natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajina zamítla leteckou pomoc pro NATO

  4. listopadu 2005  17:51

  Ukrajina zamítla leteckou pomoc pro NATO
  Ukrajinský parlament zamítl návrh na poskytnutí letecké pomoci pro operace Severoatlantické aliance. To znamená porážku liberální vlády, které se snaží o přistoupení jak k NATO, tak k Evropské unii. Pro zamítnutí návrhu se spojili komunisté s dalšími skupinami, které byly proti loňskému zvolení Viktora Juščenka prezidentem.

  Ukrajina by mohla alianci pomoci s leteckou přepravou pro její operace. Ministr obrany Anatolij Hryčenko se snažil poslance přesvědčit, že pro přijetí návrhu existují dobré ekonomické důvody, protože aliance by Ukrajině za použití jejích přepravních letadel dobře zaplatila.
   
  Zdroj: Defence News (USA)  

  ---

  NATO dodalo Pákistánu přes 1000 tun pomoci
  Díky dodávce dalších 10 tun stanů a přikrývek už celková výše pomoci od Severoatlantické aliance přesáhla 1000 tun. Pět jiných letadel dopravilo dalších 86 tun. NATO dosud vypravilo už 62 letů ze základen členských států, zejména z Turecka a Německa. Velká Británie navíc přislíbila, že OSN a alianci přispěje 3,5 miliony liber, které umožní najmout velké nákladní letadla pro převoz důležité pomoci včetně zateplených stanů a dek.

  NATO též z Turecka do Pákistánu přepraví 335 tun pomoci UNHCR ze zařízení OSN. Nyní se tyto zásoby přesouvají po silnicích ze skladů na letiště, odkud budou do třemi pronajatými nákladními letadly DC-10 dopraveny do Islámábádu.

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)  

  ---

  Scheffer je pro sblížení NATO s OBSE
  Severoatlantická aliance a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by měly své sbližující se postupy v oblasti bezpečnosti přenést do ještě bližších vztahů a účelné spolupráce. Prohlásil to Jaap de Hoop Scheffer, generální tajemník NATO, před zástupci 55 členských států OBSE. Zároveň vyjmenoval několik příkladů, kdy se organizace doplňují - kontroly zbrojení, správu hranic, předcházení konfliktům či boj proti terorismu na Balkáně nebo volby v Afghánistánu.

  "Stejně jako OBSE, NATO muselo čelit úplně novým výzvám a požadavkům. A stejně jako OBSE, aliance nemůže usnout na úspěších z minulosti, ale musí se měnit." Klíčovým prvkem transformace NATO by mělo být dle Scheffera právě budování silnějších vazeb na další mezinárodní organizace.

  Zdroj: Noticias (Španělsko)  

  ---

  Češi jednali s Thajskem o letounech L-159
  Z Thajska se vrátila delegace Ministerstva obrany v čele s náměstkem ministra obrany Pavlem Maškem. Při setkání s ministrem obrany Thajska Thammarakem Isarangurou si obě strany vyměnily informace o aktuálním vývoji bezpečnostní situace ve světě a o vývoji ozbrojených sil v obou zemích. Delegace pracovně jednala i s vrchním velitelem letectva maršálem letectva Chalitem Pukbhasukem.

  Předmětem setkání byla vzájemná spolupráce resortů obou zemí, včetně jednání o českých podzvukových letounech L-159. Thajská strana má dlouholeté zkušenosti s českými letouny L-39, které jsou dosud ve výzbroji thajských ozbrojených sil. U příležitosti státního svátku České republiky byl thajské straně slavnostně předán poslední letoun L-39 po generální opravě provedené Aerem Vodochody.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR   

  ---

  Věznice CIA mají být v Polsku a Rumunsku
  Záznamy letů a další důkazy naznačují, že východoevropskými zeměmi, na jejichž území má americká výzvědná služba CIA své tajné věznice, jsou Polsko a Rumunsko. Prohlásil to ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch Tom Malinowski. Podle jeho zdrojů byli v září 2003 z Afghánistánu přesunuti vrcholní zajatí členové al-Káidy. Ve stejném měsíci Boeing 737, najatý CIA pro přepravu vězňů, odletěl z Kábulu, měl mezipřistání na odlehlých letištích v Polsku a Rumunsku a přes Maroko pokračoval na základnu Guantánamo na Kubě.

  Evropská komise se k celé záležitosti zatím podrobně nevyjádřila, protože chce nejdříve prověřit zprávy z tisku. Podle Frisa Roscama Abbinga, mluvčíhoEvroské komise pro spravedlonost a bezpečnostní otázky, by se existence takovýchto tajných věznic neslučovala s evropskou chartou základních práv.

  Zdroj: Turkish Press (USA)  

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media