natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajina Alianci nabízí zajištění letecké přepravy místo Ruska

  27. dubna 2018  19:57

  Obří dopravní letoun An-124 Ruslan. | foto: natoaktual.cz

  Ukrajina Alianci nabízí zajištění letecké přepravy místo Ruska

  Státem vlastněná ukrajinská společnost Antonov je připravena uzavřít smlouvu o službách letecké přepravy se Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií v případě, že její stávající ruský partner odstoupí od smlouvy. „Jelikož ruská společnost Volga-Dnepr uvažuje o odstoupení z tzv. programu pro dočasné strategické řešení letecké přepravy (SALIS), společnost Antonov je připravena poskytnout plnou škálu služeb státům, které se na tomto programu podílí,“ uvedla ve svém prohlášení společnost Antonov.

  Program SALIS umožňuje členským státům NATO nashromáždit zdroje pro pronájem zvláštního letadla, díky němuž může Aliance letecky přepravovat těžké náklady po celém světě. Podle smlouvy SALIS z roku 2006 společnosti Antonov a Volga-Dnepr společně poskytují letadla pro těžké náklady účastníkům programu SALIS. Ruská média ale nedávno uvedla, že Volga-Dnepr se chystá ke konci roku 2018 od smlouvy odstoupit.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Stoltenberg: NATO by mohlo pomoct se zabezpečením afghánských voleb

  Severoatlantická aliance v návaznosti na vzrůstající násilí před afghánskými říjnovými volbami uvedla, že by mohla Afghánistánu poskytnout pomoc při zajišťování bezpečného průběhu těchto voleb. „Náš hlavní příspěvek k tomu, aby volby bezpečně, je výcvik a poradní a finanční podpora afghánských bezpečnostních složek,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Role NATO bude ovšem omezena. „Předpokládám, že role ozbrojených sil NATO bude při zajišťování bezpečného průběhu voleb pomocná,“ řekl Stoltenberg. „Tálibán musí pochopit, že nikdy nevyhraje na bojišti… Budeme pokračovat ve cvičení a podpoře afghánských bezpečnostních složek, což vede k vytváření rámce a podmínek pro to, aby v určité fázi Tálibán začal vyjednávat o mírovém řešení situace,“ nastínil budoucí postup Stoltenberg.

  Kam dál?
  NATO posiluje výcvikovou misi a vyhlíží mír v Afghánistán (26.4. 2018)

  Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (Česká republika)

  ---

  Aliance se připravuje na jednání Rady NATO-Rusko

  Severoatlantická aliance se připravuje na další zasedání Rady NATO-Rusko a přes velké napětí v poslední době je Aliance nakloněna k dialogu s Ruskem, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Pokračujeme v přípravách na nadcházející Radu NATO-Rusko,“ uvedl Stoltenberg.

  NATO je ve střehu před hybridními hrozbami, které mají původ v Rusku a zahrnují kroky vedoucí k destabilizaci východní Ukrajiny a podporu brutálního režimu v Sýrii, který opakovaně použil chemické zbraně, řekl Stoltenberg. „Je také velmi pravděpodobné, že Rusko stojí za útokem nervovým plynem v Salisbury,“ pokračoval. „Když je napětí tak vysoké, mluvit s Ruskem je ještě důležitější. NATO tak zůstává otevřené smysluplnému dialogu,“ dodal generální tajemník.

  Kam dál?
  Ruský NGŠ a velitel sil NATO jednali o Sýrii (20.4. 2018)

  Zdroj: TASS (Rusko)

  ---

  Broeks zavítal do Gruzie

  Gruzínští představitelé přivítali generálporučíka Jana Broekse, generálního ředitele mezinárodního vojenského štábu, který do Gruzie přijel diskutovat o její spolupráci s Aliancí. Setkal se zde gruzínským ministrem obrany, zástupcem náčelníka generálního štábu gruzínských ozbrojených sil a dalšími vysokými představiteli gruzínské armády.

  Broeks byl se seznámen s obrannými reformami, budoucími plány a bezpečnostními výzvami, před kterými Gruzie stojí. Broeks v návaznosti na chystané reformy a nový systematický přístup k obraně řekl, že je vývoj v Gruzii na něj „zanechal dojem“.

  Kam dál?
  Spolupráce NATO a Gruzie je aktivnější než kdy dříve (20.4. 2018)

  Zdroj: Agenda.ge (Gruzie)

  ---

  USA podporují snahu Ukrajiny o členství v NATO

  Spojené státy americké podporují ukrajinské snažení o členství v Severoatlantické alianci, řekl americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchison. „Podporujeme úsilí Ukrajiny o získání členství v NATO,“ řekla velvyslankyně, která vítá euroatlantické aspirace těch Ukrajinců, kteří nechtějí být závislí na Rusku, a dodala, že Ukrajina udělala velký pokrok na cestě reforem nezbytných pro členství v NATO.

  Spojené státy doufají, že budou pokračovat zasedání Komise Ukrajina-NATO na ministerské úrovni, které jsou v současnosti blokovány ze strany Maďarska. Podle velvyslankyně se této záležitosti USA aktivně věnují.

  Kam dál?
  Maďarsko opět blokuje Komisi Ukrajina-NATO (24.4. 2018)

  Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

  abo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media