Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump „stáhne tisíce vojáků“ z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem

2. srpna 2019  17:02
Čeští a američtí vojáci během operace Welcome Home v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

Trump „stáhne tisíce vojáků“ z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem

Americký prezident Donald Trump plánuje stáhnout až šest tisíc vojáků z Afghánistánu v rámci vyjednávání mírové dohody s hnutím Tálibán. Podle serveru Washington Post by mohl být současný počet 14 tisíc vojáků snížen na 7 až 8 tisíc. Plán má být proveden pouze, pokud Tálibán bude souhlasit s jednáním o mírové dohodě přímo s afghánskou vládou.

Prezident Trump chce zredukovat počet vojáků ještě před prezidentskými volbami v roce 2020. Trump dlouhodobě požaduje snížení počtu amerických vojáků, které by podle něj měly nahradit spojenecké jednotky. „Velké národy nevedou nekonečné války,“ prohlásil prezident.

Kam dál?
USA v příštím roce sníží počet svých jednotek v Afghánistánu (30.6. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Japonsko jmenovalo nového velvyslance při NATO

Japonská vláda jmenovala nového vedoucího stálého zastoupení v centrále Severoatlantické aliance. Stane se jím Makita Šimokawa, který byl před měsícem jmenován velvyslancem v Belgii. Padesáti osmiletý Šimokawa působil dříve na japonské ambasádě v Indonésii a na ministerstvu zahraničí.

Kam dál?
Japonsko posílilo obranu zřízením základen na jižních ostrovech (2.4. 2019)

Zdroj: Japan Times (Japonsko)

---

Stoltenberg navštíví Nový Zéland

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg navštíví v příštím týdnu Nový Zéland, oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardern. Jedná se o první návštěvu Stoltenberga jako představitele NATO na Novém Zélandu.

Nový Zéland podporuje aktivity NATO v Afghánistánu od roku 2001. Nově se plánuje soustředit na snížení počtu pozemního personálu a chce posílit zapojení žen v mírových rozhovorech.

Kam dál?
Nový Zéland zpřísňuje zbraňové zákony a zavádí registr zbraní (23.7. 2019)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Pilot zemřel při havárii v americkém Údolí smrti

Námořnictvo Spojených států potvrdilo úmrtí pilota letounu F/A-18E Super Hornet, který havaroval v národním parku Údolí smrti. „Námořnictvo truchlí nad ztrátou jednoho z našich a naše srdce jsou s rodinou a přáteli, které tato tragédie zasáhla,“ uvedla námořní velitelka Lydia Bock. Příčina nehody se vyšetřuje.

Letadlo havarovalo nedaleko místa nazývaného „Star Wars kaňon“. Sedm návštěvníků při tom utrpělo drobná zranění. Vojenská letadla obvykle nelétají nízko nad národními parky, v Údolí smrti se však jedná o jednu z hlavních atrakcí.

Kam dál?
Zřítil se vrtulník bundeswehru, pilotka zemřela (3.7. 2019)

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

Německé námořnictvo dostane nové zásobovací tankery

Německá armáda pořídí dva zásobovací tankery Type 707, které jsou schopné přepravovat 15 000 kubických metrů paliva a 20 kontejnerů. Type 707 nahradí současné tankery Type 704, které mají kapacitu 11 500 kubických metrů a mohou přepravovat jen dva kontejnery. Rozhodl o tom velitel bundeswehru generál Eberhard Zorn.

Type 707 je také rychlejší než současné tankery, tudíž bude lépe držet tempo s bojovými loděmi, jako jsou fregaty. Na tankeru bude sloužit 42členná posádka.

Kam dál?
Bundeswehr získal nový pozorovací letoun (21.6. 2019)

Zdroj: Jane’s 360 (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.