natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajina se chce na summitu přiblížit NATO

  16. ledna 2008  16:17

  Ukrajina se chce na summitu přiblížit NATO
  Ukrajinští vůdci podepsali prohlášení, v němž žádají o připojení své země k Akčnímu pánu členství NATO, a to na nadcházejícím summitu NATO v Bukurešti.

  „Ukrajinský prezident Viktor Jučšenko, premiérka Julia Tymošenko a předseda parlamentu Arsenij Jaceňjuk podepsali prohlášení, kterým vyzývají, aby byl zvážen vstup Ukrajiny do Akčního plánu členství NATO na bukurešťském summitu,“ oznámil americký senátor Richard Lugar, který Ukrajinu navštívil.

  Lugar poukázal na to, že prohlášení ukrajinských vůdců by mělo rozproudit diskusi ve společnosti o otázce členství země v NATO, výsledkem čehož může být referendum o tomto tématu.

  Čtěte také:
  Velvyslanec USA: Na Ukrajině je nutná debata o NATO
  Ukrajina si sama rozhodne o svém členství
  SPECIÁL: Summit NATO - Bukurešť 2008

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  USA požadují od spojenců vystřídání svých posil
  Americké ministerstvo obrany požaduje od svých spojenců v NATO, aby vyslali více jednotek do Afghánistánu. Měli by tím doplnit chybějící síly nebo alespoň nahradit dočasné americké posily, které se vrátí domů ještě letos.

  Po oznámení, že Spojené státy rozmístí v Afghánistánu 3 200 příslušníků námořní pěchoty po dobu sedmi měsíců, upozornil mluvčí Pentagonu Geoff Morrell, že toto rozhodnutí by mělo motivovat spojence k posílení svých sil v zemi. „Doufáme, že spojenci v NATO a další partneři, kteří jsou zapojeni v Afghánistánu, uvidí, co ještě by mohli udělat, aby poklesl nedostatek sil, který bude existovat i po té, co rozmístíme naše vojáky,“ řekl Morell.

  Některé z jednotek, které mají být vyslány do Afghánistánu, mohly být uvolněny díky rozhodnutí, že nebudou zapotřebí v irácké provincii Al-Anbar. „Takto my v určitém rozsahu sklízíme úrodu z úspěchů, které dosahujeme v Iráku,“ řekl Morell.

  Čtete také:
  USA pošlou do Afghánistánu posily
  Zpráva NATO: Málo vojáků v Afghánistánu

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Schwarzenberg vyzývá k silnému mandátu mise EU v Kosovu
  Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg požaduje, aby státy EU přijaly společnou pozici o budoucnosti Kosova a vytvořily silný mandát pro misi EU v provincii. Nasazení policejní a administrativní mise v Kosovu o síle 1 800 osob bude ústředním tématem setkání vůdců EU v Bruselu na konci tohoto měsíce, řekl Schwarzenberg při své návštěvě Kosova. „Silný mandát pro EU v kosovské otázce je jednou z nejdůležitějších věcí, které by se nyní v Bruselu měly stát.“

  O víkendu vyzýval srbský premiér Vojislav Koštunica Evropskou unii, aby zavrhla plány na vyslání mise do provincie, neboť taková akce by byla ilegální a narušila by srbskou teritoriální integritu. Schwarzenberg označil Koštunicovo prohlášení za chybu a dodal, že EU má zodpovědnost vůči budoucnosti provincie, a musí proto zůstat angažována. Bělehrad se ale obává, že zahájení mise EU je předehrou k nezávislosti Kosova, proti čemuž se Srbsko silně brání.

  Čtěte také:
  NATO v Kosovu zůstane

  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

  ---

  Lavrov pohrozil Gruzii za členství v NATO
  Pokud se Gruzie připojí k Alianci, Rusko bude nuceno přehodnotit své bezpečnostní uspořádání, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Toto je záležitost pro lidi v Gruzii. Ale pokud takové rozhodnutí učiní, Rusko bude muset znovu promyslet svou bezpečnost za těchto nových podmínek.“

  Lavrov upozornil, že se Gruzie výměnou za odstranění ruských základen zavázala nepovolit jiným zemím, aby na jejím území vystavěly vlastní základny. Moskva preferuje, na rozdíl od aspirací Tbilisi, gruzínskou neutralitu.

  V referendu, které se uskutečnilo společně s volbou prezidenta se 72,5 % voličů vyslovilo pro členství Gruzie v NATO.

  Čtěte také:
  Přes 70 % Gruzínců chce do NATO, vstupu to nepomůže

  Zdroj: Finchannel (Gruzie)

  ---

  Polský ministr obrany jedná v USA o protiraketách
  Polský ministr obrany Bohdan Klich se při svých jednáních ohledně protiraketové obrany setkal v USA s tamními diplomaty, včetně náměstka ministryně zahraničí Johna Negroponteho, a v plánu je i jednání s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem..

  Po schůzce Klicha na americkém ministerstvu zahraničí vyjádřil zástupce ministerstva optimismus, že je možné uspokojit polskou touhu po lepší protivzdušné obraně a že Spojené státy budou hledat způsob zapojení NATO do protiraketového systému.

  Polsko je významný spojenec Spojených států, ale nová středopravicová vláda premiéra Donalda Tuska, která se snaží napravit špatné vztahy s Ruskem, požaduje posílení své protivzdušné obrany výměnou za spolupráci při budování protiraketového systému.

  Čtěte také:
  Polsko: O štítu zatím jednat nebudeme
  Polsko chce jednat s Ruskem o protiraketovém štítu
  SPECIÁL: Protiraketová obrana

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)
   


   

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media