natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA a NATO se rozchází v taktice proti Talibanu

  9. srpna 2007  15:39

  USA a NATO se rozchází v taktice proti Talibanu
  Britský velitel v jižním Afghánistánu řekl, že požádal americké speciální síly, aby z této oblasti odešly, protože způsobily mnoho civilních obětí. Podle něj je potom obtížné spolupracovat s místními lidmi. I další britští velitelé v provincii Helmand, hovořící pod podmínkou anonymity, kritizovali Američany za příliš mnoho obětí na životech mezi civilisty při nadměrném používání leteckých útoků. Afghánci se po takovýchto neštěstích stavějí proti zahraničním jednotkám v zemi.

  Naproti tomu mluvčí americké armády odmítnul, že by požadavek na stažení svých speciálních sil USA někdy dostaly. Postavil se současně proti tvrzení, že Spojené státy mohou za největší část civilních obětí. Také mluvčí Britů v provincii Helmand plukovník Charles Mayo se vyjádřil na obranu Američanů. Podle něj jsou americké speciální síly nezbytné pro „vyčištění“ oblastí od talibanských bojovníků. Tyto neshody ukazují na rozdíly v názorech Američanů a jejich spojenců v Severoatlantické alianci na způsob vedení boje proti Talibanu.

  Britským jednotkám se nyní daří dostávat pod kontrolu významné oblasti, ovšem je pro ně těžké znovu si vydobýt respekt místních lidí, jimž mnoho příbuzných zemřelo při leteckých bombardováních. Za smrt civilistů jsou často obviňovány právě americké speciální síly, které operují pouze v malých týmech, a proto potřebují leteckou podporu.

  „Američané zabíjejí a ničí vesnice v honu za jedním člověkem,“ říká 24letý Mahmadullah a myslí tím Usámu bin Ládina. Reaguje také ironicky na myšlenku, že rekonstrukce země by mohla změnit pohled místních na přítomnost cizích jednotek. „Nejdříve mě zabijí a pak zrekonstruují můj dům? K čemu to bude, když já a můj syn budeme mrtví?“ dodal Mahmadullah.

  Čtěte také:
  NATO o žádosti na stažení USA z Afghánistánu nic neví
  Německo chce změnu taktiky v Afghánistánu

  Zdroj: New York Times (USA) 

  ---

  Druhá ruská loď se chystá do operace NATO
  Během srpna ruská fregata RFS Ladnij podstoupí závěrečný trénink a přípravy před svým zapojením do alianční protiteroristické operace Active Endeavour. V té by měla sloužit mezi 3. a 24. zářím. Trénink a certifikace jsou dva hlavní body přípravy, která má lodi zajistit schopnost efektivního zapojení do operace. Důležité je, aby byl ruský personál plně seznámen se standardními postupy NATO a aby členové posádky hovořili anglicky. Požadován je také výcvik na moři, aby si obě strany vyzkoušely společné manévrování a vstup na podezřelá plavidla.

  Ladnij opustila Sevastopol začátkem srpna, kdy odplula do tureckého přístavu Aksaz. Zde se na loď instalují speciální zařízení a posádka bude technicky vyškolena. Severoatlantická aliance na závěr loď Ladnij označí jako schopnou zapojení do operace. Poté Ladnij odpluje do italského přístavu Taranto a odtud popluje do přístavu Algiers.

  Ladnij je již druhou ruskou lodí, která se zapojí do aliančních operací. V září 2006 se do Active Endeavour zapojila loď Pitlivij. Také Ukrajina přispěla do operace jednou svou lodí v červnu tohoto roku.

  Čtěte také:
  Ruská loď se připojí k cvičení NATO
  Ukrajinská loď zahájila cvičení na účast v operaci NATO

  Zdroj: NATO

  ---

  USA odsuzují raketový útok na Gruzii
  Spojené státy americké odsoudily raketový útok na Gruzii a vyzvaly Moskvu i Gruzii k mírovému vyřešení situace na Kavkaze. „Žádáme Gruzii o zdrženlivost a rychlé osvětlení faktů, které jsou spojeny s tímto incidentem,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. „Blízkost místa útoku od gruzínského separatistického regionu Jižní Osetie a narušení gruzínského vzdušného prostoru nad konfliktní oblastí podkopává snahy o mírové vyřešení jihoosetského konfliktu,“ dodal McCormack.

  Gruzie obvinila Rusko z vypálení rakety na vesnici vzdálenou asi 65 kilometrů severozápadně od hlavního města Tbilisi. 640kilogramová střela neexplodovala, zato vyostřila napětí mezi bývalými sovětskými spojenci. Rusko všechna nařčení odmítá a požaduje vyšetřování události. Tbilisi si přeje, aby se do situace vložila Evropská unie a aby Rada bezpečnosti OSN projednala tuto událost na zvláštním zasedání.

  Čtěte také:
  Rusko prý vypustilo raketu nad územím Gruzie

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  NATO sleduje vývoj v Gruzii po pádu rakety
  Severoatlantická aliance sleduje vývoj událostí v Gruzii poté, co v ní byla z letounu vypuštěna raketa, která dopadla na zem, aniž by vybuchla. Z tohoto činu Gruzie obviňuje Rusko, které ale všechna obvinění odmítá. NATO však nebylo požádáno, aby se zapojilo do mezinárodního vyšetřování incidentu. Velvyslanci 26 aliančních zemí toto téma diskutovali na svém každotýdenním zasedání.

  Zástupci mezinárodních mírových jednotek působících v gruzínském regionu Jižní Osetie prohlédli kráter po nevybuchlé střele. Podle stanoviska Moskvy vypálila tuto raketu sama Gruzie jako provokaci. Rusko také požádalo Turecko a Spojené státy, aby za pomoci svých sledovacích systémů určili, kdo raketu vypustil.

  Čtěte také:
  Rusko prý vypustilo raketu nad územím Gruzie

  Zdroj: Turkish Press (USA)

  ---

  Za kyberútoky nestojí Kreml, potvrdila zpráva
  Kyberútoky zaměřené proti Estonsku v dubnu a květnu byly prací internetových gangů, ne zahraniční vlády. To je závěr izraelského experta na kyberbezpečnost Gadi Evrona uvedený ve zprávě, kterou vypracoval pro tallinskou vládu. Podle něj budou takové útoky v budoucnosti častější.

  Na konferenci o internetové bezpečnosti ve Spojených státech Gavron řekl, že útoky na některé vládní estonské stránky byly provedeny ruskými jednotlivci za podpory bezpečnostně vzdělaných lidí z ruské blogové sféry, nepřišly však přímo od ruské vlády. Rusky píšící blogy poskytují čtenářům detailní instrukce, jak se připojit k útokům a přetížit estonské webové stránky. Tvůrci blogů také aktualizovali své rady poté, co Estonci začali s obranou.

  Čtěte také:
  Expert: O kyberútoku Ruska na Estonsko chybí důkazy

  Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

   


   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)