Turecko žádá NATO o vytvoření bezletové zóny nad Idlíbem
Turecko informovalo Severoatlantickou alianci o svých plánech na provedení operace u turecko-syrské hranice, konkrétně v okolí syrského města Idlíb, a požádalo o vytvoření bezletové zóny v této oblasti.
„Ukončíme agresi (syrského) režimu v Idlíbu,“ prohlásil v souvislosti s tímto plánem turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan a připomněl výzvu syrské armádě, aby se do konce února z oblasti stáhla.
Turecko má v příhraničním pásmu řadu pozorovacích stanovišť. Během střetů se syrskou armádou zemřelo již třináct tureckých vojáků. K tureckým hranicím také míří asi milion uprchlíků, kteří z ostřelovaného Idlíbu prchají. Podle zdroje zevnitř NATO však Aliance Turecko vojensky nepodpoří.
Kam dál?
Spory mezi Tureckem a NATO kvůli S-400 přetrvávají (27.1. 2020)
Zdroj: Ahval (Turecko)
---
Estonsko připravilo kybercvičení pro zástupce parlamentů členských zemí NATO
V Bruselu se pod taktovkou Estonska odehrálo cvičení určené pro zástupce parlamentů členských zemí NATO. Jeho cílem byla simulace kybernetického útoku a následné hledání jeho řešení.
„Kybernetické útoky se objevují stále častěji a jsou hrozbou pro naši stabilitu. Proto je obzvláště důležité vědět, jak tyto hrozby identifikovat a jak na ně přiměřeně reagovat,“ vysvětlila Heli Tiirmaa-Klaar, estonská velvyslankyně pro záležitosti kyberbezpečnosti.
Cvičení zorganizovalo estonské ministerstvo zahraničí ve spolupráci se společností CybExer Technologies. Podle zástupkyně této společnosti Merle Maigre jsou podobná cvičení důležitá pro to, aby se tvůrci strategických rozhodnutí naučili chápat a řešit problémy v kyberprostoru, aniž by se ztratili v technických detailech.
Kam dál?
Obrana chce hlídat kyberprostor. Údery proti hackerům má řídit ministr (11.2. 2019)
Zdroj: ERR (Estonsko)
---
Macron s Trumpem řešili boj proti terorismu
Americký prezident Donald Trump telefonoval se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Podle vyjádření Bílého domu spolu oba státníci řešili především záležitosti týkající se Severoatlantické aliance a boj s terorismem v Africe.
Minulý týden americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Afriky vyšle úkolové uskupení o síle brigády, jehož úkolem bude poskytovat výcvik, rady a asistenci tamním armádám. Úkolové uskupení by mělo vystřídat americkou bojovou jednotku, jež v současnosti v Africe působí a jejíž většinu tvoří příslušníci 101. výsadkové divize.
Kam dál?
Americká armáda se brání stažení z Afriky kvůli obavám z přílivu Číňanů na kontinent (31.1. 2020)
Zdroj: Xinhua (Čína)
---
Americký velvyslanec v Německu dostane na starost výzvědné služby
Americký prezident Donald Trump rozhodl o jmenování dosavadního amerického velvyslance v Německu a svého spojence Richarda Grenella na pozici ředitele pro národní zpravodajské služby. Jeho úkolem bude předávat Trumpově vládě zpravodajské informace a dohlížet na práci zpravodajských služeb. Během svého působení v Německu si Grenell vysloužil pověst kontroverzní postavy, především kvůli svým ostrým prohlášením na adresu tamní vlády.
Vzhledem k tomu, že je do funkce jmenován pouze dočasně, nevyžaduje jeho jmenování do funkce souhlas senátu. Podle člena senátního výboru pro zpravodajské služby za Demokratickou stranu Marka Warnera jde z Trumpovy strany o pokus obejít pravomoc senátu dohlížet na obsazení důležitých vládních pozic.
Kam dál?
Rozepře ohledně Huawei mezi USA a Evropou se stávají problémem pro NATO (17.2. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Islámští teroristé napadli základny v Somálsku
Teroristé z hnutí aš-Šabáb zaútočili na dvě základny somálské armády. Při útocích využili automobily naplněné výbušninou a zabili nejméně 12 vojáků. Podle vyjádření somálských představitelů se útočníkům podařilo jednu ze základen nakrátko obsadit. Šéf místní policie Nura Ahmeda prozradil, že si teroristé ze základny odnesli munici a zbraně, včetně protiletadlových. Druhý z útoků se za pomoci jednotek Africké unie podařilo odrazit. Teroristům se však podařilo zničit most, který k základně vede.
Hnutí aš-Šabáb je teroristická organizace napojená na al-Káidu, která se již více než deset let snaží svrhnout mezinárodně uznávanou somálskou vládu. V poslední době se území, které teroristé ovládají, zmenšilo. Přesto i nadále útočí na vládní i civilní cíle.
Kam dál?
Americké a evropské jednotky pod útokem v Somálsku (1.10. 2019)
Zdroj: Al-Džazíra (Katar)