Turecko vyřadilo Izrael ze cvičení NATO
Turecko vyřadilo Izrael z plánovaného vojenského cvičení Severoatlantické aliance. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu rozhodnutí odůvodnil tím, že Turecko nesouhlasí s izraelskou ofenzivou do pásma Gazy, ke které došlo téměř před rokem. Ačkoli představitel americké ambasády v Turecku prohlásil, že cvičení bude kvůli tomuto kroku pouze odloženo, neúčast Izraele ho fakticky zcela znemožní.
Dříve vydalo turecké ministerstvo zahraničí prohlášení, že cvičení Anatolian Eagle bude zpožděno z "technických důvodů". Nyní však ministr Davutoglu vysvětlil: "Doufáme, že situace v Gaze se brzy zlepší a opět se začne diplomaticky jednat. To vytvoří novou atmosféru v turecko-izraelských vztazích. V současné době však samozřejmě kritizujeme izraelský přístup k tomuto problému."
Turecko místo plánovaného cvičení, kterého se měly účastnit ještě Itálie a Spojené státy americké, uspořádá národní vojenské cvičení.
Zdroj: CNN (USA)
Dánská armáda schválila vydání kontroverzní knihy
Dánská armáda i její elitní jednotky "jægerkorpset" usoudily, že kniha napsaná bývalým vojákem Thomasem Rathsackem nepředstavuje bezpečnostní riziko. Knihu nejprve na svých stránkách publikovaly noviny Politiken na protest proti tomu, že se armádní velitelství pokusilo jejímu vydání zabránit.
Z vyšetřování tohoto případu vyplynulo, že někteří armádní představitelé se obávají toho, že zákaz vydání Rathsackovy knihy by přitáhl více nechtěné pozornosti, než když se dostane na pulty knihkupectví.
Rathsackova kniha byla vydána 2. října a během několika dnů byla vyprodána.
Čtěte také:
Dánský šéf obrany rezignoval kvůli knize
Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko)
Taliban se zvětšil čtyřikrát, tvrdí zpravodajci USA
Podle odhadu amerických zpravodajských služeb se síly pod velením Talibanu bojující v Afghánistánu proti americkým a aliančním jednotkám od roku 2006 čtyřnásobně zvětšily. Americké zpravodajské služby v těchto dnech předložily svoji zprávu o situaci v Afghánistánu k posouzení americkému prezidentovi Baracku Obamovi.
Prezident Obama svolal pátou schůzku celého kabinetu, na které se diskutovalo o strategii Spojených států v Afghánistánu. Zpravodajské služby uvádějí, že zatímco v roce 2006 za Taliban bojovalo 7 000 bojovníků, letos je to již 25 000.
Čtěte také:
Taliban v Afghánistánu neztratil na síle
Zdroj: Al Jazeera (Katar)
McChrystal požaduje dalších 40 000 vojáků pro ISAF
Vrchní velitel amerických a aliančních sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal požaduje navýšit počty spojeneckých vojáků v zemi minimálně o 40 000. To je podle něho minimální počet posil, se kterými by získal převahu nad talibanskými bojovníky.
Generál McChrystal předložil americkému prezidentovi Baracku Obamovi také dvě další možnosti postupu v Afghánistánu – vyslat do země ještě víc než 40 000 vojáků nebo neposlat posily žádné.
Obamova administrativa se v těchto dnech rozhoduje, zda misi v Afghánistánu ještě posílit nebo zda ji omezit a soustředit se na ničení buněk al-Káidy. V současné době je v Afghánistánu více než 100 000 zahraničních vojáků, z toho 65 000 Američanů.
Čtěte také:
Obamův tým je ohledně Afghánistánu nejednotný
Británie vyhoví požadavkům McChrystala
Zdroj: The New York Times (USA)
USA: Stav afghánských civilních institucí se nelepší
Představitelé administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy se domnívají, že Spojené státy nejsou úspěšné v plnění cílů, které si daly – tedy boj proti korupci v Afghánistánu, vytvoření funkční vlády a právního systému.
Sedm měsíců poté, co Obama oznámil zvýšení úsilí o zrychlení reforem afghánských civilních institucí, se podle mnoha amerických vládních a vojenských činitelů stav mnoha z nich stále zhoršuje, stejně jako se zhoršuje bezpečnostní situace v zemi.
Zdroj: The New York Times (USA)