natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajina se definitivně odvrací od NATO

  3. června 2010  14:58

  Ukrajina se definitivně odvrací od NATO
  Z návrhu zákona o ukrajinské zahraniční a bezpečnostní politice, který včera pod vedením prezidenta Viktora Janukovyče schválila Obranná a bezpečnostní rada Ukrajiny, byl vyřazen bod o integraci země do struktur Severoatlantické aliance. Navržený zákon jde dnes do ukrajinského parlamentu k prvnímu čtení.

  V legislativním dokumentu jsou jako základní principy zmíněny zapojení země do panevropských regionálních organizací kolektivní bezpečnosti a členství v EU pod podmínkou sousedských vztahů a strategického partnerství s Ruskem, dalšími státy SNS a také jinými zeměmi světa.

  Čtěte také:
  Ukrajina již neusiluje o vstup do NATO
  Janukovyč nařídil zastavit plány na vstup do NATO

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  NATO rozšiřuje svůj protiraketový štít
  Severoatlantická aliance v Nizozemí formálně zprovoznila vylepšené testovací zařízení systému protiraketové obrany, aby mohla splnit svůj závazek vyvinout schopnosti ochrany nasazených aliančních jednotek před balistickými střelami.

  Zařízení, umístěné v jedné z aliančních bází v Haagu, bylo rozšířeno, aby zde mohly být vyzkoušeny nové prototypy, a bude hrát klíčovou roli při významných testech antiraket plánovaných na červenec. Začne tak poslední kolo velkých experimentálních testů, po nichž bude systém v provozuschopném stavu předán aliančním velitelům

  Čtěte také:
  NATO otevírá testovací centrum protiraketové obrany

  Zdroj: Defence.professionals (Německo)

  ---

  Výcvik afghánské armády úspěšně pokračuje
  Amirál James Stavridis, vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě, prohlásil, že počet přijatých zájemců o vstup do afghánské armády výrazně roste. Své tvrzení ilustroval příkladem z minulého roku, kdy během ofenzivy v Mardžáhu na deset zahraničních vojáků připadal jeden Afghánec, zatímco letos v lednu už v Mardžáhu mezi oběma kontingenty panovala téměř parita. V nadcházející velké operaci v Kandaháru už by na každého příslušníka aliančních sil měl připadat jeden afghánský voják.

  Za tímto úspěchem stojí z velké části výcviková mise NATO v Kábulu vedená americkým generálporučíkem Williamem Caldwellem, jemuž se podařilo od ledna vyškolit téměř 10 000 nových rekrutů.

  Do konce letošního října by afghánská armáda měla mít plný stav, tedy 134 000 mužů a žen ve zbrani. Úspěšné budování domácích bezpečnostních sil bude mít velký vliv při rozhodování o stahování zahraničních jednotek z válkou postižené země.

  Čtěte také:
  Negramotnost a korupce tíží afghánskou policii
  Vojáci NATO cvičí společně v Německu

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  V Afghánistánu zničen další vrtulník NATO
  Po nouzovém přistání v severním Afghánistánu byl zničen vrtulník Severoatlantické aliance. Za poslední tři dny se tak jedná o druhou alianční helikoptéru, kterou zahraniční jednotky v této jihoasijské zemi ztratily.

  Podle aliančních představitelů byl vrtulník po svém nouzovém přistání v provincii Baghlan záměrně zlikvidován stíhacími letouny NATO, aby nepadl do rukou povstaleckého Talibanu. Incident si nevyžádal žádné oběti na životech.

  Čtěte také:
  V Afghánistánu se zřítil vrtulník NATO

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Vůdce afghánské opozice: Karzáí spoléhá na věčnou přítomnost NATO
  Abdulláh Abdulláh, bývalý afghánský ministr zahraničí a těsně poražený protikandidát Hamída Karzáího z afghánských prezidentských voleb, prohlásil, že jeho soupeř nesdílí naléhavou potřebu Washingtonu vyřešit povstalecký konflikt v zemi.

  "Domnívám se, že Karzáí si myslí, že tu [Američané] zůstanou navždy, že proto mají skryté důvody, kvůli strategickým cílům," prohlásil Abdulláh v rozhovoru pro časopis Time. Dodal, že si současný afghánský prezident také možná myslí, že dokud zahraniční jednotky v zemi zůstanou, bude prezidentem.

  Karzáí podle Abdulláha nevěří v zastupitelskou demokracii a raději by zemi kontroloval pomocí jím dosazených lidí. Takže guvernéři provincií, kteří pro své občany nic nedělají, zůstávají u moci jen proto, že jsou vůči Karzáímu loajální.

  Čtěte také:
  Taliban zaútočil na afghánskou mírovou radu
  Vůdce afghánské opozice: Úspěch v Kandaháru je možný

  Zdroj: EurasiaNet.org (USA)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media