Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump je pro NATO velkou výzvou

10. listopadu 2016  15:41
Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

Trump je pro NATO velkou výzvou

Budoucí prezident Spojených států Donald Trump představuje pro Severoatlantickou alianci jednu z největších výzev od konce studené války, během své kampaně tvrdě kritizoval členské země Aliance za nedostatečné financování obrany. Trump již dříve zpochybňoval, že by Spojené státy dodržely závazek a přišly na pomoc napadenému spojenci v momentě, kdy by nevynakládal dostatečné prostředky na obranu země. Tímto vyjádřením vyvolal obavy zejména u pobaltských a východoevropských států.

Trump prezidentem

Podle Trumpa by se navíc mělo NATO zaměřit více na boj proti terorismu a k Rusku být smířlivější. Právě Trumpova fascinace Ruskem se u republikánů setkává s nepochopením. Trump se může navíc pokusit přeorientovat Alianci a její záměr posílit své východní křídlo o 4 000 vojáků, a to včetně těch amerických. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Trumpa během kampaně kritizoval, nyní mu však pogratuloval k vítězství a připomněl důležitost kolektivní obrany.

Kam dál?
Evropská unie by podle Německa měla mít stejně silné vojsko jako NATO (9.11. 2016)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Aliance spustila novou misi, i přes řecko-turecké rozpory

Severoatlantická aliance zahájila operaci Sea Guardian (Mořský strážce), ve Středomoří budou tři lodě a dvě ponorky hlídkovat vytyčené oblasti, a bojovat tak proti teroristickým aktivitám. Aliance rovněž plánuje během své mise doplňovat ve Středozemním moři aktivity Evropské unie v rámci operace Sofia.

Svým dílem k operaci Sea Guardian přispělo i Turecko s Řeckem (tureckou fregatou a řeckou ponorkou), díky čemuž měla být mise symbolem spolupráce mezi zeměmi. Namísto toho mezi Ankarou a Athénami propukly další rozpory, tentokrát kvůli přeletu tureckého vrtulníku nad sporným územím ovládaným Řeky.

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Z USA dorazila do Evropy největší zásilka munice za poslech 20 let

Armáda USA spolu s letectvem vyslala do Evropy více než 620 kontejnerů munice. Největší dodávka za posledních 20 let je součástí ubezpečení spojenců na starém kontinentu. Munice po moři doplula do německého přístavu Nordenham, z něj byla pomocí vlaků následně přesunuta do údajně největšího muničního skladu Spojených států mimo domovinu – na základnu poblíž německého městečka Bruchmühlbach-Miesau.

Z centrálního skladu bude v budoucnu munice posílána do různých částí Evropy. Další údaje o zásilce munice nejsou známé, podle velitele amerických pozemních sil v Evropě generála Bena Hodgese jsou ale součástí zásilky také například střely pro tanky.

Kam dál?
Přesuny vojáků v Evropě trvají dlouho, varuje americký generál (2.11. 2016)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Kanada pod tlakem kvůli vítězství Trumpa

Liberální vláda Justina Trudeaua se po výhře Donalda Trumpa ocitla pod tlakem, a to kvůli své umírněné obranné politice a malému financování armády. Kanada jako člen Severoatlantické aliance nevynakládá dvě procenta HDP na obranu, nýbrž pouze procento. Spojené státy se snažily dlouhá léta přesvědčit Ottawu, aby na obranu dávala více prostředků, prezident Barack Obama tak stále činí diplomaticky, od Trumpa lze však očekávat ostřejší přístup.

Pro kanadského velvyslance v USA Davida MacNaughtona ovšem plnění aliančního závazku není jen o penězích, ale i o aktivitě. MacNaughton argumentuje kanadským rozhodnutím vyslat do Lotyšska na počátku příštího roku 450 vojáků.

Kam dál?
Ministři obrany NATO hodnotí alianční pokrok od summitu ve Varšavě (26.10. 2016)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Ruské lodě ve Středomoří prý odehnaly nizozemskou ponorku

Nizozemská ponorka byla při sledování konvoje ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov odhalena hydro-akustickým systémem a daty z protiponorkových vrtulníků Ruské federace, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Následně byla podle ruských zdrojů dvěma protiponorkovými loděmi zahnána, ačkoliv se pohybovala v bezpečné vzdálenosti 20 kilometrů od jediné ruské letadlové lodi.

NATO incident nepotvrdilo, pouze uvedlo, že provádí pokojné a zodpovědné sledování konvoje. Holandské ozbrojené síly odmítají aktivity ponorek komentovat.

Rusové vyslali svou námořní flotilu ze severu Ruska až do Středozemního moře, zde by se podle aliančních údajů měla zapojit do bojů v Sýrii, proti čemuž NATO hlasitě protestuje.

Kam dál?
Ruská flotila s letadlovou lodí v čele obkrouží Evropu, míří k Sýrii (20.10. 2016)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

mad; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.