natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajina na cestě k NATO zpomaluje

  16. ledna 2007  14:35

  Ukrajina na cestě k NATO zpomaluje
  Kvůli neshodám mezi různými politickými skupinami Ukrajina zpomalila tempo na cestě ke vstupu do Severoatlantické aliance. Uvedl to ukrajinský ministr zahraničí Borys Tarasjuk. Přestože prezident i premiér považují členství v NATO za strategický cíl Ukrajiny, liší se v názoru na rámec, v jakém by toho mělo být dosaženo.

  Ministr Tarasjuk zdůraznil, že základní dokument NATO nepožaduje, aby Ukrajina ke vstupu uspořádala referendum, přesto chce provést řádnou informační kampaň, protože pokud by obyvatelé nebyli seznámeni s aktivitami Aliance, referendum by nebylo vhodné.

  Čtěte také:
  Tarasjuk: Ukrajincům chybí informace o NATO
  Ukrajinci trvají na vypsání referenda o NATO
  Další výzkum potvrdil odpor Ukrajinců k NATO

  Zdroj: NRCU (Ukrajina)

  ---

  Nový ministr obrany USA poprvé v NATO
  Úspěch v Afghánistánu je nejvyšší prioritou Severoatlantické aliance. Prohlásil to nový americký ministr obrany Robert Gates během své návštěvy bruselského sídla Aliance. Setkal se při ní s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem, s nímž jednal o klíčových problémech Aliance, k nimž patří zejména mise v Afghánistánu, situace v Kosovu a Iráku a pokračující transformace NATO.

  Scheffer ocenil rovněž to, že si ministr Gates našel čas pro návštěvu tak brzy po svém jmenování, čímž zdůraznil význam Aliance. Při otázkách novinářů na situaci v Afghánistánu zase kladl důraz na to, že tamní situace si vyžaduje jak vojenské, tak civilní úsilí, zejména při rekonstrukci.

  Zdroj: News Blaze (USA)

  ---

  Scheffer se opět zúčastní mnichovské konference
  Americký ministr obrany Robert Gates, německá kancléřka Angela Merkel i generální tajemník Severoatlantické aliance se zúčastní 43. mnichovské konference o bezpečnostní politice, která se uskuteční 9.-11. února. Pokud jde o významnost účastníků, zařadí se ta letošní na pomyslnou špičku těchto konferencí, uvedl hlavní pořadatel události Horst Teltschik.

  Konference by se mělo zúčastnit na 270 politiků, zástupců armád a odborníků z 39 zemí, kteří budou jednat o naléhavých celosvětových otázkách, jako je situace na Blízkém a Středním východě, mezinárodní terorismus, budoucí politická a vojenská úloha Evropské unie a NATO či energetická bezpečnost.

  Čtěte také zprávy z loňské konference:
  Schröder se ocitl pod palbou kritiky za výtky vůči NATO
  Jak řešit problém financování NATO
  Rusko by v budoucnu mohlo vstoupit do NATO
  Súdán a Francie odmítají angažování NATO v Súdánu
   
  Zdroj: IRNA (Írán)

  ---

  Spojenci chtějí vytlačit Írán z Iráku
  Velká Británie se připojila k americké vojenské kampani k potlačení íránského vlivu v Iráku a celé oblasti Perského zálivu. Americké jednotky v Zálivu by proto měly být ještě posíleny, k tamnímu spojeneckému loďstvu se též připojily dvě minolovky královského námořnictva. Američané též zadrželi íránské diplomaty působící v Iráku. Cílem by měla být změna postoje islámského režimu v Teheránu.

  Americký ministr obrany Robert Gates obvinil Írán z "velice negativního chování". USA podezřívají Íránce z podpory ozbrojených skupin v Iráku. Írán však trvá na tom, že všichni zadržení vykonávali standardní diplomatickou práci. Ačkoli ještě nedávno ministr Gates prosazoval zahájení dialogu s Íránem, nyní podle něj není čas na rozhovory. Íránské chování ospravedlňuje americké rozhodnutí na posílení vojenské přítomnosti.

  Poprvé od invaze do Iráku před čtyřmi lety tak budou v Perském zálivu dvě americké letadlové lodi. Prezident George Bush navíc nařídil rozmístění protileteckých baterií, jež by měly chránit spojence před případným vzdušným útokem Íránu.

  Zdroj: Times Online (Velká Británie)

  ---

  V Afghánistánu zabit okupační voják NATO
  Okupační jednotky Severoatlantické aliance v Afghánistánu zaútočily na údajnou základnu talibanského odboje. Při této operaci byl jeden voják zabit a několik jich bylo zraněno, když Talibanci opětovali palbu. Základna byla posléze vybombardována aliančními letadly. Okupační síly nezveřejnily národnost zabitého vojáka a neposkytly ani žádné informace o ztrátách způsobených Talibanu.

  Mezitím došlo i k několika dalším incidentům. V provincii Nuristan byl zastřelen zástupce předsedy provinční rady, když jel domů ze setkání s představiteli okupačních sil. Vrahovi se podařilo uprchnout. V provincii Kandahár byl bombou zasažen konvoj Aliance, při čemž byli dva okupační vojáci zraněni.

  Čtěte také:
  NATO v Afghánistánu zahajuje novou ofenzívu

  Zdroj: Al-Jazeerah.info (USA)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media