Ukrajina se chce na summitu přiblížit NATO
Ukrajinští vůdci podepsali prohlášení, v němž žádají o připojení své země k Akčnímu pánu členství NATO, a to na nadcházejícím summitu NATO v Bukurešti.
„Ukrajinský prezident Viktor Jučšenko, premiérka Julia Tymošenko a předseda parlamentu Arsenij Jaceňjuk podepsali prohlášení, kterým vyzývají, aby byl zvážen vstup Ukrajiny do Akčního plánu členství NATO na bukurešťském summitu,“ oznámil americký senátor Richard Lugar, který Ukrajinu navštívil.
Lugar poukázal na to, že prohlášení ukrajinských vůdců by mělo rozproudit diskusi ve společnosti o otázce členství země v NATO, výsledkem čehož může být referendum o tomto tématu.
Čtěte také:
Velvyslanec USA: Na Ukrajině je nutná debata o NATO
Ukrajina si sama rozhodne o svém členství
SPECIÁL: Summit NATO - Bukurešť 2008
Zdroj: China View (Čína)
---
USA požadují od spojenců vystřídání svých posil
Americké ministerstvo obrany požaduje od svých spojenců v NATO, aby vyslali více jednotek do Afghánistánu. Měli by tím doplnit chybějící síly nebo alespoň nahradit dočasné americké posily, které se vrátí domů ještě letos.
Po oznámení, že Spojené státy rozmístí v Afghánistánu 3 200 příslušníků námořní pěchoty po dobu sedmi měsíců, upozornil mluvčí Pentagonu Geoff Morrell, že toto rozhodnutí by mělo motivovat spojence k posílení svých sil v zemi. „Doufáme, že spojenci v NATO a další partneři, kteří jsou zapojeni v Afghánistánu, uvidí, co ještě by mohli udělat, aby poklesl nedostatek sil, který bude existovat i po té, co rozmístíme naše vojáky,“ řekl Morell.
Některé z jednotek, které mají být vyslány do Afghánistánu, mohly být uvolněny díky rozhodnutí, že nebudou zapotřebí v irácké provincii Al-Anbar. „Takto my v určitém rozsahu sklízíme úrodu z úspěchů, které dosahujeme v Iráku,“ řekl Morell.
Čtete také:
USA pošlou do Afghánistánu posily
Zpráva NATO: Málo vojáků v Afghánistánu
Zdroj: AFP (Francie)
---
Schwarzenberg vyzývá k silnému mandátu mise EU v Kosovu
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg požaduje, aby státy EU přijaly společnou pozici o budoucnosti Kosova a vytvořily silný mandát pro misi EU v provincii. Nasazení policejní a administrativní mise v Kosovu o síle 1 800 osob bude ústředním tématem setkání vůdců EU v Bruselu na konci tohoto měsíce, řekl Schwarzenberg při své návštěvě Kosova. „Silný mandát pro EU v kosovské otázce je jednou z nejdůležitějších věcí, které by se nyní v Bruselu měly stát.“
O víkendu vyzýval srbský premiér Vojislav Koštunica Evropskou unii, aby zavrhla plány na vyslání mise do provincie, neboť taková akce by byla ilegální a narušila by srbskou teritoriální integritu. Schwarzenberg označil Koštunicovo prohlášení za chybu a dodal, že EU má zodpovědnost vůči budoucnosti provincie, a musí proto zůstat angažována. Bělehrad se ale obává, že zahájení mise EU je předehrou k nezávislosti Kosova, proti čemuž se Srbsko silně brání.
Čtěte také:
NATO v Kosovu zůstane
Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)
---
Lavrov pohrozil Gruzii za členství v NATO
Pokud se Gruzie připojí k Alianci, Rusko bude nuceno přehodnotit své bezpečnostní uspořádání, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Toto je záležitost pro lidi v Gruzii. Ale pokud takové rozhodnutí učiní, Rusko bude muset znovu promyslet svou bezpečnost za těchto nových podmínek.“
Lavrov upozornil, že se Gruzie výměnou za odstranění ruských základen zavázala nepovolit jiným zemím, aby na jejím území vystavěly vlastní základny. Moskva preferuje, na rozdíl od aspirací Tbilisi, gruzínskou neutralitu.
V referendu, které se uskutečnilo společně s volbou prezidenta se 72,5 % voličů vyslovilo pro členství Gruzie v NATO.
Čtěte také:
Přes 70 % Gruzínců chce do NATO, vstupu to nepomůže
Zdroj: Finchannel (Gruzie)
---
Polský ministr obrany jedná v USA o protiraketách
Polský ministr obrany Bohdan Klich se při svých jednáních ohledně protiraketové obrany setkal v USA s tamními diplomaty, včetně náměstka ministryně zahraničí Johna Negroponteho, a v plánu je i jednání s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem..
Po schůzce Klicha na americkém ministerstvu zahraničí vyjádřil zástupce ministerstva optimismus, že je možné uspokojit polskou touhu po lepší protivzdušné obraně a že Spojené státy budou hledat způsob zapojení NATO do protiraketového systému.
Polsko je významný spojenec Spojených států, ale nová středopravicová vláda premiéra Donalda Tuska, která se snaží napravit špatné vztahy s Ruskem, požaduje posílení své protivzdušné obrany výměnou za spolupráci při budování protiraketového systému.
Čtěte také:
Polsko: O štítu zatím jednat nebudeme
Polsko chce jednat s Ruskem o protiraketovém štítu
SPECIÁL: Protiraketová obrana
Zdroj: International Herald Tribune (Francie)