Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump pověřil Mattise stanovením počtu Američanů v Afghánistánu, tvrdí představitel USA

14. června 2017  14:45
Americký ministr obrany James Mattis | foto: NATO Photos

Trump pověřil Mattise stanovením počtu Američanů v Afghánistánu, tvrdí představitel USA

Pravomoc určit počty amerických jednotek v Afghánistánu přenesl prezident Spojených států Donald Trump na ministra obrany Jima Mattise, uvedl představitel USA pro agenturu Reuters. Tento krok otevírá prostor pro budoucí nárůst jednotek požadovaný americkým velitelem v Afghánistánu.

Dosud nebylo přijato žádné rozhodnutí upravující počet amerických vojáků, kterých nyní v Afghánistánu slouží zhruba 8 400. Pentagon se k výroku odmítl vyjádřit. V dubnu bylo oznámeno podobné rozhodnutí vztahující se k počtům Američanů v Iráku a Sýrii. Zveřejněno bylo poté, co ministr Mattis varoval Kongres, že afghánské jednotky neporazily hnutí Tálibán ani po 15 letech války.

Kam dál?
Dunford: NATO by mělo být připraveno nasadit další jednotky v Afghánistánu (18.5. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Generál Pavel v Austrálii jedná o misi v Afghánistánu

Kvůli jednání s velitelem australských sil Markem Binskinem odletěl do Canberry předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel. Na žádost Aliance vláda premiéra Turnbulla nedávno významně posílila australský příspěvek do mise v Afghánistánu, kde její jednotky plní roli poradců a instruktorů. K současným 270 vojákům se připojí dalších 30. Konec operací v Afghánistánu je ovšem v nedohlednu, prohlásil generál Pavel. „Musíme přijmout dlouhodobý přístup,“ uvedl generál. „Rozsah ani doba trvání mise nebyly stanoveny, hovoříme zde o přístupu založeném na podmínkách,“ uzavřel Pavel.

Kam dál?
Austrálie vyslala do Afghánistánu další jednotky (29.5. 2017)

Zdroj: 9 News (Austrálie)

---

Arménie je spolehlivý partner, říká zástupce NATO

Návštěvu zvláštního představitele Severoatlantické aliance pro Kavkaz a střední Asii Jamese Appathuraie přijal arménský prezident Serge Sarkisjan. Během schůzky byly diskutovány záležitosti spolupráce mezi NATO a Arménií a vývoj regionálních a mezinárodních událostí. Jménem Aliance vyjádřil Appathurai vděčnost za arménskou spolupráci při zajištování míru a za příspěvek do mezinárodních peacekeepingových misí v Afghánistánu a Kosovu. V posledních letech se prohloubila vzájemná důvěra a porozumění, věřím, že v účinné spolupráci budeme pokračovat, prohlásil Appathurai.

Zdroj: The Armenian Weekly (Arménie)

---

USA vyvíjejí novou taktiku pro uplatnění vlivu v Jihočínském moři

Spolu s letectvem provedla americká armáda úspěšnou zkoušku nové schopnosti, která spočívá v přistání transportního letounu C-17, vytažení vysoce mobilního dělostřeleckého raketového systému (HIMARS), palby na cíl a odletu. Tento manévr trvá méně než 20 minut. „Jedná se o klíčový pokrok potvrzující naši roli v asijsko-tichomořských silách reakce,“ uvedl velitel čety provádějící zkoušku nadporučík Joe McNeil. „Potvrdili jsme naši schopnost integrace v různých jednotkách napříč armádou, letectvem i mariňáky, dokážeme podpořit střelbou jakoukoliv operaci,“ uzavřel McNeil.

Kam dál?
Americký radar na Havaji pomohl k úspěšnému zneškodnění testovací rakety (9.6. 2017)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Turecko posílá do Kataru vojenský tým

Zatímco několik arabských zemí pokračuje v izolaci Kataru, Ankara vyslala do této země tým vojenských odborníků, aby zde vyhodnotili možnost nasazení jednotek. Tříčlenný tým zkoumá a koordinuje přípravy pro možné nasazení jednotek, vojenské návštěvy probíhají již od roku 2015, uvedla turecká armáda. Jako výraz podpory Kataru minulý týden došlo k přijetí zákona o zvýšené vojenské spolupráci mezi Ankarou a Dauhá, která předpovídá nasazení jednotek a vojenská cvičení. Zákon urychleně schválil turecký parlament a prezident Recep Erdogan.

Snahy o izolaci Kataru přirovnal prezident k vynesení „rozsudku smrti“ nad státem. „Není lidské, ani islámské pokoušet se izolovat občany jakékoliv země od potravin, pití, cestování, obchodu nebo vyznání,“ prohlásil Erdogan. K vyřešení krize vyzval krále Saúdské Arábie, jedné ze zemí, které přerušily styky s Katarem. Není žádná blokáda Kataru, a pokud bude potřeba, naše země poskytne zásoby potravin a léčiv, uvedl ministr zahraničí Saúdské Arábie.

Kam dál?
Pentagon Katar vychvaluje, Trump podporuje jeho izolaci (7.6. 2017)

Zdroj: Independent (Irsko)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.