natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA a Rusko budou znovu jednat o radaru

  8. října 2007  17:17

  USA a Rusko budou znovu jednat o radaru
  Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice a ministr obrany Robert Gates se v Moskvě v rámci rozhovorů „dva plus dva“ setkají se svými ruskými protějšky – Sergejem Lavrovem a Anatolyjem Serdjukovem, aby projednali některá témata, která se v prvé řadě budou týkat plánovaného amerického protiraketového systému ve střední Evropě.

  Daniel Fried, americký náměstek ministerstva zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti, v této souvislosti řekl, že Washingtonu a Moskvy se dotýká několik témat – některé vnímají rozdílně, u jiných se shodnou a u dalších jsou jejich postoje smíšené. Například, USA a Rusko se prý neshodují ohledně Kosova, ale mají stejný postoj k severokorejskému jadernému programu. Co se týče Íránu, obě země se shodují, že by Teherán neměl disponovat jadernými zbraněmi, ale rozcházejí se v otázce, jakým způsobem toho docílit.

  V souvislosti s protiraketovou obranou Fried uvedl, že pokud se Rusové obávají umístění raket v Polsku a pokud se domnívají, že po zavedení protiraketového štítu bude následovat něco jiného, jsou o tom USA ochotny jednat. Fried také zdůraznil, že se neočekává, že se během jednání tyto otázky vyřeší. Řekl ale, že moskevské sezení poskytne slušný základ pro vzájemné porozumění.

  Čtěte také:
  Lavrov: Postoje Ruska zůstávají neměnné

  Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (Česká republika)

  ---

  Projekt PfP v Albánii úspěšně zakončen
  Projekt svěřeneckého fondu, který umožnil Albánii vyřešit problém nadbytečné munice a lehkých zbraní, byl úspěšně zakončen. Byl veden Kanadou a odehrával se v rámci aliančního programu Partnerství pro mír. Celkově Albánci zničili 105 milionů nábojnic pro lehké zbraně, dva miliony granátů a 130 tisíc minometných střel. Projektu se účastnila více než desítka evropských států včetně České republiky, Kanady, USA a Evropské unie.

  Roku 2000 Tirana ratifikovala Ottawskou konvenci, která zakazuje používání, skladování, výrobu a přepravu protipěchotních min. První svěřenecký fond PfP pro Albánii z roku 2001 byl zaměřen právě na zničení více než 1,6 milionu albánských min. V rámci tohoto projektu Albánie také vytvořila vlastní odzbrojovací infrastrukturu.

  Oba dva projekty jsou součástí celkové reformy albánského vojenského sektoru, která je jedním z kroků Albánie na cestě k euroatlantické integraci.

  Čtěte také:
  Albánie se do NATO musí více snažit

  Zdroj: Epicos (Řecko)

  ---

  ČR plánuje postupné stažení z Iráku
  Ministr zahraničí České republiky Karel Schwarzenberg oznámil, že pracuje na plánu postupného stažení stovky českých vojáků z Iráku. Češi působí na jihu země, kde hlídají britskou základnu. Tři další působí v Bagdádu jako instruktoři – ti ale prý v zemi zůstanou.

  Schwarzenberg však neposkytl žádné konkrétní detaily ohledně toho, kdy se stažení uskuteční. Praha tuto otázku ještě musí prokonzultovat se spojenci, upozornil.

  Čtěte také:
  Irák žádá NATO o více podpory

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Indie chce cvičení s USA a NATO
  Indie by se ráda zúčastnila mnohonárodnostního vojenského cvičení v USA, které je označováno jako nejobtížnější letecké cvičení na světě. Šestitýdenní událost se nazývá „Red Flag“ a bude zahájena v lednu následujícího roku za účasti členů NATO a dalších spojenců USA. „Chceme se cvičení zúčastnit,“ oznámil šéf indického letectva Fali Homi Major s tím, že letectvo už vládu o dovolení požádalo. 

  Případná indická účast na cvičení je ale v zemi kontroverzní téma a komunisté, kteří jsou členem indické vládní koalice, již upozornili, že tradičně nezúčastněná Indie by se tím příliš přiklonila k USA. Ministr obrany A. K. Antony nicméně připomíná, že Indie se již v minulosti účastnila cvičení s USA, Francií a Singapurem, a že v budoucnu plánuje společný výcvik s Čínou. Západní diplomaté v Novém Dillí tvrdí, že povolení zúčastnit se události Indie „jistě“ obdrží.

  Čtěte také:
  Indie a Rusko budou mít společné cvičení

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Afghánistán: dalších 16 zabitých povstalců
  Na východě Afghánistánu bylo při leteckých útocích zabito šestnáct ozbrojenců. Muži sloužili místnímu vládci, na kterého je vypsána odměna 200 tisíc dolarů. Tajit Yuldash je uzbecký regionální lídr a člen al-Kajdy, jak upozornila policie v provincii Paktika. Pro Yuldashe údajně bojují žoldáci z Uzbekistánu a Čečenska.

  Čtěte také:
  Na východě Afghánistánu bylo zabito několik ozbrojenců

  Zdroj: Associated Press (USA)

   

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media