natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turci se základny NATO v Izmiru vzdát nechtějí

  7. dubna 2011  12:57

  Turci se základny NATO v Izmiru vzdát nechtějí
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen nepřesvědčil Turecko, aby uzavřelo alianční základnu v egejském městě Izmir. Tu nyní Aliance využívá ke kontrole letů aliančních letadel nad Libyí, ovšem po skončení libyjské operace by Rasmussen základnu rád uzavřel. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan údajně Rasmussenovi řekl, že izmirská základna může být uzavřena až poté, co se Turecko stane členem Evropské unie, protože je jediným pojítkem Turecka na transatlantický vzdušný prostor.

  Na nutnosti snížit počet aliančních základen z jedenácti na sedm a reformovat alianční velicí struktury se alianční představitelé shodli na schůzce v Bruselu loni v říjnu. Politicky citlivé rozhodnutí, které ze základen budou zavřeny, odložili na letošní červen. Nejvíce ohrožené jsou základny v Portugalsku, Turecku a Itálii.

  Severoatlantická aliance má dvě velicí základny v Německu a dvě v Itálii. Další alianční základny jsou umístěny v Turecku, Velké Británii, Nizozemí, Španělsku, Bosně a Hercegovině, Makedonii a Albánii. Během rozpadu Sovětského svazu mělo NATO 65 základen, od té doby jejich počet snížilo na současných jedenáct.

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko) 

  ---

  EU neřeší problém s tuniskými migranty
  Evropská unie není dostatečně rychlá s pomocí Tunisku, které se potýká s ekonomickými problémy. Ty způsobily exodus uprchlíků do evropských zemí, z nichž je jen málo ochotno sdílet břemeno starání se o migranty.

  "Atmosféra není dobrá, každý se stará jen o sebe," uvedl představitel Evropské unie. Od lednové revoluce v Tunisku přijíždí na italský ostrov Lampedusa obrovské množství uprchlíků. Ke břehům Itálie celkově dorazilo kolem 22 000 migrantů, někteří chtějí pokračovat dál do Francie, Belgie nebo Švýcarska, které je ale nechtějí přijmout.

  Představitelé EU se domnívají, že problém by měl být řešen přímo v Tunisku. Chtějí přimět své tuniské protějšky, aby zastavili odchod svých občanů ze země a přijali zpět ty, kteří již ilegálně přijeli do zemí EU. Tunisané žádají finanční pomoc pro zotavení své ekonomiky a vytvoření pracovních míst stejně jako jednodušší přístup k vízům do evropských zemí.

  Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

  ---

  NATO po kritice posílilo lety nad Libyí
  Severoatlantická aliance zvýšila počet letadel, která operují na Libyí v době, kdy Itálie a Spojené státy americké diskutují o možnosti vyzbrojení libyjských povstalců, kteří by tak byli lépe schopni bojovat proti Kaddáfího jednotkám. Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton a její italský protějšek Franco Frattini však zatím ohledně vyzbrojování Libyjců nedospěli k žádnému závěru.

  "Operační tempo se zvýšilo," uvedla v prohlášení mluvčí Aliance Oana Lungescu. NATO nad Libyí za včerejšek plánovalo provést 198 letů oproti úterním 155 letům. Ke zvýšení počtu letů se Aliance uchýlila poté, co sklidila kritiku vůdce povstalců za to, že nedělá dost pro zastavení dělostřeleckých útoků Kaddáfího jednotek.

  Čtěte také:
  Libyjští povstalci: NATO nechrání civilisty
  NATO libyjským povstalcům zbraně neposkytne

  Zdroj: Bloomberg (USA) 

  ---

  Libye: NATO zasáhlo ropné pole
  Libye oznámila, že britská letadla zasáhla jedno z hlavních ropných polí v zemi a zničila ropovod spojující ropné pole se středozemním přístavem. Náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaím prohlásil, že při útoku na pole Sarir byli zabiti tři strážci. Britové jeho tvrzení nekomentovali.

  V posledních dnech je pro alianční letadla těžší zaměřit Kaddáfího jednotky a vojenskou techniku, protože se často ukrývají v obydlených oblastech a využívají tak civilních obyvatel jako živých štítů.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

  ---

  Norsko poskytne letoun do boje proti pirátům
  Norská vláda rozhodla o vyslání vojenského průzkumného letounu Orion do alianční protipirátské operace v Adenském zálivu a Indickém oceánu. Ministryně zahraničí Grete Faremo prohlásila, že letadlo se bude účastnit operace Ocean Shield tři měsíce, a to od 1. října do konce prosince letošního roku.

  Norsko dále vyšle až na osm měsíců dva důstojníky do aliančního centra, které má na starosti boj proti pirátství.

  Čtěte také:
  Piráti u Somálska ohrožují norské lodě
  Dánové v Adenském zálivu zadrželi pirátský člun

  Zdroj: Norway Post (Norsko) 

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu