USA chtějí brzy podepsat dohodu o partnerství s Afghánistánem
Spojené státy americké jsou na dobré cestě k podpisu strategické dohody o partnerství s Afghánistánem, která by naznačila směřování budoucích vztahů těchto dvou zemí. Dohoda by měla být podepsána během nebo krátce po květnovém summitu NATO v Chicagu.
Američtí a afghánští představitelé se snaží dohodnout na podobě dlouhodobé americké přítomnosti v Afghánistánu po stažení bojových jednotek ze země v roce 2014. Poté by v zemi měli zůstat pouze zahraniční poradci a speciální jednotky.
USA s Afghánistánem nedávno podepsaly dohodu o předání Američany spravované věznice do rukou afghánských představitelů. Posledním sporným bodem tak zůstává otázka nočních razií v afghánských domácnostech. "Jde o komplikované téma, ale postupně ho řešíme. Připravujeme půdu pro podpis dohody o strategickém partnerství," uvedla americká ministryně zahraničí Hillary Clinton.
Kam dál?
Američané možná omezí noční útoky v Afghánistánu
USA podepíší dohodu o předání vazebních věznic do rukou Afghánců
Zdroj: Firstpost (Indie)
---
Rasmussen: Summit NATO-Rusko v Chicagu asi neproběhne
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že schůzka představitelů Ruska a Aliance během aliančního summitu v Chicagu není pravděpodobná z důvodu zaneprázdněnosti ruských politiků. Vladimir Putin bude inaugurován do funkce ruského prezidenta krátce před květnovým summitem NATO.
"Osobně jsem o této otázce diskutoval se zvoleným prezidentem Putinem a shodli jsme se, že načasování rusko-aliančního summitu v Chicagu není šťastné, protože Rusko má velmi nabitý domácí politický kalendář," uvedl Rasmussen s tím, že se s Putinem sejde, jakmile to bude možné po jeho uvedení do úřadu ruského prezidenta.
Schůzka NATO a Ruska na úrovni ministrů zahraničí proběhne podle plánu v dubnu.
Kam dál?
Jaké bude neoputinovské Rusko? Část první
Rasmussen chce oživit vztahy s Ruskem, sejde se s Putinem
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
McCain: Sýrie a rozšíření NATO by měly být tématy summitu v Chicagu
Podle amerického senátora a bývalého republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina je ostudné, že Severoatlantická aliance neudělala nic proti násilí páchanému na syrských demonstrantech vládou syrského prezidenta Bašára Asada.
"Je nyní politikou NATO stát stranou, zatímco vládci zabíjejí své lidi po tisících? Naše Aliance ani nebude jednat o tom, co bychom měli udělat, abychom je zastavili? To je ostudné," kritizoval NATO McCain. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dříve uvedl, že Aliance nemá žádné plány na intervenci v Sýrii a ani podobnu akci neplánuje. Sýrie tak ani není v seznamu témat určených pro květnový summit NATO v Chicagu.
"Je ostuda Aliance, že zanedbává svoji odpovědnost podporovat statečné národy, které bojují a umírají v nerovném boji za hodnoty, které jsou klíčové i pro naši Alianci," doplnil McCain s tím, že na chicagském summitu by rád jednal i o přistoupení Černé Hory, Makedonie, Bosny a Gruzie do NATO.
Kam dál?
SACEUR: Černá Hora je na členství v NATO vojensky připravena
Proč NATO neudeří v Sýrii? Nikdo nestřelí do sudu s dynamitem
Zdroj: Defense News (USA)
---
Rusko a Čína podpoří prohlášení OSN vůči Sýrii
Rusko a Čína, které blokovaly dvě rezoluce OSN o Sýrii, nyní pravděpodobně podpoří prohlášení sepsané západními státy požadující po režimu Bašára Asada zastavení násilností a přechod země k demokracii. Prohlášení nemá takovou váhu jako rezoluce OSN.
Rada bezpečnosti OSN požaduje, aby Sýrie okamžitě realizovala šestibodový mírový plán zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana. Mezitím v syrském Homsu pokračuje zabíjení civilistů.
Rada bezpečnosti také schválila tiskové prohlášení navržené Ruskem, které "ostře odsuzuje víkendové bombové útoky v Damašku a Aleppu".
Kam dál?
Čína brání své rozhodnutí vetovat rezoluci o Sýrii
Rusko s Čínou vetovaly rezoluci o Sýrii
Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)
---
Alianční nálet zničil v Hílmandu výrobnu výbušných zařízení
Bombardér koaličních jednotek v Afghánistánu provedl přesný nálet na dílnu na výrobu improvizovaných výbušných zařízení v distriktu Sangin hílmandské provincie a zničil ji. Výrobna byla používána i jako středisko pro koordinaci útoků pomocí výbušných zařízení v oblasti.
Při náletu nebyly poničeny žádné okolní budovy a nebyl při něm zraněn žádný civilista.
Kam dál?
Alianční a afghánští vojáci objevili v Hílmandu skrýš drog
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)