromá firma
  (14.2.2005) Akademie NATO v Iráku zatím nevznikne
  (9.12.2004)
  USA, NATO: Evropa má pomoci více

  Zdroj: BBC (Velká Británie) 

  ---

  Ivanov: Vztah Rusko-NATO není černobílý
  Ruské vztahy se Severoatlantickou aliancí mají dobré stránky, ale občas v nich jsou i problémy. Prohlásil to ruský ministr obrany Sergej Ivanov. Rozdílné názory panují kupříkladu ohledně ratifikace Smlouvy o konvenčních silách v Evropě. Neshody panují i v názorech na přístup k boji proti šíření zbraní hromadného ničení.

  Ivanov však zároveň prohlásil, že pokud Ukrajina vstoupí do NATO, Rusko bude muset přehodnotit své vztahy s touto zemí. "Každý suverénní stát, včetně Ukrajiny, má právo volby, zda do aliance vstoupí či nikoli. Pokud tento stát do NATO vstoupí, pak ale musíme přehodnotit naše vztahy. Ale ne nutně vztahy v bezpečnostní oblasti," řekl Ivanov.

  Zdroj: Interfax (Rusko), Focus (Bulharsko)  

  ---

  Rumsfeld poděkoval za pomoc po hurikánu
  Americký ministr obrany Donald Rumsfeld poděkoval členským státům Severoatlantické aliance za pomoc poskytnutou oblastem postiženým hurikánem Katrina. Do USA už dorazil nákladní letoun, který z České republiky přepravil 24 tisíc přikrývek, 600 skládacích lůžek a 14 velkých stanů. Obdobný náklad by měl do Spojených států dorazit i dnes. Velká Británie zase poslala 500 tisíc vojenských porcí jídla.

  Čtětě také na natoaktual.cz:
  TÉMA: Aliance pomáhá USA po hurikánu

  Zdroj: Ministerstvo obrany USA 

  ---

  NATO cvičí v polském Štětíně
  Severoatlantická aliance zahájila vojenské cvičení ve Štětíně na severozápadu Polska. Účastní se ho kolem 300 vojáků z Bulharska, Dánska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Německa, Polska, Slovenska a Turecka. Cvičení pojmenované CPX3 je zaměřeno na prověření procedur souvisejících s možných vysláním mírových vojáků z těchto zemí do Afghánistánu v rámci mírové mise NATO ISAF.

  Vojáci provedou počítačovou simulaci taktických postupů, čímž mají získat více zkušeností pro strategické a taktické velení a řízení. Toto cvičení není zaměřeno na nácvik boje.

  Zdroj: Xinhua (Čína)   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media