Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump je připraven Kurdy chránit i za použití síly

22. října 2019  16:19
Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

Trump je připraven Kurdy chránit i za použití síly

Americký prezident Donald Trump je připraven chránit americké spojence v Sýrii i za použití síly, bude-li to potřeba. Televizní stanici CNBC to sdělil ministr zahraničí Mike Pompeo a dodal, že Washington „dává přednost míru před válkou“. Odmítl ovšem sdělit, co by se mělo stát případnou rozbuškou pro americký zásah.

Dnes končí pětidenní příměří, které dojednaly Spojené státy mezi Tureckem a kurdskými milicemi. I během něj ovšem mezi oběma stranami konfliktu docházelo k potyčkám. Podle prezidenta Trumpa, který dříve sklidil kritiku za stažení amerických sil ze severní Sýrie, ovšem plnilo svůj účel.

Kam dál?
Kurdům jsme pomáhali a teď je necháme bombardovat, kritizují experti (10.10.)

Zdroj: Sky News (USA)

---

Představitelé NATO se vydají na Ukrajinu. Chtějí jí tak vyjádřit podporu

Na konci října se vedení Severoatlantické aliance vydá na návštěvu Ukrajiny. Chce jí tím vyjádřit podporu v boji o zachování svrchovanosti a při probíhajících reformách. Delegace v čele s generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem by měla navštívit Kyjev a Oděsu.

V Oděse čeká delegaci seznámení se s ukrajinským námořnictvem a jeho akademií. Přístav také navštíví alianční vojenská plavidla. Součástí dvoudenní návštěvy by mělo být i sekání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, vládou a parlamentem.

Prezident Zelenskyj se navíc zúčastní zasedání Komise NATO-Ukrajina. Krom čelních představitelů vyslechne alianční delegace také zástupce občanské společnosti, mezi nimiž nebudou chybět ani zástupci Krymských Tatarů.

Kam dál?
Ukrajina chce jednat s Ruskem. Cílem Kyjeva zůstává členství v NATO a EU (5.6. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Německo chce, aby sever Sýrie kontrolovaly mezinárodní síly

Je „v zájmu bezpečnosti Německa“, abychom v Sýrii zakročili, prohlásila německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. Řešením současné situace by dle ní mělo být vytvoření bezpečnostní zóny pod mezinárodní kontrolou evropských zemí, ale i Turecka a Ruska. Takový zásah by znamenal velký nárůst zapojení evropských armád do již devět let trvajícího konfliktu.

„Vytvoření této zóny by mohlo umožnit pokračování boje s terorismem a s organizací Islámský stát, který v současné době uvázl na mrtvém bodě,“ vysvětlovala Kramp-Karrenbauer motivaci svého návrhu. Ačkoliv má v této věci podporu své předchůdkyně v čele CDU a německé kancléřky v jedné osobě Angely Merkel, ozývají se z německé vlády vůči této iniciativě také kritické hlasy. Návrh se nelíbí koaličním sociálním demokratům, jejichž hlasy bude vláda pro případné nasazení německých vojáků potřebovat.

Kam dál?
Ministři EU zvažují reakci na tureckou ofenzivu v Sýrii (14.10. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Stoltenberg: Těšíme se na vstup Severní Makedonie do NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na svém twitterovém účtu oznámil, že po telefonu hovořil s makedonským premiérem Zoranem Zaevem a ujistil jej, že Aliance i nadále počítá se Severní Makedonií jako se svým budoucím členem. „Schvalovací proces je v běhu a očekáváme, že se Severní Makedonie k Alianci již brzy připojí,“ dodal.

Krom Aliance řešili oba představitelé také rozhodnutí Evropské unie odložit přístupová jednání se Severní Makedonií. Zaev Stoltenbergovi poděkoval za podporu NATO při začleňování Severní Makedonie do euroatlantických struktur a zopakoval odhodlání své země dosáhnout plného členství v Alianci.

Kam dál?
Pompeo varuje Severní Makedonii před ruskými trolly a čínskými investicemi (8.10. 2019)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Pentagon se připravuje na bleskové stažení vojáků z Afghánistánu

Americké ministerstvo obrany připravilo plány na urychlené stažení vojáků z Afghánistánu pro případ, že by jej prezident Donald Trump, podobně jako v Sýrii, náhle nařídil. Případný odsun by podle plánů měl zabrat maximálně několik týdnů. Dle pracovníků ministerstva, kteří vznik plánů potvrdili, jde ovšem pouze o preventivní opatření a žádná nařízení ohledně stažení jednotek z Afghánistánu nejsou v platnosti.

Trump již dříve vyhrožoval, že americké vojáky z Afghánistánu stáhne. Jeho opakovaná vyjádření, že je potřeba ukončit všechny zahraniční konflikty, a jeho kroky v Sýrii pak zapříčinily vznik zmíněných plánů.

„Byl jsem zvolen se slibem, že vrátím naše vojáky domů,“ řekl například v neděli. „Počty amerických vojáků v Afghánistánu zůstávají závislé na tamějších podmínkách a budou i nadále odrážet úroveň potřebnou k pokračování naší mise,“ dementoval zprávy o stažení tiskový mluvčí Pentagonu podplukovník Thomas Campbell. Přesto se očekává, že několik tisíc vojáků do konce letošního roku Trump stáhne.

Kam dál?
Tálibán a afghánská vláda chtějí snížit násilí (9.7. 2019)

Zdroj: NBC (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.